ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı

Gayrimenkullerle ilgili işlemlerde bir emlakçıya danışmak için pek çok nedeniniz vardır. Bu nedenleri öğrendikten sonra danışmanlık hizmeti almaya ikna olacaksınız.

Gayrimenkullerle ilgili ticarete konu olan işlemlerin emlak danışmanları tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Komisyon vermemek ya da tanıdıklarla iş yapmak isteyenler emlakçılara danışmadan da tapu devri ya da kira sözleşmesi yapabiliyor. Ancak bir emlakçıya danışmanın hem yasal açıdan hem de maddi açıdan iki tarafın haklarını da en iyi şekilde korumanın temel yolu olduğunu da unutmamak gerekiyor. Emlakçıya danışmama tercihindeki en temel nedenin komisyon ödemesi olduğu biliniyor. Bu ödem aslında tarafların güvenliğini sağlamak için yapılıyor. Alıcı ile satıcı arasında uzlaşmayı sağlayacak bir aracının olması sürecin daha temiz ilerlemesini sağlar. Prosedürlere uygun şekilde yapılması gereken işlemler sayesinde hiçbir şekilde yasal boşluk kalmadan ve hak kaybına neden olmadan süreci ilerletmek için bir aracıya, aracı için de komisyon ödemesine ihtiyaç duyuluyor.

 1. Tek Bir İletişim Noktası

  Güvenilir ve deneyimli bir emlakçıdan danışmanlık aldığınız zaman kiminle iletişimde olmanız gerektiğini bilirsiniz. Kendiniz ilan verirseniz ya da herhangi bir nedenle birden fazla emlakçı ile çalışmayı tercih ederseniz günün sonunda kafanızın karışması oldukça normaldir. Günlük hayatınızda düzenli olarak emlak satışı ya da kiralaması yapmadığınız için de kafa karışıklığının sonunda süreçte hata yapma ihtimaliniz artar. Bu da sizi yasal açıdan mağdur olabileceğiniz bir duruma düşürebilir.

 2. Uzlaşmacı Kişi

  Emlakçıya danıştığınız zaman alıcı ve satıcı arasında tampon görevi görecek bir kişiden destek almış olursunuz. İki tarafın haklarının korunması ve taraflar arasında uzlaşma sağlanması için bir aracının olması her zaman iyidir. Emlakçılar aracı olmanın yanı sıra tarafların gereksiz yere zaman kaybetmesine de engel olur. Mülk sahibinin şartlarını bilen birisi söz konusu mülke talip olan kişilerin şartları yerine getirip getirmediğini inceledikten sonra işlemleri devam ettirir. Evinde evcil hayvan istemeyen bir ev sahibinin gün içerisinde evini evcil hayvan sahiplerine gezdirip son dakikada bu durumu öğrenmesi iki taraf için de önemli bir zaman kaybına neden olur. Bu tür durumlardan korunmak için bir emlakçıya danışmak ve ondan hizmet almak gerekir.

 3. Sürece Hakimiyet

  Emlakçılar gayrimenkul kiralama, gayrimenkul satışı, tapu devri, hisseli tapu devri, ev kredisi alma ya da işlemlerin devam ettirilebilmesi için yapılması gereken sigortalar gibi gayrimenkullerle ilgili süreçlere hakimdirler. Bu sayede işlemlerin hızlı ve eksiksiz ilerlemesi mümkün olur. Bir evin krediye uygun olup olmadığının bilinmesi bile satış sürecinde iki tarafın da çok işine yarayacak türde önemli bir bilgidir. Emlakçı ile çalışmaya karar verdiğiniz zaman bu tür bilgiler sizin için emlakçı tarafından toplanır. Bu da süreçte hem maddi açıdan hem de zaman açısından kazanım elde etmeniz sağlar.

 4. Güven Unsuru

  Gayrimenkul kiralama ya da satış işlemlerinde güven önemlidir. Güvenilir olmayan bir kiracıyı evden çıkarmanın ne kadar zor olduğunu deneyimleyen kişiler her zaman iyi bir emlakçıya danışmayı acı şekilde tecrübe etmişlerdir. Aynı durum satış söz konusu olduğunda da geçerlidir. Tapu devrinde arada alıcı ve satıcıyı koruyacak bir insanın olması güven verir. Paranın transferi sırasında insanların dolandırılmaması için emlakçılar bankalar ile görüşüp ödemeye geçici süreli bloke koydurabilir ya da ödemeyi kendi hesaplarına alarak devir tamamlanınca transferi tamamlarlar. Bu sayede hiç tanımadığınız birisine satış ya da kiralama yaparken maddi açıdan daha güvende olursunuz. Güven unsuru alıcı için de önemlidir. Gönderdiği ödemenin karşılığında bir tapu ya da sözleşme bekleyen alıcının dolandırılma ihtimali de emlakçılar tarafından ortadan kaldırılmaktadır.