ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı

“Öğrenci yoğunluğu olan şehirlerde konut yatırımı mantıklı mı?” sorusu gündemden düşmüyor. Bu yazımızda sermayesini en doğru şekilde değerlendirmek isteyenlere özel bilgiler vereceğiz.

Öğrenci Yoğunluğu Olan Şehirlerde Konut Yatırımı

Yatırımcıların gözü kulağı öğrenci yoğunluğu olan şehirlerdeki satılık dairelerde… Türkiye’nin farklı bölgelerinde açılan üniversiteler bulundukları yerlerdeki ekonomiyi kalkındırıyor. Öğrenci nüfusu yoğunlaştıkça bölgedeki bayiliklerin sayısı artıyor, dükkan kiraları fazlalaşıyor, kamu yatırımları çoğalıyor ve yeni konutların yapımı hızlanıyor. Özellikle stüdyo tipi ve 1+1 daireler tabiri caizse peynir ekmek gibi satılıyor. Şehrin merkezindeki prestijli dairelerin fiyatlarına oranla çok daha uyguna satılan apart daireler orta ve uzun vadeli hedefleri olan yatırımcıları cezbediyor.

Küçük Dairelerin Fiyatları da Uygun

İlden ile farklılık gösterse de apart dairelerin satış fiyatları 2+1 ya da 3+1 dairelere göre daha uygun oluyor. Metrekare olarak oldukça küçük olan bu daireler öğrenciler ve bekar çalışanlar tarafından tercih edildiği için neredeyse hiç boş kalmıyor. Metrekareleri küçük olsa da okullara ya da işyerlerine yakınlıkları bu dairelerde oturmayı cazip kıldığı için kira fiyatları da ister istemez beklenenden yüksek oluyor. Ev sahibi olmak isteyenlere uygun seçenek sunan, üstelik yüksek kira da alınabilen apart daireler yatırımcılara çoklu fırsatlar sunuyor.

Üniversiteye Yakın Kiralık Ev İlanları Revaçta

Az önce de belirttiğimiz gibi ülkemizdeki üniversite sayısı giderek artıyor. Devlet veya vakıf üniversitelerinin açıldığı ya da açılacağı bölgede inşaat şirketleri hummalı bir şekilde arsa arayışına giriyor. Arsalara küçük, fonksiyonel ve bazen de akıllı evler barındıran siteler kuruluyor. Üniversite sınavları sona erdiğinde ve tercih sonuçları açıklandığında ise üniversiteye yakın yerlerde kiralık ilanlarına çok yüksek talep gösteriliyor. Genellikle şehir merkezine uzak olan bu yapıların öğrenciler veya bekar üniversite çalışanları tarafından tercih edilmesinin ardında birçok neden bulunuyor. Öğrenciler ve çalışanlar üniversiteye yakın kiralık ev ilanları değerlendirdiklerinde yol masraflarını azaltabiliyor. Yaz ve kış aylarında evden okula, okuldan eve ulaşım sürelerini kısaltabiliyor. Haliyle ders çalışmaya da dinlenmeye de daha çok vakit kalıyor.

Öğrenci Yoğunluğu Yüksek Yerlerde Ev Alacaklara Öneriler

Siz de birikmiş sermayenizi mantıklı bir yatırıma dönüştürmek istiyorsanız öğrenci yoğunluğu yüksek yerlerde satılık ev ilanları özelinde incelemelerinizi yoğunlaştırabilirsiniz. Bu noktada en büyük avantajınız ev sahibi olmak için normalden daha az ödeme yapmanızın yeterli olmasıdır. Metrekaresi küçük ancak hedef kitlesinin ihtiyaçlarını karşılayan yatırımlık evler ile orta ve uzun vadede sürdürülebilir gelir elde edebilirsiniz. Yatırımınızın konumunun stratejik olması nedeniyle evinizi kısa sürede kiraya verebilir, kiracı ile anlaşmazlık oluşması durumunda yeni kiracı bulurken zorlanmazsınız. Üstelik bu daireleri oldukça tatmin edici rakamlara kiraya da verebilirsiniz. Ev almaya karar verdiğinizde yatırımınızın cazibesini arttırmak için şu önerileri değerlendirebilirsiniz:

  • Evinizi hızlı kiralamak ya da yatırım maliyetlerinizi düşürmek için mümkünse içini döşeyin. En azından en temel gereksinimleri temin ederek öğrencilerin dikkatini çekebilirsiniz. Neticede boş bir evi öğrencilere kiralamakla eşyalı evi kiralamak arasında fark vardır. Evinizi eşyalı olarak kiraladığınızda kira gelirinizi yükseltebilir ve öğrencilerin hayatını kolaylaştırabilirsiniz.
  • Evinizi hızlı bir şekilde güvenilir kişilere kiralamak için bölgede hizmet veren güvenilir gayrimenkul danışmanlığı firmaları ile iş birliği yapabilirsiniz. Böylece evinizi kiraya verme derdinizi sonlandırabilirsiniz.
  • Yatırım yapmış olsanız ve yatırımınızın bir an önce dönmesini isteseniz de kira bedeli belirlerken adil olmaya çalışmalısınız. Bölgede bulunan ve sizin evinizle eş değer özelliğe sahip olan kiralık dairelerin fiyatlarını araştırın. Öğrencilere ödeme kolaylığı sağlayarak alternatifler arasından sıyrılma şansınızı artırın.