ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

İster yatırım ister ihtiyaç karşılama amacıyla olsun gayrimenkul satın alırken belli başlı hatalardan uzak durulması gerekiyor. Yatırımcıların yapacakları küçük hatalar dahi kendilerine pahalıya patlayabiliyor. Bu yazımızda gayrimenkul alırken uzak durmanız gereken hataları bulabilirsiniz.

Çeşitli yatırım araçları arasından konut yatırımlarını tercih eden birçok yatırımcı zaman zaman pahalı kararlar verebiliyor. Satın alacakları konutlar özelinde yeterince araştırma yapmayanlar, aceleci davrananlar ve risk analizini doğru sonuçlandıramayanlar konut yatırımlarının karlılığını yaşayamıyor. Emlak yatırımı yaparken ise az sonra sıralayacağımız hatalardan kesinlikle uzak durulması gerekiyor.

1. Kısa Vadeli Düşünmek

Emlak yatırımı orta ve uzun vadede gerçek karlılığını sunar. Ev almayı düşünenlerin yatırımın doğasına uyum sağlamaları gerekir. Sadece o an için ucuz geldiğinden değerlenmesi zor bir konumda satın alınan evler yatırımcıların karlılığını düşürebilir. Böyle bir durumda yatırımcıların orta ve uzun vadede değerlenmesi mümkün yerlerde ev araştırması yapması önerilir. Unutulmaması gereken inşaat eskise bile arsası değerlenecek gayrimenkullere öncelik verilmesidir.

 

2. İhtiyaçları Doğru Belirlememek

İlk evini alacaklar ya da yatırım amacıyla emlak satın alacaklar için kar etmek adına en önemli aşamalardan biri ihtiyaçlarını doğru belirlemektir. İhtiyaç belirlerken evin sosyal imkanlarını, alışveriş merkezlerine yakınlığını, hastanelere ulaşım kolaylığını ve toplu taşıma imkanlarını düşünmek gerekir. Satın alınan eve zaman kaybetmeden taşınılacaksa ailenin kaç bireyden oluştuğu, kaç çocuğun olduğu, çocukların yaşları, eğitim gereksinimleri gibi unsurlar da eş zamanlı değerlendirilmelidir. Ev almak yeni bir yaşantıya geçmektir, yeni yaşantının mümkün olduğunca konforlu olması için de karar en başından doğru verilmelidir.

3. Maddi Gücü Aşan Tercihlerde Bulunmak

Herkes muhteşem, konforlu, merkeze yakın aynı zamanda elit bir muhitte eve sahip olmak ister. İsteklerin peşinden koşmak ise kimi zaman ev sahiplerini zorlu bir duruma sokabilir. Çok yüksek miktarda kredi kullanmak ya da yüksek faiz oranlarından kredi temin etmek kısa, orta ve uzun vadede ev satın almayı külfet haline getirebilir. Gayrimenkul almayı düşünenlerin bütçelerini, aylık zorunlu giderlerini, olası masraflarını, gelirlerini ve iş sürekliliklerini değerlendirmeleri çok önemlidir. Aksi takdirde kredi ödemelerinin aksamasına bağlı olarak türlü zorluklar ortaya çıkabilir.

4. Evin Kusurlarını Görmezden Gelmek

Ev satın alırken yapılmaması gereken hatalardan biri de evin kusurlarını görmezden gelmektir. Kimi zaman tolere edilebilecek eksiklikler olabilse de bazı sorunlar evin yeni sahiplerine ağır yükler çıkarabilir. Bir ev beğenildiğinde ve satın almak istendiğinde evin boyası, izolasyon durumu, ısıtma sistemleri, tesisatları ve hatta ne kadar gün ışığı alıp almadığı kontrol edilmelidir. Başlangıçta işin uzmanlarına harcama yapmaktan kaçınmak sonraki dönemde yüksek masraflarla boğuşmaya neden olabilir.

5. Her Söylenene İnanmak

Çevreden gelen öneriler ve geri bildirimler ev satın alma sürecinde çok fazla dikkate alınmamalıdır. Herkesle aynı yoldan gidip herkesle aynı tercihi yapmak ev satın alacaklara külfet getirebilir. Ev almak ciddi yansımaları olabilen bir karardır ve tüm yatırımcıların bu gerçeği kendi gerçekliklerinden geçirmesi gerekir. Ev satın alınacağında muhitten sosyal olanaklara, komşulardan o evin kaç kez el değiştirdiğine, ulaşım imkanlarından kredi ödemelerine kadar her bir detayı üzerine düşünülmelidir.

Bonus: İşin Uzmanlarına Danışmamak

Ev satın alırken alıcılar mümkün olduğunca uzmanlardan destek almalıdır. Evin bulunduğu semtteki güvenilir gayrimenkul danışmanları ile görüşmek boşa harcama yapmayı da zarara uğramayı da engelleyebilir.