ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

Türkiye'nin gözde turistik şehirlerinden biri olan Muğla, çok farklı güzelliklere sahip bir şehirdir. Özellikle yaz aylarında hem ülkemiz vatandaşları tarafından hem de turistler tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir. Yüz ölçüm bakımından oldukça büyük olan Muğla ili ve çevresinde gezilmesi gereken yerler oldukça fazladır. Ülkemizin gözde turistik kenti olma özelliğine sahip bir şehrimizdir. Muğla harika bir tatil cenneti olarak özellikle yaz aylarında herkesin gözdesi haline gelmektedir.

Fethiye

Muğla denilince akla ilk gelen yerlerden bir olan Fethiye, Muğla ili ve çevresinde gezilmesi gereken yerler arasında yer alır. Özellikle Ölüdeniz, Saklıkent, Kabak Koyu ve Kelebekler Vadisi Fethiye'ye gittiğiniz zaman görmeniz gereken yerler arasındadır. Bu yerler arasında bulunan Saklıkent Kanyonu, oldukça mükemmel bir doğal görünüme sahiptir. Bu kanyon yaklaşık olarak 10 yıldan daha fazla bir süre önce çoban olan biri tarafından keşfedilmiştir.

Muğla'nın en güzel ve en doğal, gezilmesi gereken yeri olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda bu kanyon Türkiye'de bulunan kanyonlar arasında en uzun olan kanyon olma özelliğine de sahiptir. Oldukça uzun olması görüntü bakımından harika bir öneme sahiptir. Fethiye, Türkiye'nin en gözde tatil bölgelerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğal tabiat yapısı ile son derece mükemmel bir yerdir. Yaz aylarında oldukça kalabalık hale gelen bu yer ihtişamlı görüntüsünü hep korumuştur.

Dalaman

Muğla'nın gözde tatil bölgelerinden biri olan Dalaman, hem bir turizm merkezi hem de bir doğal bir cennettir. Muğla ili ve çevresinde gezilmesi gereken yerler arasında mutlaka Dalaman'da bulunur. Aynı zamanda Dalaman'da birçok tarihi eser bulunmaktadır. Özellikle Dalaman Nehri mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Bu nehirde rafting yapmak, en eğlenceli aktivitelerin başında gelir. Mükemmel plajlara ve koylara sahip olan Dalaman son derece mükemmel bir tatil bölgesidir. Sadece tatil için değil sadece bu doğal ortamın mükemmelliğini görmek için bile binlerce insan bu yere gelmektedir. Doğal görüntüsünü koruması sayesinde Muğla'nın gözde yerleri arasında bulunur.

Bodrum

En gözde tatil beldelerinden biri olan Bodrum, Muğla ili ve çevresinde gezilmesi gereken yerler arasında bulunur. Mükemmel beyaz evler ve taş sokaklar ile harika bir görünüme sahip olan Bodrum, en gözde tatil beldesi olmayı başarmıştır. Son derece mükemmel bir belde olan bu yer mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır. Oldukça fazla popüler olan bu tatil beldesi sadece yaz aylarında değil kış aylarında da birçok kişiyi kendine çekmektedir. Türkbükü ve Gümbet koyları ile meşhur olan Bodrum'da daha birçok koy bulunmaktadır. Bodrum'a gittiğinizde özellikle Bodrum Kalesi gidilmesi gereken yerler arasında bulunur.

Datça

Datça, Muğla ili ve çevresinde gezilmesi gereken yerler arasında olması gereken harika bir yerdir. Datça diğer yerlere göre daha sakin bir yerdir. Sakinliğin daha çok ön planda olmasını isteyen insanların gidebilecekleri yerler arasında yer alır. Oldukça sakin bir ortamı olan bu yer, muhteşem deniz ve yeşillikleriyle görülmeye değer bir yerdir. Datça'da Knidos Antik Kenti görülmesi gereken yerler arasında bulunur. Bunun yanında Palamutbükü Koyu da son derece görülmeye değer yerlerden biridir. Özellikle balıkçılığın ön plana çıktığı Datça'da bu mükemmel lezzetleri tatmanız için binlerce mekan vardır. Bu mekanlarda yine Datça'da gidilmesi gereken yerler arasında bulunur.

Marmaris

Muğla'nın en gözde beldelerinden olan Marmaris, gezilmesi gereken yerlerin başında yer alır. Mavi ve yeşilin muhteşem uyumu ile harika bir doğal güzelliğe sahip olan bu belde son derece popüler hale gelmiştir. Muğla ili ve çevresinde gezilmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda bulunur. Marmaris özellikle turistlerin fazlaca tercih ettiği yerlerden biridir. Marmaris'in meşhur koyu olan Berdübet görülmeye değer yerlerden biridir. Bunun yanında Kleopatra Plajı da oldukça fazla popüler olan ve gidilmesi gereken yerler arasında bulunur. Tüm bunların yanında Marmaris, tarihi özelliklere de sahip bir beldedir. Tarihi açıdan da oldukça zengin olan bu belde de Marmaris Kalesi görülmesi gereken bir tarihi eserdir. Aynı zamanda Marmaris, antik kentleri ile meşhur olan bir beldedir.

Milas

Milas, Muğla ili ve çevresinde gezilmesi gereken yerler arasında karşımıza çıkan bir beldedir. Büyüklük bakımından 2. sırada yer alan Milas, özellikle tarihi açıdan gezilmesi gereken yerlerden biri olma özelliğine sahiptir. Sayısız uygarlık için ev sahipliği yapan bu belde tarihi kalıntıları oldukça fazla barındıran bir yerdir. Milas, bu bakımdan diğer Muğla beldelerinden daha farklı bir yere sahiptir. Bu beldenin tamamı tarihi özellik taşımasından dolayı gözde bir yer haline gelmiştir. Muğla'ya gelenlerin mutlaka gitmesi gereken bir beldedir. Güzellikleri görülmeye değer harika bir doğallığa sahiptir. Bu beldede yer alan tarihi dokunun hala günümüzde bile orijinal kalması görenleri cezbetmektedir.

Köyceğiz

Muğla'nın özellikle tarih alanında ön plana çıkan beldeleri arasında yer alan Köyceğiz, oldukça zengin bir tarihi dokuya sahiptir. Ayrıca doğal görüntüsü buraya gelen herkesi son derece büyülemektedir. Doğallığın baş döndürücü güzellikte olması bu beldeyi ön plana çıkarmıştır. Köyceğiz, önemli bir tarihi özellik taşıyan Kaonus'u barındırıyor. Aynı zamanda kaya mezarları ile de oldukça fazla ilgi gören bir beldedir. Tapınak, hamam ve antik tiyatronun yer alması da yine bu beldeye ilgiyi artıran sebeplerdendir.

Köyceğiz, Muğla ili ve çevresinde gezilmesi gereken yerler arasında mutlaka olması gereken bir beldedir.

Muğla İli Ve Çevresinde Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

Muğla, Türkiye'nin muhteşem özelliklere sahip olan illeri arasında yer alır. Özellikle turizm alanında oldukça popülerdir.

Muğla ili ve çevresinde gezilmesi gereken yerler şunlardır:

  • Kavaklıdere
  • Mazıköy
  • Yatağan
  • Ortaca
  • Göcek
  • Orhaniye
  • Ula
  • Akyaka
  • Gökova

Bu beldelerde Muğla ili ve çevresinde gezilmesi gereken diğer yerlerden bazılarıdır. Bu şehrin sayısız güzelliğine şahit olmak isteyen herkes mutlaka gitmelidir.