ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
İçeriğe Ait Başlıklar 2 Başlık
Yapıların dış dünya ile bağlantıları olan pencereler, ahşap, demir, alüminyum, PVC, vb. malzemeler kullanılarak oluşturulan doğramalara cam montajı yapılması ile yapılmaktadır. Günümüz yapılarında alüminyum ve pvc doğrama en çok tercih edilen pencere çeşitleridir.
 
PVC malzeme olarak günlük yaşantımızda sıklıkla karşımıza çıkan bir üründür. Yapılarda pencere ve balkon kapılarında kullanımı sürekli artmış, daha önce kullanılan ahşap ürünlerin yerlerine geçmiştir. Sıkışabilen bir malzeme olduğundan iyi bir yalıtkandır. Polivinil Klorür kullanılarak üretilen pvc doğramalardan yapılan kapı ve pencereler yurdumuzdaki tüm imalatın %80’ini oluşturmaktadır.
 
Alüminyum doğramalar uzun süre boyunca deforme olmazlar. Yangın sırasında yanmaz ve deforme olmazlar, etrafına gaz yaymazlar. Büyüt boyutlu doğramalarda alüminyum kayıtlar ile pencere çerçevesini oluşturmak çok daha ekonomik ve estetik sonuçlar vermektedir.
PVC Doğrama
 

PVC Pencereler

PVC pencere profilleri hafiftir. Plastik doğramalar, çoğunlukla beyaz olsa da günümüz teknolojisinde birçok renk ve desende pencere üretilebilmektedir. Ağaç ve metal desenleri ile sınırsız renk seçeneği imkânı mevcuttur. Rengârenk pencereler birçok marka tarafından üretilebilmektedir.
PVC pencerenin bakımı ve temizliği kolaydır. Gözeneksiz olduğundan, bakteri barındırmaz. Tasarım ve destek elemanları bakımından fazla seçeneğe sahiptir. Uzun ömürlüdürler, kaliteli üretilen pvc profiller ile 35-40 yıl dayanımı olan pencereler yapılabilir.
 
Üretim aşaması daha çok daha genele yayılmıştır. Büyük sanayi sitelerinden, küçük ilçelerdeki atölyelere kadar çok fazla yerde PVC doğrama işleri ile uğraşan insanlar vardır. Bu sebeple tamir ve tadilat imkânı geniştir. Çift açılıma dönüştürmek, çocuk kilidi takmak veya sineklik ilavesi gibi işler küçük yerlerde bile kolaylıkla yapılabilmektedir. Fiyat olarak da, alüminyum doğramalara göre çok daha uygundur.
Cam çıtalarının sıkılığı diğer malzemelere göre çok daha iyidir, bu sebepten toz ve ses geçirmezliği daha yüksektir. Çift cam üniteleri ile çok iyi bir yalıtım sağlarlar. Yangın durumunda yanmaz, fakat erirler. Farklı profil ebatları ve renkleri ile geniş bir müşteri grubunun ihtiyaçlarını karşılarlar.
 
Günümüzde birçok ürünün olduğu gibi PVC doğrama profillerinin de merdiven altı üretimi yapılmaktadır. Buralarda imalatı yapılan profiller, kullanım esnasında sıkıntılara yol açabilmektedirler. Yeterli et kalınlığında yapılmamakta, içerisindeki destek sacı profilleri kalitesiz olmakta, kullanılan polivinil klorür yeterli kalitede olmamaktadır. Malzeme yetersizliği sonucu, pencerelerde dönmeler, uv ışınları ile renk atması ve kanatların rahat çalışmaması gibi sorunlar sıkça rastlanılmaktadır.
 
PVC doğramalar küçük atölyelerde de yapılabilmektedir. Buralardaki kalite denetlenemediğinden, yapılan doğramalar yeterli seviyede olmayabilir. Küçük işletmelerde, evinizin veya işyerinizin doğramalarını yaptıracaksanız, daha dikkatli olmalısınız. Küçük atölyelerde iş yaptıracaksanız, kullanılacak kapı ve pencere profillerinin markasını belirtiniz. Malzeme ve işçilik hataları için firmadan garanti isteyiniz. Bilinen markaların profillerini tercih etmeniz genellikle daha iyi sonuçlar verecektir.
Aliminyum Doğrama

Alüminyum Pencereler

Alüminyum mukavemet değerleri PVC ye göre çok daha üstün olduğundan, onunla yapılan pencere ve doğramalar daha hafif olmaktadır. Özellikle yüksek binalar düşünüldüğünde alüminyum doğramalar bu konuda rakipsiz olmaktadır. Bina yükünün azaltılması için ve daha estetik doğramalar için prestij yapılarda alüminyum kullanılmaktadır. Metal profiller uzun süreler boyunca deforme olmazlar, ısı değişkenliklerine tepkileri çok daha iyidir. Camların sağlamlığını muhafaza etmesi için alüminyum cepheler tercih edilmektedir. Konutlarda, ısı yalıtımlı alüminyum profiller ile yapılacak pencerelerde, kayıtlar daha küçük olacağından içerisi çok daha fazla ışık alacaktır.
 
Yangın dayanımları yüksektir, yanmazlar, erimezler ve toksik madde yaymazlar. Ses yalıtımları (doğru profil ve detay seçimi ile ) gayet yüksektir. Ömürleri 80 yıl olarak hesaplanır. Termal iletkenlik yönünden sakıncaları vardır, ısı yalıtımlı profiller seçilerek bu dezavantajı önlenebilir. Isı geçişine izin vermeyen poliamid termal köprünün yerleştirildiği profiller ile bu sorun da çözülebilmektedir. Isı yalıtımlı doğrama profilleri, ısı yalıtımsız olanlara göre daha pahalıdır.
 
Alüminyum esnekliği PVC ye göre daha azdır, bu sebeple sert darbeleri ememez, deforme olur. Bu sebeple çarpmaların sık olduğu yerlerde koruyucu bariyerler ile beraber kullanılmalıdır. Çarpma bantları bu gibi durumlar için iyi bir çözüm olmaktadır.
Alüminyum doğramalar PVC doğramalara göre daha pahalı imalatlardır. Ülkemizde konut doğramalarında bu yüzden yaygın kullanımı yoktur. Prestij projelerde, ticari yapılarda kullanımı daha yaygındır. Cam ebatlarının büyüdüğü, büyük doğramların olduğu dükkân katlarında da karşımıza alüminyum doğramalar çıkmaktadır.
 
Yapılarda PVC doğramamı alüminyum doğrama mı kullanımı daha doğrudur? Bu sorunun cevabı; yapın birim M2 maliyetine, yapı kullanım amacına ve kullanıcı tercihine göre değişmektedir. Hangi malzeme kullanılırsa, kullanılsın ancak iyi bir işçilik ve kaliteli tasarım bileşenleri ile doğru sonuç alınabileceği unutulmamalıdır.