emlak vadisi
Emlak Vadisi
Tüm Başlıklar

Anadolu'nun her köşesi tarihi alanları ile büyülemektedir. Tarihi yerlerin korunması ve günümüze orjinal olarak en iyi şekilde tadilatlar ile ulaşmaktadır. Tarihi yerlere olan geziler turistler dışında yerel halk tarafından da ilgi görmektedir. Tarihi yerler son derece özenle korunması sağlanmaktadır. Şanlıurfa tarihi yerleri dışında zengin mutfağı ve yöresel alışkanlıkları ile kültüründen bahsedilir. Yöresel Şanlıurfa'ya ait ürünler tarihi alanlar etrafındaki dükkanlarda veya çarşılarında kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Yöresel hediyelik veya yiyeceklerden mutlaka alınması önerilmektedir. Şanlıurfa tarihi olarak çok eski ve çok önemli yapıya sahiptir. Türkiye'nin hatta dünyanın en eski kültürel yapılarına sahip Şanlıurfa' da gezilecek tarihi yerler turistler tarafından oldukça önem kazanmaktadır.

Şanlıurfa'da Tarihi Mekanlar

Şanlıurfa çok eski geleneklerini halen günümüzde sürdürebilen nadir illerimizdendir. Yöresel yemeklerinden alışkanlıklarına kadar pek çok gelenek devam etmektedir.

Tarihi mekanları oldukça fazla olan tarihi ile güçlü ilimiz Şanlıurfa’da gezilecek yerler;

 • Balıklıgöl
 • Hz.İbrahimin doğduğu mağara
 • Mevlid-i Halil cami
 • Harran evleri
 • Göbekli tepe
 • Şuayb şehri
 • Halfeti
 • Harran kalesi
 • Selahattin Eyyubi cami
 • Urfa kalesi

Şanlıurfa adı gibi şanlı, yüce ve devasa görkemli şehri ile mutlaka görülmesi yerler arasında yer almaktadır. Muhteşem mimarisi, kiliseden çevrilen cami ve mağaraları ile tam anlamıyla Şanlıurfa'da gezilecek pek çok tarihi yerler bulunmaktadır. Şanlıurfa peygamberler şehri olarak anılmaktadır. Tarihi alanlardan da anlaşılacağı gibi keşfedilecek pek çok yerler bulunmaktadır. Yüzyıllar öncesine ait ve çeşitli dinlerden izler taşımaktadır.

Balıklıgöl

Balıklıgöl Şanlıurfa'nın en çok bilinen ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekanlar arasındadır. Merkezde bulunan balıklıgöl İbrahim peygamberin ateşe atıldığı yer olarak bilinmektedir. Balıklıgöl mekanın etrafında da gezilebilecek yerler bulunmaktadır. Balıklıgölün hikayesi ve alanın büyük ve etkileyici ortamı ile ilgi görmektedir. Tarihi alan içerisinde yerli yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Balıklıgöl etrafında tarihi ürünlerin bulunduğu çarşısı ile turistler tarafından beğenilmektedir.

Halfeti

Saklı cennet veya kayıp şehir bilinen isimlerindendir. Halfeti eski yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Halfeti Bilecik barajı yapılması ile sular altında kalmış kayıp şehir olarak ünlenmektedir. Yerleşim yerindeki yerel halk oraya yakın yeni bir yerleşime yerleştirilmiştir. Şehrin sular altında kalması ve tüm yerleşim yerinin sular altında görsel oluşturması yerli ve yabancı pek çok turistin ilgisini çekmektedir.

Göbeklitepe

Tarihi yerler eski zamanda ortaya çıkan ya da günümüze kadar korunan yapıtlar olarak düşünülebilir. Tarihi alanların bilinmeyen yerler günümüze kadar gelmesi ve yapılan kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkması gibi durumlarda söz konusu olabilmektedir. Göbeklitepenin keşfedilmesi ile bakış açısı değişmektedir.

