emlak vadisi
Emlak Vadisi
Tüm Başlıklar

İzmir ışıltılı şehir ve insanlarıyla oldukça dikkat çeken bir ildir. Haliyle gezilip görülmesi gereken yerler çok fazladır. Peki, insanları etkileyen bu şehri gezecek olursak nerelere gitmeliyiz? İşte İzmir bölgesinde gezilip görülmesi gereken tarihi yapılar.

İzmir Saat Kulesi

Bu saat kulesinin güzelliğinin yanı sıra İzmir’deki gezilecek yerlerin şekillerini barındırması oldukça dikkat çekmektedir. Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından yaptırılmıştır. İzmir saat kulesinin iki yanını palmiye ağaçları süsler. Yapıda 4 adet çeşme bulunur ve bu güzel bir görüntü açığa çıkarır. Sadece kendi tarihi yapısı ve güzelliği değil etrafı da aynı derecede etki yaratmaktadır. Karşısında belediye sarayı diğer tarafında ise kaymakamlık konağı bulunur. İzmir bölgesinde gezilip görülmesi gereken tarihi yapılar arasında kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir.

Konak Meydanı

Konak meydanı İzmir'in simgesini almış önemli yerlerden biridir. Bahsedeceğim İzmir bölgesinde gezilip görülmesi gereken tarihi yapılar içerisinde barındırır.

Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı çarşısı oldukça önemli bir yere sahiptir. Haftanın hemen hemen her günü kalabalıktır. Çarşının içerisinde kafelerden restoranlara, hediyelik eşya satan dükkanlara kadar birçok şey bulmak mümkündür.

Tarihi Asansör

İzmir'in kıymetlilerinden biri olan tarihi asansör oldukça ilgi çelici bir yapıdır. İnşaat edilmesinin nedeni iki cadde arasında geçişi sağlamak olsa bile göz dolduran heybeti oldukça ilgi çekicidir. Şimdilerde ücretsiz ziyaret edebildiğiniz bu yapı Yahudi bir iş adamı tarafından yapılmıştır. Bakanlar Osmanlı izlerini yapıda net olarak hissedebilir. İzmir bölgesinde gezilip görülmesi gereken tarihi yapılar arasında yer alır.

İzmir Doğal Yaşam Parkı

Avrupa'nın en geniş doğal yaşam alanı olarak kabul edilen bu yapı Çiğli Sasalı’da yer alır. Filden aslana birçok hayvan çeşidi görmek bu alanda muhtemeldir.

Tarihi Havagazı Fabrikası

1886 yıllarında kurulan bu fabrika İzmir belediyesi ile tekrar düzenlenmiştir. Bu düzenlemenin ardından fabrika işlevini bırakmış ve bir kültür merkezine dönüştürülmüştür. Tarihi yapısını elden düşürmeyen bu yapı uğrak bir alan içerisine girmiştir.

İzmir Radyo Ve Demokrasi Müzesi

Yıllar önce en önemli haber aracı olan radyo günümüzde pek sık talep görmeyen ürün haline gelmiştir. Bu nedenle tarihi bakımdan zengin olan İzmir eski tarihi radyoları bir müze haline getirmiştir.

Key Museum Otomobil Müzesi

Klasik arabaların yer aldığı bu müze, klasik araba tutkunları için vazgeçilmez bir yerdir. İçerisinde 130 otomobile yakın klasik araba mevcuttur. Ayrıca Türkiye'nin ilk araba müzesidir.

Atatürk Müzesi

Liderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün misafirlerini ağırladığı, İzmir kongresini yürüttüğü yer bu tarihte müze olarak kullanılmaktadır. Birinci katta Mustafa Kemal Atatürk'ün anıları ile çevrelenmiş haldedir. İkinci katta ise eşyaları bulunmaktadır. Oldukça kıymetli bir yer olan Atatürk müzesi, İzmir için değerli bir hazinedir. Oldukça ziyaret alan bir müzedir. İzmir bölgesinde gezilip görülmesi gereken tarihi mekanlar arasında liderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün de kaldığı bu müze yer alır.

