ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı

Sakarya’nın batısında kalan ve Sapanca Gölü’ne uzunca bir kıyısı bulunan Serdivan, son yıllarda bölgenin öne çıkan yerleşim yerleri arasında yer alıyor. Serdivan’da hayata geçirilen sosyal yardımlaşma ve sosyal alan projeleri, devlet destekli kalkınma programları bölgenin yatırım ile beraber aynı zamanda göç almasını sağlıyor. Hem büyükşehir hem de ilçe belediyesinin yaptığı yeni girişimler ile beraber Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsünün de burada bulunması başta öğrenciler olmak üzere Serdivan’ı birçok kesim için tercih noktalarından biri haline getiriyor. Nüfusun artması ile birlikte yükselişe geçen şehirleşme sadece burada yaşamak isteyenlerin değil aynı zamanda emlak ve gayrimenkul alanında yatırım yapmak isteyenlerin de ilgisini çekiyor.

Şehirleşme Çalışmaları

Serdivan’da gerçekleşen şehirleşme çalışmaları ilk olarak bölgede yer alan metruk binaların yıkılmasıyla başlıyor. Hem vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak hem de çevre kirliliğini ortadan kaldırmak ve kent estetiği oluşturmak için ilk adım olarak atılan bu proje tamamlandığında binaların yer aldığı bölgeler, yeni projeler ile tekrardan halkın kullanımına açılacak. Bölgede bulunan Agora AVM ve Serdivan AVM’nin yanı sıra şehir sakinlerinin vakit geçirebilecekleri çeşitli sosyal alanlar da hayata geçiriliyor. Bu projelerin en yoğun noktalarından birisi de Çark Deresi. Çark Deresi üzerine yapılacak olan araç köprüsü ile beraber Süleyman Binek Caddesi’ne sağlanacak bağlantı ile şehrin hem iç ulaşımı rahatlatılacak hem de Yenikent gibi çevredeki yakın bölgelere ulaşım daha kolay hale getirilecek. Ayrıca şehir içerisinde yapılacak duble yollar, akıllı kavşaklar ve alternatif güzergahlar ile nüfus artışının trafiğe olan etkisi ortadan kaldırılacak.

Sıfır Atık Projesi

2019 yılının son günlerinde başlatılan izmir escort sıfır atık seferberliği ile beraber şehrin geneline plastik, metal, kağıt ve cam ambalaj atıklarının ayrıştırılması ve geri kazanılması için geri dönüşüm kutuları yerleştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kapsamında uygulanan proje ile beraber ilçeye hem ekonomik hem de ekolojik anlamda büyük fayda sağlanacak. Sıfır atık projesi kapsamında Serdivan AVM bünyesinde bir de sergi düzenlendi. Mehmet Demir İlkokulu tarafından “Yarınları Kurtarmaya Bugünden Başla” sloganıyla hayata geçirilen geri dönüşüm sergisi büyük ilgi ve beğeni topladı. İlkokul öğrencileri tarafından hazırlanan sergide atık oluşumunun minimize engellenmesi yönünde bir farkındalık yaratma amaçlandı.

Sosyal Projeler

Şehirleşme ve altyapı çalışmaları ile beraber Serdivan’a yapılan en büyük yatırımlardan birisi de şehir sakinlerini hayata ve şehir yaşamına dahil edecek çevresel sosyal projeler. Bunların başında ise Çark Deresi Kenarı Rekreasyon Projesi yer alıyor. 3. etap çalışmaları başlayan proje 46 bin metrekarelik alanda yeni tesisler barındıracak. 2500 metrekarelik yürüyüş yolu, 2 adet çocuk oyun alanı, 2 adet fitness alanı, basketbol sahası, havuz, pergolalar ve piknik alanı içeren projenin tamamlandığında şehrin merkezi haline gelmesi bekleniyor. Bunun yanı sıra 32 bin metrekarelik alanda yapımı devam eden Serdivan Şelale Park projesi de şehri canlandıracak projelerden bir tanesi. 2 adet yapay şelale ile beraber seyir terasları, piknik alanları ve yürüyüş yolları içeren proje tamamlandığında şehrin merkezinde bir yaşam alanı sunacak. Projenin aynı zamanda kent turizmine önemli bir katkı sağlaması beklenirken Serdivanlılar da günlük hayattan kaçarak doğayla iç içe olmanın fırsatını yakalayacak.

Her Mahalleye Bir Sosyal Alan

Serdivan’da şehirleşme ile beraber çevre düzenlemeleri de son dönemde hızla artan projeler arasında yer alıyor. Başta kadın spor merkezleri olmak üzere, mahalle merkezleri, şehir kütüphanesi ve sahaflar sokağı gibi projeler şehir yaşamını tek bir merkeze toplamak yerine şehrin tüm mahallelerine yaymayı hedefliyor. Özellikle mahalle merkezlerinde yer alacak olan yüzme havuzları, kapalı çocuk merkezleri ve spor alanları şehir sakinlerinin daha aktif ve hareketli bir yaşama ortak olmaya davet ediyor. Ayrıca 8 bin metrekarelik alana yapılacak şehir kütüphanesi ve sahaflar sokağı ile başta şehirde yaşayan 45.000 kadar öğrenci olmak üzere şehir sakinleri de kültür ve sanat alanında da farklı seçenekler bulabilecek.