ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı

Apartmanlar içerisinde veya müstakil bahçelere sahip dubleks evler birçok kişinin hayalini süslüyor. Standartları aşmak ve kendine has bir yaşam alanı elde etmek isteyen kişiler dubleks ev yaşamına özense de bakalım hayallerle gerçekler ne kadar örtüşüyor?

Ev sahibi olmak isteyenleri birçok önemli karar bekliyor. Bütçeye göre tercih edilebilecek evler bir yana bütçe sıkıntısı çekilmediğinde alternatifler çoğalıyor. İsteyenler müstakil dubleks evlere, apartman dublekslerine ya da standart dairelere yönelebiliyor. Bu yazımızda tercihinizi kolaylaştıracak bilgiler bulabilirsiniz.

Dubleks Evlerin Avantajları

Dubleks evlerin avantajlarına geçmeden önce apartman dubleks türleri ile ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyoruz. Standart dubleks daireler apartmanların üst katlarında bulunuyor ve üst kata evin içerisinden bir merdivenle çıkılıyor. Apartmanlarda bulunan bir diğer dubleks türü de ters dubleks olarak tanımlanıyor. Standart dublekslerden farklı olarak ters dubleks daireler apartmanların alt katında bulunuyor ve alt kat genellikle bahçeye açılıyor. Apartmanların dışında, kendine has bahçesi olan ve izole bir yaşam sunan dubleksleri zaten biliyoruz…

Dubleks evlerin en önemli avantajlarından biri genel olarak daha geniş alana sahip olmalarıdır. Geniş aileler için ideal olarak değerlendirilen dubleks evlerde aile fertleri kendi alanlarına sahip olabilirler. Ebeveynler ve çocuklar, evin yapısına göre, farklı katlarda yaşayabilirler ve kişisel özgürlük alanları kısıtlanmaz.

Dubleks evlerin, müstakil oldukları takdirde, en önemli avantajları şüphesiz ev sahipleri için özgür ve izole bir yaşam sunmasıdır. Bahçesinde zaman geçirilebilen, üst kat komşu gürültüsü çektirmeyen ve hatta komşulara dahi sahip olmayı engelleyen bu evler sakin bir hayat yaşamayı isteyenler için biçilmiş kaftandır.

Bahçesi olan dubleks evler çocuklu aileler için oldukça konforludur. Çocuklarının güvenle vakit geçirebileceği bir bahçe ebeveynlerin hayatını kolaylaştırır. Çocukların bakımı için aile büyükleri geldiğinde de yine dubleks evlerin avantajı ön plana çıkar ve farklı katlarda herkes rahat edebilir. Aynı şekilde evcil hayvan sahibi olmak isteyen kişiler de dubleks evlerde büyük bir rahatlığa kavuşabilir. Tüm bunların haricinde dubleks evlerin sunduğu prestijin de görmezden gelinmemesi gerekir.

Dubleks Evlerin Dezavantajları

Birçok avantajı ve sunduğu izolasyon ile herkesin hayalini süsleyen dubleks evler bazı dezavantajlara da sahiptir. Öncelikle bir apartman içerisinde dubleks ev söz konusuysa o daire belli bir yere kadar sakinlik sunabilir. Şehir hayatının kalbinde olmak, kalabalık bir yerde yaşamak dubleks evin avantajlarını azaltır.

Dubleks evlerin en önemli dezavantajlarından biri iklimlendirme maliyetlerinin yüksek olmasıdır. İki katlı evleri ısıtmak ayrı serinletmek apayrı bir külfet olarak değerlendirilebilir. Temizlik gereksinimi de bu evlerin standart dairelerden daha fazla olur.

Dubleks evlerin bir diğer dezavantajı da merdiven inip çıkmanın zorunlu olmasıdır. Evinizin içerisine asansör inşa ettirecekseniz elbette bu sorun ortadan kalkar. Dubleks evlerde ilerleyen yaştaki kişiler bahsettiğimiz nedenden ötürü çok rahat edemezler. Hatta gençler dahi ev içerisinde ulaşmak istedikleri şeylere merdiven engeli olması durumundan şikayet edebilirler.

Dubleks evlerin aylık giderlerinin yanı sıra bakım ücretleri de daha fazla olur. Çatı akma sorunu, badana gereksinimi, yalıtım ihtiyaçları apartman dublekslerinde de müstakil dublekslerde de maddi ve manevi açıdan yorucu olabilir.

Sonuç olarak dubleks ev modelleri birçoğumuzun hayatını geçirmek istediği yaşam alanları olsa da dubleks daire ya da dubleks ev almadan önce artılar ve eksiler değerlendirilmeli, iki katlı yaşamın getirileri ile götürüleri iyi hesaplanmalıdır.