ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı

Evinizi kendi başınıza satmak size daha kârlı gözükse de aldığınız riskleri göz önünde bulundurduğunuz zaman yanlış bir seçim yaptığınızı fark edeceksiniz. 

Ev satışı yaparken bir emlakçı ile çalışılması sürecin sorunsuz ilerlemesi açısından çok önemlidir. İnsanlar genellikle komisyon ödemekten kaçındıkları için ev satmak istediklerinde tanıdıklarına haber vermeyi ya da cama ilan asmayı tercih ediyorlar. Ancak bu geleneksel yöntemler ile ev satışı yapmanın ciddi riskleri ve zorlukları olduğunu unutmamak gerek. Bu riskleri tek tek ele aldığımız zaman siz de kendi başınıza ev satmanın gerçekten riskli olduğunu göreceksiniz.

Fiyat Politikası

Bir evin satışında hem alıcı hem de satıcı için fiyat çok önemlidir. Bu nedenle de profesyonel olmayan birisi tarafından belirlenen rakamların gerçekçi olmama ihtimali yüksektir. Deneyimli olmayan birisi tarafından belirlenen ve cazip olduğu düşünülen bir rakam aslında evin gerçek satış rakamının çok altında olabilir. Gayrimenkul satışında fiyatı belirleyen pek çok farklı kriter vardır. Evin konumuna yakın çevredeki ev fiyatları sadece fikir verecektir.

Deneyimli bir emlakçı bölgede yapılmakta olan ve yapılacak yeni projeler hakkında bilgi sahibidir. Bu nedenle değer artışını ön göremezseniz çok ciddi zarar etmiş olursunuz. Size oldukça cazip gelen bir teklif aslında işinin ehli birisinin gördüğü fırsatı değerlendirme arzusundan kaynaklanıyor olabilir. Yanlış bir karar verdikten sonra çok ciddi bir zarar etmek yerine önceden önlem almak daha doğru olacaktır. Gelecek vadeden lokasyonlar hakkında emlak danışmanlarının detaylı bilgisi olduğundan bu tür bir risk almamak için mutlaka gayrimenkul satışında bir uzmana gitmenizde fayda vardır.

Yorucu Bir Deneyim

Ev satmak isteyenlerin ilk aklına gelen satış yöntemleri cama ilan asmak, ücretsiz ilan verilebilen platformlarda ilan yayınlamak ve tanıdıklar aracılığı ile ev satmaya çalışmaktır. İşi mülk satmak ya da kiralamak olmayan bir insan için her müşteri ile ilgilenmek yorucu bir deneyime dönüşür. Ev satmak için ilan vermekten fazlası gerekir. Eve göstermeniz, gelen sorulara cevap vermeniz ve insanlarla ilgilenmeniz satış sürecinde yapmanız gerekenler arasındadır. Bu nedenle asıl mesleği emlak danışmanlığı olmayan kişiler için potansiyel alıcılar ile görüşmek oldukça yorucu bir deneyimdir.

Güvenlik Açığı

Evinizi kendi başınıza satmanın en büyük risklerinden birisi de sürecin sizin için güvenlik açığı yaratacak olmasıdır. Bir profesyonel ile çalıştığınız zaman ilk görüşme bir ofis ortamında yapılır sonrasında ise ön şartlar yerine getirilirse ev gösterilir. Evi kendi imkanlarınızla satmak istediğiniz zaman gün boyu gelen telefonlara cevap vermek, evinizi tanımadığınız insanlara gezdirmek zorunda kalırsınız. Özellikle ev gezdirme noktasında kendinizi ve ailenizi riske atma ihtimaliniz vardır. Emlakçı ile çalıştığınız zaman niyeti gerçekten evinizi almak olmayan insanlarla asla muhatap olmazsınız. Bu da size belirli bir günde ve saatte toplu olarak evinizi gösterme fırsatı verir çünkü emlak danışmanları satıcıların ev gösterme zamanlarını planlamalarında yardımcı olurlar. Bu tür bir organizasyonu tek başınıza yapmanız ise oldukça zordur.

Ev satışına dair tüm süreçte bir aracı ile çalışmak işlemler esnasında da güvende olmanızı sağlar. Ev satışı gibi büyük rakamların söz konusu olduğu işlemlerde tapu devrini yapmak ve ödeme almak iki taraf için de stresli bir süreçtir. Bu süreçte güvenilir bir aracının olması iki tarafın daha rahat hissetmesini sağlar. Emlak satışında yapılması gereken pek çok işlem olmasına bağlı olarak insanların bu süreçte duyacakları desteği mutlaka bir uzmandan alması gerekir.