ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

İstanbul başta olmak üzere Türkiye genelindeki büyük şehirlerde giderek artan stüdyo daireler hakkında hazırladığımız bu yazımızda stüdyo daire yatırımı yapmayı düşünenlere önemli bilgiler sunacağız.

Stüdyo dairenin ortasında ayakta duran genç bayanKentlerde modernleşmenin bir sonucu olarak sayıları giderek artan stüdyo daireler yatırımcılar için ciddi avantajlar sunuyor. Stüdyo ev fiyatları evin metrekare cinsinden kullanım alanına, konumuna ve özelliklerine göre değişse de standart evlere göre daha az oluyor. Ev satın almak ve düzenli kira geliri elde etmek isteyenler stüdyo dairelerin karlılığını yaşarken bekar kişiler ya da üniversite öğrencileri stüdyo dairelerinin konforunun tadını çıkarıyor.

Her Stüdyo Daire Aynı Değildir

Stüdyo dairelerle ilgili bilinmesi gereken öncelikli şey stüdyo dairelerin genel olarak 2 farklı tipi olduğudur. Stüdyo dairelerin ilk tipinde banyo hariç evin hiçbir kısmı ayrılmamıştır. Bu tip daireler hem tek başına yaşayanların hem de stüdyo daireleri çalışma alanı olarak kullananların tercihi olma özelliği taşır. Stüdyo dairelerin bir diğer tipinde ise hem yatak odası hem de banyo evin geri kalanından ayrılmıştır. Evinde mahremiyetine özen gösteren iki kişilik ailelerin veya ev arkadaşı olan kesimin tercihi ikinci tip olarak bahsettiğimiz stüdyo dairelerdir.

Stüdyo Daireler Hem Yatırımcıları Hem de Kiracıları İçin Uygun Fiyatlıdır

Stüdyo daireler modern şehir hayatı ile birlikte ortaya çıkan yeni ihtiyaçlara yanıt vermek üzere tasarlanan yapılardır. 2+1 ya da 3+1 daire tipleri ile kıyaslandığında alan olan küçük olan bu daireler yatırımcıların da göz bebeği konumundadır. Uygun fiyatları ile yüksek sermayesi olmayan kişilere dahi ev sahibi olma fırsatı sunan stüdyo daireler yatırım bedellerini kısa sürede amorti ederler. Üniversite yakınlarında veya iş merkezlerinin yoğun olduğu lokasyonlarda neredeyse hiç kiracı sıkıntısı çekmeyen bu daireler uygun kiralama bedelleri ile de ev arayanların konforunu arttırmaktadır.

Stüdyo Dairelerin Aylık Giderleri Daha Az Oluyor

Stüdyo dairelerin alanlarının küçük olması aylık zaruri giderlerini de azaltıyor. Isınma ve soğutma maliyetlerinin düşük olduğu stüdyo daireler, bu evlerde oturanlar için oldukça avantajlı sonuçlar doğuruyor. Üstelik bu evlerin temizliğinin kolay olması ve elektrik faturalarının da büyük dairelere oranla az gelmesi stüdyo daireleri tasarruflu hale getirir; bu bilgi evin kiralanmasını da kolaylaştıran unsurlar arasında yer alıyor.

Stüdyo Daire Yatırımlarının Avantajları Nelerdir?

Az önce de belirttiğimiz gibi yatırımcılar için stüdyo dairelerin en büyük avantajı uygun maliyetli olmalarıdır. Özellikle ev fiyatlarının dalgalanma gösterdiği bu süreçte stüdyo daire yatırımları oldukça mantıklı olarak değerlendirilmektedir.

Stüdyo daire yatırımlarının bir diğer avantajı da fiyat uygunluğu ile ilişkilidir. Stüdyo daire sahipleri evlerini satmak istediklerinde fiyat uygunluğu bu aşamada da devreye girer ve evin kolaylıkla hızlı bir şekilde satılmasını mümkün kılar.

Stüdyo dairelerin en önemli avantajlarından bir tanesi de genellikle kiraya verilmek için satın alındıklarından amaçlarına hizmet edebilmeleridir. Beyaz yakalı çalışanlar, bekarlar ve öğrenciler tarafından yüksek talep gören stüdyo daireler yatırımcılarına düzenli kira sağlarlar. Elbette bu noktada güvenilir kiracıların bulunması da ayrı bir meseledir.

Stüdyo Evler Kiraya Nasıl Daha Kolay Verilir?

Stüdyo daireler genel olarak yüksek talep görseler de bazı niteliklere sahip olan evler daha kolay kiraya verilir. Stüdyo dairelerin konumu bu noktada en önemli unsurdur. Merkezi yerlere yakın olan, ulaşım imkanları gelişmiş stüdyo daireler her zaman daha çok talep görür. Stüdyo dairelerin kiralanma sürecini bir de eşyalı olmaları hızlandırır. Bu nedenle evini hızlı kiralamak isteyen yatırımcıların ev eşyalarını tamamlamaları önerilir.