ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

Apart Daire’nin Avantajları

Apart daireler 1+0 ya da 1+1 konseptiyle tasarlanan; temel ihtiyaçları karşılayan ve kişilerin ekonomik bir şekilde konaklamasına olanak sağlayan yapılardır. Günümüzde stüdyo daire olarak da ifade edilen bu sistemler belirli süreli ya da yıllık olarak kiralanabilir. Bir apart daire birden fazla amaçla kullanılabilir. Tatil bölgelerinde genellikle sezonda çok ilgi gören daireler sezon dışında öğrencilere ya da yalnız yaşayan kişilere kiralanabilir. Bazı kişiler ya da şirketler bir komple apart dairelerden oluşan bir apartmanı daha özgür kullanım imkanı olan yurtlara dönüştürerek de gelir elde edebilmektedirler.

Apart Daireler ve Yatırım Fırsatları

Toplumun her geçen gün daha minimal yaşamaya yöneldiği, barınmanın temel ihtiyaç olarak ön plana çıktığı ve mülkiyet kavramının değerini yitirdiği günümüzde apart dairelere olan ilgi her geçen gün artıyor. Eşyalı olarak kiralanan bu daireler iş gezilerinde ev konforu arayanlardan öğrencilere; tatil yapanlardan dönemsel olarak şehir dışında kalması gerekenlere kadar pek çok insana oteller ile kıyaslandığı zaman çok daha ekonomik bir konaklama seçeceği sunuyor.

Apart dairelere yatırım yapmak da son yıllarda oldukça yaygınlaşan bir tercih. Bunun en temel nedeni dönemsel kiralamanın çok daha yüksek getirisi olması. Standart bir ev kirasının 1000 TL olduğu bölgelerde yeni yapılan bir apart dairenin kirasının aylık getirisi 1000 TL’nin çok üzerinde olabiliyor. Elbette bu kadar yüksek getiri elde edecek apart dairelerin bazı temel özelliklerinin olması gerekiyor. Eğer doğru bir seçim yaparsanız orta ve uzun vadede güzel getirisi olacak bir apart daire satın alabilirsiniz.

Yatırım Yapmak veya Konut Olarak Kullanmak Amacıyla Apart Daire Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lokasyon

Herhangi bir gayrimenkul için yatırım yaparken öncelikle o gayrimenkulün bulunduğu lokasyonun dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Bu değerlendirmeyi yaparken de çevreden duyulan kulaktan dolma bilgiler yerine bir uzmandan alınan bilgiler ışığında hareket etmek önemlidir. Tercih edilecek lokasyonda orta ve uzun vadede hayata geçecek projeler hakkında bilgisi olan bir uzman yatırım açısından doğru karar vermenize yardımcı olacaktır. Bununla birlikte pek çok insanın “Amerikalılar bu bölgeye ciddi yatırım yapıyor” safsatalar ile yatırım yaptığını ve uzun yıllar boyunca beklemek zorunda kaldığını unutmamanız gerekir.

Proje Özellikleri

Apart daire yatırımı yapmaya karar verdiğiniz zaman bu dairelerin içerisinde bulunduğu projeyi detaylı olarak değerlendirmelisiniz. Hem iç hem de dış özellikler dairenin değeri açısından kritik öneme sahiptir. Apart daire kavramının ilk ortaya çıktığı zamanlarda bu konutlardan beklenti kısa süreli konaklamada ekonomik ve konforlu bir seçenek olmasıyken günümüzde yenilenen bu kavram stüdyo daire tasarımları ile farklılaşıyor. Kısa süreli konaklama için çok tercih edilen apart dairelerin bulunduğu binalarda spor salonu, yüzme havuzu gibi ek özelliklerin olması dairenin değerinin artmasında etkili olur.

Çevresel Faktörler

Tercih edeceğiniz yatırımın yakınlarında bir üniversite olması, bu konutu öğrencilere yurt konseptinde kiralayabileceğiniz anlamına gelir. Hastane olması ise hasta yakınları tarafından tercih edilecek bir daireniz olmasını sağlar. Şehirdeki fuar ya da iş merkezlerine yakın bir apart dairede iş gezisi için gelenler dönemsel olarak konaklayabilir. Her hedef kitlenin farklı dönemlerde yoğunlukları olduğunu bilmeli ve planlamanızı buna göre yapmalısınız. Denize yakın bir yerde apart daire sahibi olacaksanız bu daireden deniz sezonu süresince gelir elde edebileceğinizi diğer dönemlerin ise bir nebze olsun daha düşük gelir getireceğini unutmamalısınız. Bahsettiğimiz bu çevresel faktörler doğrudan evin kullanımı ile alakalı olarak da değerlendirilebilir. Üniversite çağında çocuklarınız varsa ihtiyaç durumunda onların da konaklayabileceği bir apart daire tercih edebilirsiniz. Ya da belirli bir şehre iş için düzenli olarak çok sık seyahat ediyorsanız yine işlerinize uygun bir lokasyonda bulunan bir daireye yatırım yaparak hem konaklama ihtiyacınızı çözümler hem de gelir elde edersiniz.