ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Yatırım karlılığı sermayeye, hangi yatırım aracının hangi zaman zarfında değerlendirileceğine, yapılan tercihlere, doğru zamanda doğru pozisyonların alınıp alınamayacağına göre değişiklik gösterebilir.

Kenarda birikmiş parası olanlar ve karlı bir yatırım yapmak isteyenlerin aklında birçok soru işareti olur. Zar zor biriktirilen paraların en doğru şekilde yatırıma dönüştürülmesi sürecinde ise döviz yatırımları ve konut yatırımları kendi içerisinde kıyasıya yarıştırılır. 2019 yılında ekonomik dalgalanmaların da etkisiyle en çok tercih edilen yatırım araçları özelinde sizler için detayları bir araya getirdik ve “Hangisi daha çok kazandırır: döviz mi gayrimenkul mü?” sorusunun yanıtlarını verdik.

Konu özelinde detaylara girmeden önce kısa bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Yatırım karlılığı sermayeye, hangi yatırım aracının hangi zaman zarfında değerlendirileceğine, yapılan tercihlere, doğru zamanda doğru pozisyonların alınıp alınamayacağına göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle bu yazımızdaki hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz.

2019 Temmuz Ayında En Çok Borsa Kazandırdı

2019 yılında borsaya yatırım yapan yatırımcılar en karlı çıkanlar oldu. Türkiye İstatistik Kurumundan alınan veriler doğrultusunda BIST100 endeksi TÜFE’ye endeksli olarak %5,89 oranında kazanç sağlattı. Ancak borsa yatırımları genel olarak ülkemizde tercih edilmediği için yatırımcılar daha geleneksel olarak tanımlanabilecek yatırım araçlarına odaklandı. Döviz yatırımları genellikle birçok kişiye kaybettirdi, konut yatırımları ise hedefler doğrultusunda mevcut durumun korunmasını sağladı. Döviz yatırımlarının mı konut yatırımlarının mı daha karlı olduğunu ise yatırımcıların zamanlaması belirledi. Yatırım yaparken belirlenen vade ve hedefler bu iki yatırım aracını tercih edenlerin de yüzünü güldürebildi.

2019 Yılında Konut Fiyatları Düştü

Türkiye’de konut fiyatları 2019 yılında ciddi bir düşüş yaşadı. Özellikle konut projelerinde ev satın almak geçen seneye kıyasla bir hayli kolaylaştı. Dövizde yaşanan dalgalanmalar, seçim süreçleri, konut stoklarında artış ve artan kredi faizleri ister istemez konut fiyatlarında etkisini hissettirdi. Markalı konut projeleri gayrimenkul yatırımlarının düşmesine karşı pozisyonunu indirim yapmakta buldu; bankaların yüksek faiz politikası ile de özel anlaşmalar yaparak mücadele etti. İndirim furyasını kaçırmadan konut yatırımı yapanların yüzleri ise daha 2019 senesi bitmeden gülmeye başladı. Son aylarda ev kredisi faizleri bazı bankalarca uzun vadeli kredi alımlarında aşağı çekildi ve emlak piyasasında yeniden hareketlenme başladı. Ekonomistler yatırım yapmak isteyenler için yaptıkları yorumlarda ise hep aynı noktaya parmak pastı. Mevduat faizlerinin yüksek olması nedeniyle mevduat ve döviz yatırımları daha karlı gibi bir izlenim yaratsa da konut yatırımlarının uzun vadede sağladığı kazancın daha yüksek olduğu gerçeği 2019 yılında da değişmiyor. Müteahhitler uzun bir süredir konut fiyatlarına artan döviz kurlarına rağmen zam yapamıyor. İster istemez bu döngü kırıldığında ise zamanında konut yatırımı yapanların karlılığının kesin artacağı yönünde görüşler açıklanıyor.

Döviz Yatırımları Ustalık İstiyor

Döviz yatırımlarının çok yüksek sermaye gerektirmemesi ve işlem yapılan piyasaya bağlı olarak kolay bir şekilde yönetilebilmesi döviz yatırımlarının tercih edilme sıklığını arttırıyor. Yine de 2019 Temmuz verileri incelendiğinde hem Euro’nun hem de doların yatırımcıları üzdüğü görülüyor. Döviz yatırımları kısa vadeli olarak FOREX gibi piyasalarda yapıldığında yatırımcıların piyasayı iyi takip etmeleri halinde karlılık sunabiliyor. Aynı şekilde orta ve uzun vadede de yüzleri güldürebiliyor. Fakat bu noktada sermaye birikiminin ve piyasaların takibinin önem kazandığının unutulmaması gerekiyor. Döviz kurları birçok değişkenden sert bir şekilde etkilenebiliyor. Yatırımcıların alabilecekleri riskler de haliyle yatırım kararının verilme sürecinde belirleyici hale geliyor.