ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

Şehir merkezinde ve yaya trafiğinin yoğun olduğu caddelerde karlı olabilecek iş fikirleri.​

Şehir merkezlerinin yoğun yaya trafiği ve hareketliliği kendi işine sahip olmak isteyen binlerce kişinin ilgisini cezbediyor. Karlı iş fikirleri arayışı devam ederken şehir merkezlerinde yer bulma çabası da artış gösteriyor. Yaya trafiğinin yoğun olduğu ve şehrin kalbinin attığı şehir merkezleri için 8 karlı iş fikri yazımızda sizleri bekliyor. 

1. Tatlıcı Açmak

Tatlı dükkanları her daim kar getiren iş fikirleri arasında yer alıyor. Baklava, sütlü tatlı, son yılların gözdesi profiterol veya lokma satışları şehir merkezlerinde yüksek ciro kazanılmasını sağlıyor. Üstelik tatlıcı açmak için uygun dükkan bulmak da düşünüldüğü kadar zor olmuyor. İmalat farklı bir merkezde yapıldığında ya da franchise alındığında 15 – 20 metrekarelik bir dükkan dahi şehir merkezlerinde yüksek ciro yapabiliyor. 

2. Ev Yemekleri Dükkanı Açmak

Şehir merkezlerinin yoğunluğundan yararlanmak isteyen girişimcilere göz kırpan iş fikirlerinden biri de ev yemekleri dükkanı açmaktır. Hem iş merkezlerinin hem bankaların hem de yayaların eksik olmadığı şehir merkezlerinde ev yemekleri her daim ilgi görüyor. Sürekli fast food gıda tüketmek istemeyen kitleler temiz ve lezzetli yemek satışı yapılan ev yemekleri dükkanlarından vazgeçemiyor. 

3. Büfe Açmak

Hem hızlı bir şekilde karnını doyurmak hem de samimi bir sohbete dahil olmak isteyen birçok kişi tercihini büfelerden yana kullanıyor. İzinler alındığı takdirde hem gazete hem de dergi satışının yapılabildiği bu işletmeler en yoğun caddelerde büyük işletmelere dahi direnebiliyor.

4. Eczane Açmak

Eczanelerin açılacağı yerlerin haliyle oldukça stratejik olması gerekiyor. Hastanelere ya da aile sağlık merkezlerine yakın yerlerde açılan eczaneler yüksek gelir elde edebiliyor. Fakat göz ardı edilen lokasyonlar da eczacıların potansiyel gelirlerini azaltabiliyor. Şehir merkezlerinde konumlanan, farklı ihtiyaçlara yanıt veren, reçeteli olduğu kadar reçetesiz satılabilen ürünler de barındıran eczaneler karlılıkları ile dikkat çekiyor. 

5. Cafe Açmak

Şehir merkezinde işi olanlar, şehir merkezini gezmeye gidenler ya da şehir merkezinde çözülebilecek işleri için beklemek zorunda kalanlar cafelere yoğun ilgi gösteriyor. Hem sıcak hem de soğuk içeceklerin satıldığı, menüleri zengin olan ve hizmet kalitesiyle fark yaratan cafeler şehir merkezlerinde yüksek ciro elde edebiliyor. 

6. Kırtasiye Açmak

Şehir merkezlerinde karlılık sunan iş fikirleri arasında kırtasiye açmak da geliyor. Fotokopi çeken, dijital baskı yapan, dosya, defter, ajanda ve her kalitede kalem satan kırtasiyeler şehir merkezlerinin yoğunluğunu avantaja dönüştürebiliyor. Şehir merkezlerinde iş yeri sayısı da fazla olduğundan kırtasiyelerin düzenli müşteri sıkıntısı ortadan kalkıyor. 

7. Kozmetik Mağazası Açmak

Kozmetik sektörü her geçen gün büyüyor, şehir merkezlerinde dolaşmaya giden ya da işlerini çözmek isteyen kişiler kozmetik mağazalarını gördüğünde ihtiyaçlarını hemen karşılama gereksinimi duyuyor. Saç boyasından parfümlere, pamuk çeşitlerinden asetonlara, yüz maskelerinden kulak temizleme çubuklarına, rujlardan taraklara birçok farklı alternatifin satışa sunulduğu kozmetik mağazaları girişimcilerin de gözde iş fikirleri arasında yer alıyor. 

8. Giyim Mağazası Açmak

Giyim mağazalarının nerede açıldıkları girişimcilerin karlılığını etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Satılan ürünlerin çeşitliliği ve kalitesi kadar işletmenin konumu sayesinde erişilen hedef kitle de giyim mağazalarının cirosunu etkiler. Şehir merkezlerinin yoğunluğundan faydalanmak isteyen girişimciler giyim mağazaları açarak yüksek karlılık elde edebilirler. 

Sonuç olarak şehir merkezlerinde bulunacak dükkanlarla düzenli gelir elde etme şansı arttırılabilir. Özellikle karlı iş fikirleri değerlendirildiğinde kazanç beklentisi fazlasıyla karşılanabilir.