emlak vadisi
Emlak Vadisi
Tüm Başlıklar

Ulaşım kolaylığı ve her yere yakınlığıyla bilinen Sakarya şehir merkezi içerisinde çok sayıda gayrimenkul bulunuyor. Her bütçeye uygun olarak tabir edilen istenilen özelliklere sahip gayrimenkuller yatırımlık olarak da tercih edilebiliyor. Merkezde bulunan gayrimenkul fiyatları, diğer konumda bulunanlara göre daha yüksek olup, kalitesi de buna göre tasarlanmıştır. İnşaat alanında sıklıkla kullanılan gayrimenkul kelimesi genel olarak taşınmaz malların tümünü ifade ediyor.

Şehir Merkezindeki Gayrimenkuller

Gayrimenkuller farklı özelliklere sahip olduğu için alım ve satım işlemlerini gerçekleştirirken malın niteliğini belirtmekte fayda var. Gayrimenkul niteliğinin ve özelliğinin belirtilmesi bu durumda kolaylık sağlıyor. Ev, tarla veya arsa gibi taşınmaz malların tümü gayrimenkul olarak nitelendiriliyor. Bu nedenle de şehir merkezinde bulunan ev, daire, konut, iş yeri şeklinde sınırlandırılarak seçenekleri daraltmak mümkün. Gayrimenkuller kısa ve uzun süreli kullanıma uygun bir veya daha fazla kişinin satın alabileceği ya da kiralayabileceği oturma düzenlerini içine alıyor.

Gayrimenkullerin Nitelikleri Nelerdir?

Gayrimenkul denildiğinde herkesin aklına ilk olarak emlak ve konut sektörü gelse de tarla ve araziler de bu gruba giriyor. Gayrimenkullerin pek çok niteleyici ve daraltıcı özellikleri bulunuyor.

Bu gayrimenkul çeşitleri şöyle sıralanabilir;

  • Emlak
  • Konut
  • İş Yeri
  • Arsa
  • Bina
  • Devre Mülk
  • Projeler
  • Turistik Tesisler

Gayrimenkuller genel olarak satın alınmaya müsait olan, boş ve yatırım yapmak için de kullanılan malları kapsıyor. Her gayrimenkul konum, ulaşım, içerikleri ve diğer tüm özellikleri değerlendirilerek fiyatının analiz edilmesine katkı sağlıyor. Tüm gayrimenkuller için aranılan kriterler farklıdır. Bu nedenle de istenilen özelliklerin sağlanması önemli bir rol oynuyor.

Sakarya Emlak Özellikleri

Sakarya'da emlak sektörü tüm Adapazarı'na dağılmış olarak hizmet veriyor. Birden çok emlak ve gayrimenkul danışmanı da bölgede yer alıyor. Emlak ve gayrimenkul kelime anlamı olarak aynı kategoriye sahiptir. Bu yüzden emlak denildiğinde tüm konutlar, iş yerleri ve projeler göz önünde bulundurulabilir. Kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda emlak piyasasında herkesin kendine uygun olarak bir yer bulabildiği görülüyor. Merkezi konumlar her zaman daha yüksek fiyatlı olarak karşımıza çıkıyor.

En çok tercih edilen emlak tipleri arasında ev ve daireler bulunuyor. Evler kişilerin barınma ihtiyacının karşılanması ve konum itibariyle de belirli merkezi noktalara yakın olması nedeniyle tercih sebebi oluyor. Herkese uygun ve her bütçeye uygun birbirinden farklı özelliklere sahip evler ve daireler ister kiralık ister satın alma şeklinde sahiplerini buluyor. Arsalar genellikle şehir bölgesinin dışında yer alıyor. Ev, konut, proje ve iş yerleri ise şehir merkezi gayrimenkulleri arasında bulunuyor.

