ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

Yapı içlerindeki bölümleri, birbirlerinden ayıran elamanlar kapılardır. Tüm yapı türlerinde farklı amaçlar için kullanılan birçok çeşit kapı vardır. İç kapılar sadece estetik yönünden değil, mahremiyeti sağlama, güvenlik ve yalıtım içinde önemli yapı elemanlarındandır. Güzel bir tasarım, kaliteli işçilik ve malzeme ile yapı değerlerini etkilerler.

Ahşap Kaplama Kapılar

Konut amaçlı yapılarda kullanılan iç kapılar ekseriyetle ahşap ve ahşap türevi kaplama malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Keresteler marangoz makineleri ile istenilen kesitlere getirilmekte ve ahşap kaplama kapıların iskeletini oluşturmaktadır. Ahşap kaplama kapılar uzun sürelerden beri yapıların iç mekânlarında kullanılmaktadır.

Bu çeşit kapılarda ızgara oluşturulduktan sonra, karkas içerisine MDF paneller yerleştirilmektedir. MDF üzerine doğal kaplamalar özel işlemler ile yapıştırılmakta ve ahşap kaplamalı kapılarda kullanılan son yüzey elde edilmektedir.

Lake Kapılar

Lake kapılar oda veya ıslak hacim kapıları olarak kullanılabilirler. Lake kapılar montajı kolay, ekonomik kapılardır. Bu kapılar mobilya kapılara göre çok daha albenili durmaktadırlar. Temizliği diğer kapı çeşitlerine göre oldukça kolaydır. Yüzeyler hava ile temas etmediğinden dolayı uzun ömürlüdürler. Darbelere ve güneş ışınlarına karşı dayanımı iyidir. En çok beyaz renkte tercih edilse de, çok farklı renklerde yapılabilirler.

Uzun zaman kulanılan lake kapılarda sararmalar oluşabilir. Sararmış lake kapı nasıl temizlenir sorusu sıklıkla karşılaşılan bir sorudur. 5 litre su içerisine 1 kaşık sirke ve 2 kaşık ahşap temizleyici ekleyerek kapılarınızı silmeniz probleminizi çözecektir. Burada önemli olan ise kapıların bu işlemden sonra kurulanmasıdır.İç Kapı Çeşitleri

Laminant Kapılar

Laminat kapılar, yurt, hastane, okul gibi çok daha fazla kullanıma ve darbelere açık olan yerlerde tercih edilmektedir. Gözeneksiz yapısı nedeniyle daha az kirlenmektedir, hijyen standartlarının yüksek olduğu yerlerde kullanılmaktadır. Geniş renk seçimi yanında metal desenli, kum, taş desenli laminat kapılar ev ve ofis ortamına daha özel bir hava katmaktadır.

Melamin Kapılar

Melamin plastik madde üretiminde kullanılan özel bir bileşiktir. Melamin levhalar oluşturulurken MDF üzerine melamin ısı ile birleştirilir. Melamin levhalar oluşturulan kapı karkası üzerine monte edilerek kapılar yapılmaktadır. Melamin kapı renkleri ve çeşitler üzerindeki panellere göre farklılık göstermektedir.

Melamin kapılar monte edileceği yerdeki dekorasyon ürünleri ile uyumludur. Çizilmelere karşı dayanımı yüksektir. Isıya veya güneş ışınlarına maruz kaldığında renk değişimi olmaz. Üretimi kolay olduğu için seri üretime uygundur. Toplu konutlar ve siteler için iyi bir çözüm olmaktadır. Renk ve desen yönünden bir kısıtlaması olmadığından geniş bir renk ve desen kartelasına sahiptir. Evlerde her zaman bulunan temizlik ürünleri ile kolaylıkla temizlikleri yapılabilir.

MDF Lam Kapılar

MDF orta yoğunlukta lif (Medium Density Fiberboard) anlamında İngilizce kelimelerin baş harflerinden isimlendirilmiş çok yönlü bir malzemedir. Odun veya diğer selülozik hammaddelerin termomekanik olarak sıkıştırılması ile elde edilir. Öncelikle elde edilen hammaddeler belirlenen rutubet derecesine kadar kurutulur, sonra %9-11 oranında sıcaklıkla sıkışan (termosetting) karaktere sahip tutkal ile sıcaklık ve basınç altında preslenerek homojen yapıda levhalar oluşur.

MDF Lam ise elde edilen MDF levha üzerine özel makinalar yardımı ile melamin reçinesi ve tutkal emdirilerek, mukavemet kazandırılan ve su geçirmez hale gelen kâğıtların kaplanması ile elde edilir. Standart boyutlarda ve homojen yapıda olması MDF levhaların tercih nedenlerinden bazılarıdır. İşlenme kolaylığı ve iyi vida tutuşu, freze işlemlerine uyumu, diğer tercih nedenlerindendir.

Membran Kapılar

Membran kapılar ahşap veya MDF üzerine pvc yapıştırılarak elde edilen kapılardır. Üretim şeklinden dolayı boya kullanılmaz. Üzerindeki pvc den dolayı su geçirmez, fakat yine de ıslak hacim kapısı olarak önerilmez. Mebran kapı temizliği yapılırken nemli bez ile silinmesi yeterli olacaktır.

Boyalı kapılarda kolayca oluşabilen çizikler membran kapılarda oluşmaz. MDF üzerindeki membran kaplamanın çizilme direnci hayli yüksektir. Kapı kanat iç dolguları, Amerikan kapılara göre daha sağlamdır. Camlı veya camsız olarak üretilebilmektedirler.

Amerikan Kapılar

Amerikan kapılar iç kapı, çift kanat kapı ve wc kapısı olarak kullanılabilmektedir. Yoğun ortam kullanımına uygun kapılar değildir. Konut ve yoğun olmayan ofis kapıları için kullanımları daha uygun olmaktadır. Kapılar istenilen renge boyanabilir. Seri üretimde yapılan kapılar çoğunlukla beyaz olarak üretilmektedir.

Kapıların görünümü kullanılan kapı panelinin modeline göre farklılık göstermektedir. Bu kapıların imalatı yapılırken genellikle, 4 mm kalınlığında desenli veya düz MDF panelleri kullanılır. Montaj kolaylığı, hafifliği ve ekonomik kapı modelleri olduğu için tercih edilmektedir.

Amerikan kapı modelleri son yıllarda daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Camlı ve camsız modelleri bulunmakta, yapı marketler ve internet üzerinden standart ölçülerde rahatça alınıp, yerlerine montajlanabilmektedir. Seri üretimi yapılan kapılara normal veya topuz kollar takılabilmektedir.