Efes Antik Kenti

Birçok medeniyetlere ev sahipliği yapan İzmir, bu sayede içerisinde birçok antik kent barındırır. Türkiye'de ziyaret açısından önemli bir sayıya ulaşan Efes Antik Kenti vazgeçilmez bir tarihi alandır. Efes'in bu kadar uğrak bir yer olması sebebi ise, Meryem'in burada yaşaması ve Hac merkezi olarak kabul görmesidir. Ayrıca UNESCO dünya miras listesine girmiştir.

Aşıklar Şelalesi

Doğanın uyumunu muhteşem bir biçimde sergileyen bu alan oldukça dikkat çekici ve önemli bir yerdir. Doğanın keyfini çıkararak kahvaltı yapmak isteyenler veya etrafı incelemek isteyenler için uğranılması gereken bir yerdir.

Çeşme Alaçatı

Rüzgar sörfünün ve yamaç paraşütünün sıklıkla yapıldığı ve yaza doğru yoğunluğunu arttıran Alaçatı görülmesi gereken bir yerdir. Sokaklar arasında inşa edilen taş evlerin aralarında keyifle yürümek ve harika manzaraların keyfini çıkarmak isteyenler için uygun bir mekandır.

Kültürpark

1936 yılından beri hizmet veren bu park günümüzde de yoğun ilgi altındadır. Keyifle gidilip yürüyüş yapmak isteyenlerin ya da ağaçların çimenlerin keyfini çıkarmak isteyenler için harika bir yer önerisidir. Huzur bulacağınız bu ortam İzmir'in gözde mekanlarındandır.

Sasalı Kent Ormanı

İzmir'in en büyük piknik alanlarından biri olan bu orman keyifli doğa manzarasıyla göz dolduran muhteşem bir görüntü sunmaktadır. Eğlenerek arkadaşların, ailelerin veya sevgililerin bir araya gelip sohbet ettikleri hoş bir alandır. Birçok ağaç ve bitki türünü içinde barındırır.

Konak Yalı Camii

İzmir'in vazgeçilmez yerlerinden biri olan bu yapı şehrin önemli simgelerinden biridir. Osmanlı camisi olduğunu belirtmekte fayda var. Bu caminin tarihi dokusu ve yapısı görmek istenilecek türdendir. İzmir'i ziyarete gelen insanların uğradığı keyif verici bir alandır. Yapının inşaatını Abdülmecit Han yaptırmıştır.

Kızlarağası Hanı

Çay ve kahvesinin meşhur olduğu bu tarihi yapı ziyaretlerin çok olduğu bir mekandır. Osmanlıdan kalma bu yerde hala Osmanlı'nın yaptığı biçimde kahve yapılır. Kumlu kahve adını verdiğimiz kahveyi içmek için bu tarihi mekana akın eden çoktur.

Kıbrıs Şehitler Caddesi

Aktif bir gece hayatına sahip bu cadde oldukça hareketlidir. Çeşitli hareketli mekanların bulunduğu bu caddeye özellikle genç kesimin uğrak ve vazgeçilmez yeri haline gelmiştir.

Pasaport

İzmir bölgesinde gezilip görülmesi gereken tarihi yapılar denilince akla ilk gelen yerler arasında başlarda Pasaport binası gelmektedir. Yapılmaya 1867 yılında başlayan bu yapı çok eski ve tarihi bir mekandır.

Kordon

Denizin uçsuz bucaksız manzarasını izleyerek ucu görünmeyen bir yolda keyfini çıkara çıkara yürümemiz için harika bir mekandır. İzmirlilerin vazgeçilmez yeri olan kordon uğrak bir yerdir. Osmanlı yıllarından beri İzmir'in sembolü haline gelmiştir. Birçok tarihi mekanını etrafta barındırdığı kordon muhteşem ve keyifli vakit geçirmek için harika bir alandır. Kordona bakarak İzmir'in özetini çıkarabilirsiniz.

İzmir'in vazgeçilmez tarihi yerlerine baktığımızda etkileyici ve göz doldurucu mekanlar ve yerler görüyoruz. Turistlerin hem eğlence mekanı olarak hem de tarihi yerler açısından hatta doğa zevkinin tadını çıkarmak isteyenler için harika bir yerdir. Tatillerinizi değerlendirebileceğiniz bu şehir başınızı döndürecek cinsten sizi etkileyecek ve içine alacaktır.