ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı

Eğer Kuzey Kıbrıs'ta emlak yatırımı yaparak paranızın değerini korumak veya bu yatırım ile gelir elde etmeyi düşünüyorsanız bu sorunun cevabı kesin bir evet olacaktır. Kıbrıs emlak yatırımı oldukça doğru bir karar olarak karşımıza çıkmaktadır. Yatırımcılar için bunun başlıca sebepleri kısa emlak amortisman süreleri, döviz kazanç fırsatı ve uzun vadeli yatırım fırsatlarıdır.

Düşük Amortisman Süresi

Kuzey Kıbrıs’ta emlak geri dönüş süreleri sterlin bazıda 8–12 yıl arasında değişmektedir. Bu süre birçok Avrupa ülkesinde karşılaştığımız 25–30 yıl aralığına kıyasla oldukça düşüktür.

Döviz İle Kira Geliri

Kuzey Kıbrıs'ta ev satışlarının büyük çoğunluğu İngiliz Sterlini ile gerçekleştirilmektedir. İngiliz Sterlini ödeyerek satın aldığınız evi yine İngiliz Sterlini ile veya Euro ile kiralayabilir veya satabilirsiniz.

Döviz İle Değerlenen Yatırımınız Enflansyondan Etkilenmez

Kuzey Kıbrıs’ta evlerin döviz ile fiyatlandırılması gayrimenkullerin değer kaybetmesinin önüne geçmekte ve değer artışını döviz üzerinden gerçekleştirmektedir. Özellikle Türkiye'de yaşıyorsanız yatırımınızın enflansyon karşısında erimesi riskinden kaçınmış olursunuz.

Yaşam Standardı En Yüksek Dördüncü Ülke

Emlak yatırımı dışında yaşam amacıyla Kuzey Kıbrıs’ı tercih edenlerin sayısı da oldukça fazladır. KKTC’de ev almak ülkede yaşamak isteyenlere de birçok avantaj sunmaktadır. Ev alana oturma izni veren ülkelerden biri olması bu avantajların en önemlisidir. Dünya genelinde tüm ülkeleri kapsayan araştırmalar sonucunda 2022 yılı ve 2023 yıllarında yaşanabilir en iyi 4. ülke olarak Kuzey Kıbrıs gösterilmektedir.