Göbeklitepe içerisindeki taşları devasa boyuttadır. Yapının hiç bozulmamış ve sağlam şekilde kalabilmesi pek çok kişinin dikkatini çekmektedir. Göbeklitepe içerisindeki taşların bir kısmının örnekleri olarak Şanlıurfa müzesinde de bulunmaktadır. Dünyanın ilk tapınağı olarak ünvana sahip olmaktadır. Günümüze nasıl geldiği ve korunması tam olarak bilinmemektedir. Yapılan birçok incelemeler ile en eski ve önemli yapıtlardan biridir.

Şanlıurfa Tarihi

Şanlıurfa çok eski tarihi yapısına bulunan yerleşkelerdendir. Tarihi boyunca savaşlar ve değişen işgaller sonucunda kurtuluş savası sırasında bir grup arkadaşının göstermiş olduğu performans ile şanlı adını almaktadır. Urfa eski bilgilere göre İbrahim peygamberinin doğum yeri olarak kabul edilmektedir. İbrahim peygamberin doğduğu mağara ve onun anısına ait bir mağarada bulunmaktadır. İbrahim peygamber dışında Eyüp peygamberinde doğum yeri olarak kabul edilmektedir.

Şanlıurfa Coğrafyası

Şanlıurfa doğuda Mardin, batıda Gaziantep, kuzeyde Adıyaman ile çevrilidir. İlin en önemli akarsuyu Fırat ırmağıdır. Bunun dışında GAP projesi ile yapay oluşturulan Atatürk Baraj Gölü Türkiye'nin en büyük gölünü oluşturmaktadır. Kara ve kurak iklim özelliği göstermektedir. Yazları çok kurak kışları bol yağışlı olarak geçmektedir. Şanlıurfa bitki örtüsü bakımından fakir yapıya sahiptir. Belli alanlarda bulunulan yabani fıstık ağaçlarının zamanla aşılanması ile üretim için kazanılmaktadır. Belli alanlardaki erozyonu önleme çalışmalarından dolayı ağaçlandırma çalışmaları yapılmaktadır. Şanlıurfa da yatırım yapılabilecek alanlarda bulunmaktadır. Gelişen teknoloji ve ürünler ile yatırım alanları oluşmaktadır.

Gelişen alanlar olarak;

 • Tarım veya tarıma dayalı alanlar
 • Gıda
 • Tekstil
 • Turizm

Şanlıurfa bu alanlarda gelişen alanlar arasında yer almaktadır. Çalışma alanı ve verim konusunda ve gelişen teknoloji sistemleri etkileme sebepleri arasında yer almaktadır.

Şanlıurfa Yemekleri

Şanlıurfa yemekleri konusunda oldukça zengin mutfağa sahiptir. Restoranlar da yenilen yemeklerde ev yemekleri hissi verilmesi ile en lezzetli yemekleri bulunmaktadır. Sofralar kalabalık ve bol çeşitli olması ile pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. Şanlıurfa yemekleri başında kebap çeşitleri gelmektedir. Kebap çeşitleri olarak sabah saatlerinde dahi tercih edilen ciğer yerel halkın en sevdiği yemekler arasındadır.

Yemeklerde etler baskın olarak tüketilmektedir. El açması şeklinde olan içerisinde kıymanın bulunması ile harika tadın ortaya çıkması sonucu ağzı açık yemeği en sevilen yemekleri arasındadır. Tüm Türkiye tarafında en sevilen ve en meşhur yemeği olan çiğ köfte her öğünde sevilerek tüketilmesi ile sevilen yemeklerindendir. Çiğ köfte bulgurun yoğurulması sonucu ortaya çıkan farklı lezzet özelliği taşımaktadır.

Çiğ köfte etli ya da etsiz olarak tercihe göre değişmektedir. Patlıcan kebabı, üzlemeli pilav, mumbar dolması, borani gibi yemek seçenekleri ile en beğenilen yemekleri oluşmaktadır. Yemeklerin en belirgin özellikleri olarak yörede el yapımı biber salçası ve kullanılan yoğun baharat tadı farklılık göstermektedir. yaz aylarında ki verim ve işlemler ile kışa yoğun hazırlıklar düzenlenmektedir. El yapımı yöresel lezzetler hem yerli halkın hem turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Baharatlarının bol çeşit ve doğal yapısı ile mutlaka alınacak ürünler arasında bulunulmaktadır.