ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı

Yatırım için ev almak toplumumuzun birçok kesimi tarafından yaygınlıkla uygulanan bir strateji olarak ön plana çıkıyor. Ekonomik anlamda zorlu dönemlerde dahi yatırımlık ev almak en karlı tercihlerden birine dönüşüyor. Bu yazımızda “Yatırımlık ev alırken nelere dikkat etmeli?” özelinde detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Gayrimenkul yatırımı karlılığını koruyan yatırım araçlarından biri olmayı sürdürüyor. Artık geleceği güvence altına almak ya da pasif gelir elde etmek isteyenler ilk olarak yatırımlık ev arayışına giriyor. Fakat her yatırım gibi doğru planlanmadığı takdirde gayrimenkul yatırımları da üzebiliyor. Yatırımlık ev almadan önce dikkat edilmesi gerekenler bu noktada önem kazanıyor.

Siz de yatırım için ev almayı düşünenlerdenseniz yazımızdaki önemli başlıkları değerlendirerek daha doğru ve karlı kararlar verebilirsiniz.

Yatırımlık Ev İçin Bütçe Doğru Belirlenmeli

Yatırım için ev almak söz konusu olduğunda elbette ki bütçenizi belirleyerek işe başlamalısınız. İleriki yıllarda değerleneceğini öngördüğünüz lokasyonlarda bulunan evler için bütçeniz yetiyorsa sorun yok ancak bütçeniz eksik geliyorsa bir miktar kredi kullanma ihtiyacınız olacaktır. Çektiğiniz kredi yeni alacağınız evden elde edeceğiniz kira bedeline yakınsa, diğer bir deyişle yatırımınız büyük ölçüde cebinizden ek para çıkarmayacaksa işlemleri tamamlayabilirsiniz. Elbette bu genel geçer anlamda kabul edilen bir davranış modelidir. Kimi zaman öyle bir ev denk gelir ki sağlayacağı getiri için bir süre zorlanmaya değer! Bu durumda yatırım şansınızı kaçırmadan yeniden şartları değerlendirmelisiniz.

Yatırımlık Ev Nakde Hızlı Dönüşmeli

Yatırımlık ev alma isteğinin temelinde alınan evin kiralanması ve düzenli gelir getirmesi mantığı yatar. Bir evin kira getirisinin yüksek olması yatırımcılar için istenen bir özellik olsa da yeterli değildir. Yatırım amaçlı bir ev almak istiyorsanız o evin potansiyel kira değerinin yanı sıra acil bir durumda ne kadar çabuk satılabileceğini de düşünmelisiniz. Bunun için de talep gören lokasyonlardaki yatırımlık ev seçeneklerine yoğunlaşabilirsiniz ve uzmanlardan danışmanlık alabilirsiniz.

Yatırım İçin Alınacak Evin Konumu

Yatırım yapılacak ev seçiminde bir diğer önemli faktör de evin bulunduğu konumdur. Evin yer aldığı konumun kalkınma potansiyeli, ulaşım imkanları, hastaneye yakınlığı, alışveriş olanaklarının bulunması gibi unsurlar mutlaka değerlendirilmelidir. Mümkünse uzun vadede bölgede yapılması planlanan projeler hakkında bilgi alınması ihmal edilmemelidir. Yeni bir projeden ev alınacağı takdirde çevresel faktörlerin yanı sıra konutun iskan izinlerinin olup olmadığı öğrenilmeli, satım yapacak tarafların güvenliğinden emin olunmalıdır.

Evle İlgili Özellikler Değerlendirilmelidir

Yatırım için ev almayı düşünen kişilerin buldukları evlerin oda sayısını, bina yeniliğini, evin bulunduğu katı, ne kadar tadilata ihtiyacı olduğunu ve oturuma hazır olup olmadığını da değerlendirmeleri gerekir. Kimi zaman tadilat gerektiren evler düşük maliyetle satın alınabileceğinden yatırım kararı vermeden çok boyutlu düşünülmelidir. Bu şekilde yatırımcılar kendileri ve aileleri için en doğru kararı verebilirler.

Yatırım için ev almak isteyenlere özel önerilerimiz, saydığımız maddelerle de sınırlı değil. Yatırım kararı vermeden önce tüm yatırımcılar mutlaka almayı düşündükleri evin tapusunu incelemeli, evin konumlandığı arsanın özelliklerini araştırmalı, ev için ödenmesi gereken aidat miktarını sorgulamalı ve yatırımlarının amortisman süresini doğru hesaplamalıdır. Tüm bu unsurlar göz önünde bulundurulduğunda yatırım için ev almak en karlı yatırım alternatiflerinden birine dönüşebilir.