emlak vadisi
Emlak Vadisi
Tüm Başlıklar

Hiç şüphesiz Türkiye üzerinde gezilmeye ve görülmeye değer bir sürü şehir, ilçe ve bölge var. Bunlardan biri de elbette ki Antalya. Hem konumu itibariyle olsun hem göz kamaştıran güzelliğiyle, Antalya turistlere ve yerli halka oldukça faydalı bir şehir. Çevresindeki illerden gelen kişiler de orasının farklı bir dokusu olduğunu söyler. Gidilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Öyle ki bazı yerler anlatıldığında farklı gidildiğinde farklı bir izlenim verir işte Antalya orasıdır. Bu yazıda Antalya'da gezilmesi gereken tarihi yapılar konusunu inceleyerek kafanızda soru işareti bırakmamaya özen göstereceğiz.

Antalya'nın Konumu

Batı Akdeniz'de bulunur. Muğla, Burdur, Isparta, Karaman gibi şehirlere yakındır. Türkiye'nin en kalabalık 5 ilinden biri olan Antalya, aynı zamanda çok fazla turist ağırlar. Hatta en çok turist ağırlayan şehirdir. Bu yüzden de ''turizmin başkenti'' olarak anılır. En kalabalık ilçesi Kepezdir. Antalya, konumu itibariyle çok fazla kişinin ilgisini çekmeyi başarır ki bu konuda oldukça haklıdır. Şehrin içindeki tarihi yapılardan daha bahsetmedik üstelik.

Antalya'nın Tarihi

Oldukça görkemli ve tarihi yapılarıyla adından söz ettiren Antalya, geçmişte yaşayan kentlilerin de uğrak noktası olmuştur. II. Attalos tarafından kurulduğu bilinir. Bergama krallığından sonra devlet bağımsız kalmış, korsanlar tarafından işgal edilmiştir. M.Ö 77'de Komutan Servilius Isauricus Antalya'yı Roma topraklarına dahil etme kararı almıştır. Antalya'ya o zamanlar ''çok verimli'' anlamına gelen Pamphylia denilmiştir.

Daha sonra adı Attaleia olmuş ve günümüzde Antalya'ya kadar değişmiştir. İlin şimdiki adı Cumhuriyet döneminden günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Günümüzden 40 bin yıl öncesinde yaşayan insanların bıraktıkları Antalya'ya tarihi yapılar içerisinde incelenmektedir. Bu yapılar Antalya için çok fazla önem arz etmekte ve gittikçe de değerlenmektedir. Turistlerin ilgisini çekmeyi başaran şehir, güzelliğiyle adeta hemen gidip görme isteği uyandırır.

Antalya'yı Bu Kadar Özel Kılan Nedir?

Antalya, bizim ona yüklediğimiz anlamların dışında çok daha farklı bir konumdadır. Değeri son derece bilinmekle kalmayıp içinde bulundurduğu tarihi yapılar sayesinde bizim ona verdiğimizden fazlasını hak eden bir şehirdir. Dolayısıyla Antalya'yı ister tatil için isterseniz yaşamak için tercih edecek olun, sizi sımsıcak insanlarıyla ve havasıyla karşılayacaktır ayrıca siz istemeyerek dönmek zorunda kalabilirsiniz. İnsanları oldukça samimidir ve size kucak açar. Sanki oranın yerlisiymişsiniz gibi davranır size ve siz de oradan dönmek istemezsiniz. Böylece artık Antalya'ya hayran kalmışsınızdır.

Antalya Neden Tercih Edilmelidir?

Antalya'nın tercih edilmesinin neden yüksek olduğu sorusuna verilebilecek en iyi cevap çünkü koskoca bir şehrin size eviniz gibi gelmesidir. Onu bu kadar çarpıcı yapan detaylardan biri de bu. Bazen böyle hissetmeyebilir, yerinizi yadırgarsınız. İnsanları samimi gelmez ve hemen oradan uzaklaşmak istersiniz ama Antalya bunu size hiç hissettirmiyor. Sanki daha önce de orayı sık sık ziyaret etmiş, hatta orada yaşamışsınız gibi hissedebilirsiniz. Belki yılın tatlı yorgunluklarını da orada atarak gideceğiniz yere huzur içinde dönersiniz. Antalya'nın sadece insanları yok elbette. Yeşilliği, yemekleri, plajları sizi büyüleyerek oradan ayrılmanıza izin vermeyecek. Gidip bir şans vermek gerekir eğer ki yeşilliğin olmadığı yerlerden sıkıldıysanız.

