ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar
Konutlarda, ofislerde, işletmelerde ve fabrikalarda ses azaltma, yutma amacı ile bazı malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemeler sayesinde ortaya çıkan gürültü, malzemeler tarafından emilerek rahatsız etmeyecek seviyelere getirilmelidir. Belirli sınırların üzerinde olan sesler yaşam konforunu etkilemekte, bu süreklilik halinde devam ediyorsa sağlık sorunlarına neden olmaktadır.
 
maltepe escort

Aşırı Ses İle İlgili Genel Sorular

  • Müzik yaptığım alandan dışarı ses gitmesini istemiyorum, neler yapabilirim ?
  • Apartmandaki hidrofor ve asansör makine dairesinden aşırı ses geliyor, nasıl yalıtım yapabilirim ?
  • Yan daireden ve üst komşudan aşırı ses geliyor, nasıl ses yalıtımı yapmalıyım ?
  • Düğün salonunu işletmesi nasıl bir ses yalıtımı yapmalıdır ?  
Bu sorular ve benzerleri, ses yalıtım ihtiyacı olan mahaller için sorulabilir, bunların çözümleri çeşitlidir. Ses yalıtım ürünleri de şap altı, parke altı, duvar ve tavan olmak üzere yerlerine göre sınıflandırılabilir. Yalıtım süngerleri, yumurta sünger, piramit sünger, labirent sünger, akustik sünger, taşyünü ses yalıtımı için kullanılan malzemelerdendir. Malzemelerin kalitesi kadar uygulanma şekilleride yalıtımın verimliliğinde önemli rol oynar. Ses yalıtımı için uygulama yapılan bölgede montaj hataları veya gerekli seviyede hava boşluğu bırakılmaması gibi hatalar olursa en iyi sonucu maalesef alamazsınız. Bu sebeple alanında uzman ve referansları iyi olan yalıtım firmaları ile çalışmanızı özellikle tavsiye ederiz.

 

 

Duvar Ve Tavan Uygulamasında Kullanılan Ses Yalıtım Malzemeleri

Ses yalıtımı uygulamalarında ses kaynağına göre farklı uygulamalar yapılmaktadır. Ses tabandan veya tavandan geliyorsa tercih edilen çözüm, duvardan gelen ses için uygulanamaz. Ses şiddetine göre de malzemeler farklılaşmaktadır. Yapım aşamasında olan bir yapıda ses yalıtımı yapılması çok daha rahat olabilmektedir. İki duvar arası veya alçıpan arkası malzemeler ile yalıtım yapılabileceği gibi, özel duvar sistemleri ile de ses yalıtımı sağlanabilir.
Tavan Ses İzolasyonuDuvar ve tavanda ses yalıtımı için, taşyünü, ses yalıtım bandı, yalıtım süngerleri, heraklite ahşap yünü gibi malzemeler kullanılabilir. Bu malzemeler tabanda kullanılanlara göre daha yumuşak malzemelerdir. Üst komşunuza aşırı ses gidiyorsa tavanınıza ses bariyeri ile kaplayıp üzerini alçıpan ile kapatabilirsiniz.

 

 

Zemin Uygulamalarında Kullanılan Malzemeler

Daire zemininde oluşacak gürültü, alt kat komşunuzu rahatsız edecektir. Günümüzde konut fiyatları yüksek fiyatlara ulaştığı halde yıllar önceki malzemeler ve imalat şekilleri ile konutlar yapılmaya devam etmektedir. Üst katta dolaşırken çıkan terlik sesinden, elektrik süpürgesinin sesine kadar bir çok ses tavandan aşağıya doğru inmektedir.
 
Tabanda oluşan gürültü ve titreşimlerin rahatsız edici olmaması için ilk şart yeterli döşeme betonu kalınlığının sağlanmasıdır. Birçok yapıda, özellikle asmolen döşemelerde bu konuda sıkıntılar yaşanmaktadır. Farklı zemin ses yalıtım malzemeleri kullanılarak gürültü şiddeti azaltılabilir. Zemin kauçuk levha, mantar şiltesi, mantarlı kauçuk, akustik karo halı, parke altı mantar şiltesi, aks titreşim askı takozu, kauçuk tabanlı akustik halı, vb. gibi yalıtım malzemeleri kullanılarak aşırı ses konusunda farklı çözümler bulunabilir. Malzemeler şap altı veya şap üstü olarak farklı detaylarda döşenirler.
 
Gürültü, özellikle dinlenmeye çekildiğimiz akşam saatlerinde çok rahatsız edici olmaktadır. Üst kattan bize gelen gürültü uzun süreler devam ederse stres verici olabilmekte bazı durumlarda komşuluk ilişkilerini de etkilemektedir. Tabanda yapılacak ses yalıtımları ile topuk, müzik ve hareket gürültüsü engellenebilir.

 

 

Akustik Ses Yalıtımında Kullanılan Malzemeler

Akustik yalıtım daha kaliteli bir ses elde etmek ve sesin mekân dışına taşmasını engellemek için uygulanmaktadır. Akustik süngerler, akustik kabinler, yumurta süngerler ve dekoratif kumaş kaplı paneller kullanılarak müzik stüdyosu gibi alanlarda ses yalıtımı yapılmaktadır. Akustik yalıtımda sesin dışarı gitmesini engellemek gibi kaliteli ses elde etmek de önemlidir.
 
Stüdyo, konferans salonu, sinema salonu, düğün salonu gibi yerlerde çınlamayı önlemek ve aşırı gürültünün etrafa yayılmasını engellemek için akustik yalıtım yapılmaktadır. Burada farklı akustik malzemeler kullanılarak yalıtım yapılabilir. Düğün salonu ile müzik stüdyosunda aynı malzemenin kullanılması beklenilmez.

 

 

Konut Alırken Ses Yalıtımı

Yeni bir konut alırken sadece görünen yüzeyleri incelemek ve muhitine bakmak yeterli bir fikir vermeyebilir. Konut alırken yüklenici firmadan inşaat aşamasındaki fotoğrafları, kullanılan malzemelerin kalite belgeleri ve özel yalıtım detayları istenilmelidir. İşini bilinçli bir şekilde yapan tüm yüklenicilerden bunları rahatlıkla temin edebilirsiniz. Sadece ses yalıtımı konusunda değil diğer imalat ile ilgili bilgi almak alıcının bir hakkıdır.

 

 
Bir cihaz aldığımızda ayrıntılı bir şekilde ona ait bir kitapçık satıcı tarafından bize verilmektedir. Yüklenici firmalardan konut satın alırken, aldığımız konut ile ilgili görünmeyen ve görünen yerleri ile ilgili detaylar istemek alıcı olarak bizlerin hakkıdır. Şap altı ve daireler arası ortak duvarlar ile ilgili mutlaka imalat fotoğrafları görmek isteyiniz.
Ülkemizde yapı kalitesini arttırmak, ancak denetim ve bilinçli alıcı sayesinde olacaktır.