ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Konutların ve ofislerin dış dünyaya açılan kapıları güvenlikli olarak yapılmaktadır. Sağlam ve estetik çelik kapılar oldukça çeşitle karşımıza çıkmaktadırlar. Klasik çelik kapıların yanında, camlı çelik kapılar, kayıt yapabilen çelik kapılar ve özel tasarımlı çelik kapılar bulunmaktadır.

 

Çelik Kapıda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Satın aldığınız konutta bulunan çelik kapı mı? Yoksa güvenli bir çelik kapı mı? Bunu anlamak için bazı kriterlere dikkat etmeniz ve kullanılan malzeme özelliklerini bilmeniz gerekmektedir.

 

Kaliteli çelik kapıda kasada kullanılan dkp saç kalınlığı en az 2 mm olmalıdır. Kapı kanat gövdesinde kullanılan saç ise 1,5- 2 mm dkp olmalıdır. Çelik kapı imalatında kullanılan tüm malzemeler 1. Sınıf olmalıdır. Kilit karşılıkları, zorlamalara karşı takviyeli yapılmalıdır. Kilit göbeği matkap ile delinmelere karşı korumalı olmalıdır. Kapıda kullanılacak kilit sistemi kendisini kanıtlamış ve kaliteli bir ürün olmalıdır. Kapının kilit tarafında mutlaka ilave takviyeler yapılmış olmalıdır. Kullanılan dkp saclar korozyona karşı elektrostatik sac boyası yapılmalıdır.
 

 

Kapı kanat gövdesi 8 cm den ince olmamalıdır. Gövde de yalıtım mutlaka yapılmalı, yangın, ses ve ısı yalıtımı konusundaki hassasiyetlere uygun detayda imalatlar bitirilmelidir. Kanat yüzeyinde ahşap giydirme yapılacaksa kullanılacak MDF en az 12 mm olarak seçilmelidir. Gövde menteşeleri krom çelik olarak seçilmeli, tüm aksesuarlar paslanmaz malzemeden seçilmelidir. Kanattaki dürbün dışarıyı rahatlıkla görebilmesi için geniş açılı olarak seçilmelidir. 
 
Kanat ve kasada kullanılan contalar EPDM olmalıdır. Bazı üreticiler süngerimsi malzemelerden fitiller kullanmaktadırlar, ilk başta bu malzeme iyi gibi dursa da zamanla deforme olmaktadırlar. Kötü bir fitil kapının açılıp kapanırken çok ses çıkarmasına ve izolasyon sıkıntılarına neden olmaktadır.

 

Emniyet pim sayısı, dışarıdan zorlamalara karşı güvenlik oluşturma amacı ile tasarlanmalıdır. Pim yuvaları da bu güvenliği karşılayacak şekilde olmalıdır. Kapıda ses ve ısı yalıtımının olması, konfor kalitesini daha da arttıracaktır. Ayrıca çelik kapılarda yangın ve ses izolasyonunun olması ilave bir avantaj olmaktadır.

 

Montaj esnasında hatalı bir işçilik yapılması, en kaliteli bir çelik kapıyı bile sorunlu bir duruma getirecektir. Montajda kapının yerine tam terazisinde oturmasına, açma ve kapatmalarda sürtünmelerin olmamasına dikkat edilmelidir. Emniyet pimlerinin tam kapanma sırasında zorlanmadan yuvalarına oturması, kilitlemede sıkıntı olmaması gereklidir. Montaj esnasında dikkat edilmesi gereken önemli bir husus ise sac kasa arkalarının doldurulmasıdır. Mümkün oldukça kasa içerisinde boşluk kalmamalı ve beton harç ile kapatılmalıdır.
 
Standart ölçülerde olan hazır kapılarda montaj esnasında ortaya çıkan kasa boşluklarını doldurmak ustalık ve deneyim gerektirmektedir. Kasa boşlukları doldurulması esnasında kullanılan harç her yerde eşit oranda yapılmaz ise kapının terazisinde ve çalışmasında zorlanmalar olabilmektedir.
 

Çelik Kapı Yapımı

Çelik kapılar üç ana kısımdan oluşmaktadır. Bunlar; gövde ve kasa iskeleti, yalıtım malzemesi ve kaplama/boya kısmı 
Çelik kapı gövdesinde 2 mm dkp sac kullanılarak taşıyıcı karkas oluşturulur. İstenilen boyuta ve tasarıma uygun olarak presler yardımı ile saclar bükülerek ana iskelet oluşturulur. Kasa ve kanat için bu işlemler benzer olarak yapılmaktadır. Kapıda kullanılacak kilit sistemine göre ve emniyet pimlerine göre kasa ve kanat iskeleti hazırlanır.

 

Çelik kapıyı emniyetli yapan gövde iskeletinin sağlam olması ve doğru bir şekilde imal edilmesidir. Çelik kapıda toleranslar milimetre cinsinden olmalıdır. Daha sonra gövde üzerine gelecek kaplamalar için ve kapıya takılacak aksesuarlar için kapı gövdesinde gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.
 
Kapı izolasyonunda genelde polystren türü malzemeler kullanılmaktadır. Köpük dışında, yalıtım için camyünü veya taş yünü plakaları da kullanılabilmektedir. Çelik kapı yalıtımı önemlidir. Isı izolasyonu sağlanmayan bir kapıdan sürekli olarak ısı kaçışı olacağı unutulmamalıdır. Özellikli yerlerde kapılarda yangın yalıtımı da yapılabilir. Yalıtım için kullanılacak her türlü malzeme kapı gövdesi ile mobilya kaplama arasına uygulanmaktadır. 

 

Kapıyı gösteren ise son kat boya ve mobilya kaplama olacaktır. Çelik kapılarda komple mobilyalı veya kısmi mobilyalı üretimler yapılabilmektedir. Çelik kapının, evin misafirleri karşılayan ilk elemanı olduğu unutulmamalıdır. Tüm albeniyi kapının dış kaplaması belirlemektedir. Çelik kapılarda boya olarak dayanıklı elektrostatik boyalar kullanılır.
 
Hırsızlığa karşı güvenliğinizi sağlayan çelik kapılar ancak doğru üretilip montajlanırsa görevlerini yapabilmektedirler. Bu sebepten dolayı üretim kalitesine emin olduğunuz firmaların ürünlerini kullanmanız daha doğru bir tercih olacaktır.