Antalya'nın Tarihi Yapıları

Oldukça güzel olan yapılardan bahsedebilmek mümkün. Sizi bulunduğunuz zamandan farklı bir konuma götüren tarihi yapılar sayesinde merakınızı giderecek, tarihte neler olduğu hakkında az çok bilgi sahibi olabileceksiniz. Peki, bu yapılar neler?

 • Side Apollon Tapınağı
 • Aspendos Tiyatrosu
 • Perge Antik Kenti
 • Patara Antik Kenti
 • Olympos Antik Kenti
 • Xanthos
 • Myra Antik Kenti
 • Syedra Antik Kenti
 • Simena Antik Kenti gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Konaklamak için de arayıp bilgi almanız gereken yerler mevcut. Sabahın erken saatlerinde bu yerleri gezerek gününüzü planlayabilir, yakın mesafede olanları tercih ederek de hepsinden faydalanabilirsiniz. Tarihi yerleri gezmek gününüzün daha iyi geçmesini sağlayabilir ve de Antalya gibi bir şehri gezdim ama tarihi yerleri görmedim demezsiniz. Tarihi yapılar umarız size biraz da olsa geçmişte yaşananları düşündürebilir ve siz de bulunduğunuz konumdan mutlu olabilirsiniz.

Antalya'da Ne Yenir Ne İçilir?

Her şehir gibi Antalya'nın da kendine özgü bir mutfağı var elbette. Bu mutfağın içerisinde kendinizi alamayacağınız kadar güzel yemekler bulunuyor. Vejetaryen olan kişiler için de turist bölgesi olduğundan bazı yerler unutulmamış. Tercihe göre arayıp bilgi de alabilirsiniz. Şimdi bu yemeklere geçelim.

 • Enginarlı Girit Kebabı
 • Hülüklü Çorba
 • Cive Yemeği
 • Gökçesu Pilavı
 • Arap Kadayıfı
 • Hibeş
 • Piyaz
 • Laba Dolması bu gibi yemekler Antalya'nın meşhur olanları.

Özellikle bunları tercih etmeniz elbette gerekmiyor sadece bir öneride bulunmak istedik. Bilgi olarak kullanılabilir. Antalya yemekleri oldukça güzeldir yani et yiyip yememenize bağlı olarak da değişebilir genelde yemeklerin etle yapıldığı düşünülse de bazı etle yapılan yemeklerin aynı zamanda vejetaryen olanları da mevcut. Bu açıdan da Antalya mutfağı tercih edilebilir. Üstelik bilgi almak istediğinizde alabilirsiniz mutfağa dair sorunuz ya da merakınız olabilir size tüm içtenlikleriyle yanıt verebilirler.

Antalya'nın İklimi Nasıldır?

Antalya'ya bir bavulla gitmek istiyorsanız o bavula gideceğiniz mevsimi dikkate alarak kıyafet koymanızı öneririz. Antalya yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı bir şehirdir. O yüzden eğer yazın gidecekseniz mümkün mertebe kendinizi sıcağın aşırılığına alıştırarak gitmeye çalışın. Bir tatil beldesi olabilir gideceğiniz yer, o yüzden kışın gitmeyeceğinizi düşünüyoruz.

Oldukça yağışlı geçebilir bu yüzden de oranın yerlisi değilseniz muhtemelen tercih etmeyeceğiniz bir özellik. Yazları oldukça güzeldir Antalya, insanları da oldukça sıcakkanlıdır. Sizlere yardımda bulunabilirler, bazısı belki kendi tarlasından yiyecek bile verebilir eğer gittiğiniz yer şehir merkezi değilse. O yüzden Antalya'yı güzel kılabilen bir sürü detayları var belki ona şans vermek istersiniz.