ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

Son yıllarda yurt dışında yaşama hayali insanlarımızı diğer ülkelerin oturma izni ve vatandaşlık şartlarını araştırmaya yöneltiyor. Ülkemize Irak ve Suriye vatandaşlarının göstermiş olduğu yoğun rağbet kadar kadar olmasada bizden de yurt dışına göçler hatırı sayılır seviyede artış göstermiş durumda. Peki hangi ülkeyi tercih etmek daha mantıklı, oturum izni için nekadar bir yatırım miktarı yeterli gelin beraber bakalım.

Almanya'da Oturum İzni Alma Şartları Nelerdir ?

Almanya'da yaşayan akrabası veya tanıdığı olmayan pek az Türk aile bulunmaktadır. Avrupa birliği statüsü ve Türk nüfusu yoğunluğu sebebiyle en çok tercih edilen ülkelerden biri konumunda ki Almanya'yı listenin ilk sırasına koyuyoruz. Almanya'da oturma izni almak ve sonrasında vatandaşlık hakkı elde edebilmek için tek şart 250.000€'luk yatırım ile kuracağınız bir işte Alman vatandaşların istihdam etmesini sağlamaktır.

Amerika Birleşik Devletlerinde Oturum İzni Alma Şartları Nelerdir ?

Fırsatlar ülkesi Amerika'da yaşamak isteyenler için ABD hükümetinin belirlenen bölgelere göre değişkenlik gösteren iki farklı metodu bulunmaktadır.

  • En az 10 kişinin istihdam etmesini sağlayacağınız 500.000$ değerinde bir yatırım.( İşsizlik oranının daha düşük olduğu bölgelerde bu şart 1.000.000$ seviyesine kadar yükselebiliyor. )
  • 1.000.000$ sermayeli bir şirket kurmak

ABD'de gerekli yatırımları yaparak oturma iznini almış kişiler için ise 5 yılın sonunda Vatandaşlık hakkı doğuyor.

Dominik Cumhuriyeti Oturum İzni Alma Şartları Nelerdir ?

Acun Ilıcalı sayesinde Türk halkının yakından tanıdığı Dominik cumhuriyetinde tek başınıza vatandaşlık başvurusunda bulunmak isterseniz 100.000$ bir yatırım ile bu hakkı kazanabilirsiniz. Fakat eşiniz ve çocuklarınızda sizinle beraber vatandaşlık hakkı kazansınlar istiyorsanız yatırım miktarınızı 200.000$ seviyesine yükseltmeniz gerekiyor.

Amerika kıtasında Karayipler bölgesinde Hispanyola adasında bulunan Dominik cumhuriyetinde resmi dil ise İspanyolca.

İngiltere'de Oturum İzni Alma Şartları Nelerdir ?

Topraklarında güneş batmayan ülke İngiltere'de Türk vatandaşlar için büyük bir fırsat söz konusu. Ankara anlaşması çerçevesinde alabileceğiniz girişimci vizesi ile 1 yıllık oturum izniniz cebinizde. 1 yıl içerisinde İngiltere'de kuracağınız iş ile ilgili İngiltere hükümeti uygunluk verdiğinde vizeniz 3 yıl daha uzatılıyor. Bu hakkı kazanarak İngiltere'de 4 yıl boyunca yaşadığınızda ise sürekli oturum iznine sahip oluyorsunuz. 5. yılınızdan sonra ise vatandaşlık başvurusunda bulunabiliyorsunuz.

İrlanda'da Oturum İzni Alma Şartları Nelerdir ?

400.000€ değerinde bir gayrimenkul satın alarak AB ülkesi üyelerden İrlanda da oturum izni alabilirsiniz. İrlanda'da İrlandaca ve İngilizce yoğun şekilde konuşulmaktadır.

İspanya'da Oturum İzni Alma Şartları Nelerdir ?

İspanya gezilip görülecek bir çok yeri olan AB üyeliği statüsüne sahip son derece yaşanabilir bir ülke olarak betimlendiğinde kimseyi yanıltmayacak bir ülkedir. İspanya'da oturum izni almak için yapılması gereken ise 160.000€ değerinde bir konut satın almaktır. Konut satın aldıktan sonra oturum izninin devamlılığı için yılın en az yarısını İspanya'da geçiriyor olmanız gereklidir. 10 yıl sonunda ise vatandaşlık hakkına sahip olabilirsiniz.

Kanada Oturum İzni Alma Şartları Nelerdir ?

Kanada da oturum izni almak istediğinizde sadece yatırım yapmanız maalesef yeterli olmuyor, ek olarak şişkin bir banka hesabınızda bulunmalı. 400.000$ yatırım yapabiliyor, 800.000$ banka hesabınız bulunuyorsa ve göçmenlik statünüz Kanada hükümeti tarafından kabul görüyorsa oturum izninizi alabilirsiniz.

Letonya Oturum İzni Alma Şartları Nelerdir ?

Avrupa'nın kuzeyinde Letonya'da yaşamak isterseniz ne gibi avantajlarınız olur bunlardan kısaca bahsedelim. Öncelikle Letonya AB üyesi bir ülkedir ve yabancı yatırımcıların tüm AB üyesi ülkeler arasında dolaşmasına izin vermektedir. Letonya'nın büyük şehirlerde 143.000€ veya kırsal kesimlerinde 71.500€ bedelle bir gayrimenkul alarak oturum izni hakkına sahip olabilirsiniz. Letonya'da resmi dil Letonca'dır fakat Rus nüfusu sebebiyle Rusça'da yaygın olarak konuşulmaktadır.

Makedonya'da Oturum İzni Alma Şartları Nelerdir ?

40.000€ değerinde bir gayrimenkul alarak 1 yıllık oturum izni elde edebileceğiniz ülkede 400.000€'luk bir yatırım yaparak doğrudan vatandaşlık hakkınada sahip olabilirsiniz.

Malta'da Oturum İzni Alma Şartları Nelerdir ?

Malta vatandaşı olabilirseniz AB üyesi ülkeler ve İsviçre'de yaşam, iş ve eğitim alma haklarına sahip olabilirsiniz. Ek olarak ABD dahil toplam 167 ülkeye vizesiz seyehat edebilirsiniz. Peki bu avantajlara nasıl sahip olabiliriz Malta hükümetinin vatandaşlık için belirlediği şartlar nedir ?

  • Malta hükümetinin ilk talebi 650.000€'luk hibe
  • Yaşayacağınız konutun belli olması için 5 yıllığına yıllık bedeli en az 16.000€ olan bir ev kiralamak veya 350.000€ değerinde bir ev satın almak
  • 150.000€'luk 5 yıl vadeli devlet tahvili satın almak

Portekiz'de Oturum İzni Alma Şartları Nelerdir ?

Portekiz hükümeti oturum izni almak isteyen yabancılara iki farklı seçenek sunmaktadır. 500.000€ değerinde bir konut alarak vizesiz dolaşım hakkı alınabiliyor. En az 10 kişiye istihdam sağlayan iş kuranlara ise oturum izni hakkı doğuyor. Ülkede 5 yıl geçirerek sürekli oturum hakkı başvurusunda da bulunulabiliyor.