ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

Birikmiş sermayesini arsa alarak değerlendirmek isteyenlere özel bu yazımızda, arsa yatırımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi aktaracağız.

Arsa Almak

Yatırımcılar artık arsalara yöneliyor, arsa yatırımlarının sunduğu karlılık her geçen gün artıyor. Şehirlerin genişlemesi, göçlerin sürekliliği ve genel anlamda gayrimenkul yatırımlarının karlılığı arsa yatırımı yapmanın avantajlarını arttırıyor. Yine de arsa yatırımı yapmanın da kendine göre risklerinin bulunduğunun bilinmesi gerekiyor. Yatırımcıların arsa satın almadan önce pek çok faktörü eş zamanlı olarak değerlendirmesi öneriliyor. Bu yazımızın konusu da bu, arsa almadan önce dikkat edilmesi gerekenler sizleri bekliyor.

1. Arsanın İmar Durumunu Öğrenin

Son kararı vermeden önce satın almayı düşündüğünüz arsanın imar durumunu öğrenmeniz gerekir. İmar, bir arsanın en önemli değer kıstaslarından biridir. Tapusu olan her arsanın imara açık olamayabileceğini kesinlikle unutmayın. Arsanın tapu bilgilerini öğrenin, öğrendiğiniz bilgilerin doğruluğunu teyit etmek için ise Tapu Kadastro Müdürlüğünden bilgi edinin. Bu esnada arsanın hisseli parsel olup olmadığını da netleştirmeniz gerekir. Arsa imara açıksa ancak hisseli parsel ise o arsa üzerine hisse sahiplerinin rızası olmadan herhangi bir yapı yapamayacağınızı göz önünde bulundurun.

2. Arsanın Konumunu Kesin Bir Şekilde Öğrenin

Arsa satın alınırken yapılan en büyük hatalardan biri internette yazılanlara sorgusuz sualsiz güvenmektir. İnternette her zaman yanıltıcı bilgi bulunmasa da arsa satın alınmadan önce mutlaka yeri görülmelidir. Arsanın yerini görmek için internetten uydu görüntülerini incelemek de yetmez, fırsat yaratılıp arsaya gidilmelidir. Arsanın coğrafi yapısının değeri üzerinde önemli bir değişken olduğu gerçeği göz ardı edildiğinde en karlı olduğu düşünülen arsa yatırımları dahi bekleneni vermeyebilir. Son olarak arsanın şeklinin de dikkate alınması gerekir, yatırım için kare ve dikdörtgen şekle sahip arsalar tercih edilirse yatırımcıların karlılığı artabilir.

3. Arsa Değerlenecek mi?

Arsa almadan önce dikkat edilmesi gerekenler arasında arsanın değerlenme potansiyelinin araştırılması da gelir. Arsa yatırımı uzun vadeli bir yatırım olsa da yatırımcılar arsanın konumunu, çevre bölgelerdeki kalkınma planlarını ve arsanın bulunduğu bölgeye yapılan yatırımları araştırırlarsa uzun vadeli çıkarımlarının doğruluğunu artırabilirler. Böylece henüz kalkınmayan ancak potansiyel barındıran bölgelerden ucuz arsa alınarak uzun vadede karlılık artırılabilir.

4. Arsanın Borcu Var Mı?

Arsa yatırımı yapmak istiyorsanız tüm yatırım kararlarından önce olduğu gibi arsa satın almadan önce de oldukça kapsamlı araştırmalar yapmalısınız. Satın almayı düşündüğünüz arsanın üzerinde borç varsa satış işlemi tamamlanamaz, yine de temkinli olmak fayda sağlar. Borç bulunuyorsa önce arsa sahibinin bu borçları kapatmasını bekleyin, sonra satın alma işlemini gerçekleştirin. Bu şekilde kötü sürprizlerden uzaklaşabilirsiniz.

5. Arsa Alım Satımını Aceleye Getirmeyin

Çok istisnai bir durum yoksa, yani gerçekten karlı olduğunu analiz ettiğiniz bir arsayı değerinden çok daha düşük bir fiyata almanız söz konusu değilse; bekleyin. Bölgedeki diğer arsaların metrekare fiyatlarını inceleyin, yerel yönetimlerdeki askıya alınan imar planlarını ve gayrimenkul fiyat değerlendirmelerini takip edin. Tüm veriler pozitifse harekete geçin.

6. Profesyonellerden Destek Alın

Arsa satın alma sürecine aşina değilseniz ya da yatırım kararlarınızın doğruluğundan şüphe duyuyorsanız güvenilir olduğundan emin olduğunuz gayrimenkul danışmanlarından destek isteyin.

Sonuç olarak yatırım sermayenizin miktarından bağımsız olarak yatırım yaparken dikkatli olmalısınız. Yatırım kararınızı netleştirmeden önce çok yönlü düşünmeli ve emin olmadığınız noktalar konusunda uzman gayrimenkul danışmanlarından destek istemelisiniz.


Sizi Bilgilendirelim