Sakarya Konut Özellikleri

Sakarya merkezde bulunan konutların ihtiyaçlar doğrultusunda 1+0, 1+1, 2+1, 3+1, 3+2 ve 4+2 odalı şekillerde görünüyor. Konutlar genellikle doğal gaz ile ısınma sağlıyor. Ancak merkezi sistem ile ısınma ve klimalı ısınma da bazı konutlarda bulunuyor. Konutlar site içerisinde veya müstakil olarak tercihler doğrultusunda şekillenebiliyor. Bütçeye uygun olan şehir merkezindeki konutlar genellikle küçük metrekareye sahip dairelerden oluşuyor.

Sakarya İş Yeri Özellikleri

İş yerleri gayrimenkuller içerisinde bir belgeye sahip olan ve iş yeri olarak kullanılan binaların genellikle giriş katlarından oluşuyor. Bazı istisnai durumlarda binanın tümü iş yeri ve iş merkezi olarak geçiyor. Bu durumlarda iş yeri satın almak ve kiralamak isteyen kişiler merkezi konumlarda bulunan iş yerlerine göz gezdirebilir.

Sakarya Arsa Özellikleri

Arsalar gayrimenkullerin en çok tercih edilen kolu olarak görülüyor. Arsalar şehir merkezinden daha uzak konumda giriş ve çıkışlarda bulunuyor. Şehir merkezinde de daha küçük parselli arsa bulmak mümkün. Ancak bunlar genellikle bina yapımı için kullanılan yerlerden oluşuyor.

Arsalar tarla olarak kullanılabilir veya bina yapımı için uygun koşullar sağlanabilir. Sakarya'nın giriş ve çıkışlarında daha çok ekim işlemleri için tercih edilen tarlalar da bulunuyor. Farklı kalite ve miktarlarda ürün üreterek gelir sağlamak isteyen kişiler de tarlalardan yararlanabiliyor. Boş arazi ve tarlalar daha uygun fiyatlı olup, ekili ve hazır olan tarlalar ise daha yüksek fiyatlı olarak görülüyor.

Sakarya Bina Özellikleri

Binalar şehrin her yerinde bulunuyor. Kişilerin istekleri doğrultusunda kat sayısı ve daire sayısı gibi kriterler göz önüne alınarak bina satışı ve bina alımı kolaylıkla yapılabiliyor. Binalar genel olarak, apart ya da yurt olarak kullanıma uygun biçime çevrilerek hizmet veriyor. Bunun dışında bir aile apartmanı oluşturmak isteyen herkes bina satın alabiliyor.

Sakarya Devre Mülk Özellikleri

Devre mülkler genellikle kısa süreli ve kiralama olanağı ile tercih ediliyor. Yaz sezonunda daha çok kişi tarafından devre mülklerin belirli süreler içerisinde kiralandığı görülebiliyor. Sakarya şehir merkezinde de buna uygun manzaralı ve belirli zamanlarda kalmak için uygun olan yerler bulunuyor.

Sakarya Projeler Özellikleri

Projeler denildiğinde akıllara ünlü mimarlar öncülüğünde gerçekleştirilen genellikle site şeklinde tasarımlar geliyor. Proje, henüz inşaat halinde bulunan evleri ve iş yerlerini içine alıyor. Bu durumda projeden ev satın almak veya kiralamak isteyen herkes daha uygun fiyatlı olarak sahip oluyor.

Evler henüz inşaat ve proje halindeyken satışa çıkarılarak belirli bir zaman dilimi sonrasında anahtar teslimi yapılabiliyor. Bu nedenle de projeden ev almak daha uygun ve avantajlı özellikler sağlıyor. Gayrimenkullerin en akıllıca yatırım seçeneği de projeler gibi görülüyor. Sakarya'da da istenilen bölgelerde belirli projeler yer alıyor.

Sakarya Turistik Tesis Özellikleri

Turistik tesisler genellikle Sakarya'nın göl etrafını kapsıyor. Gezilecek ve görülmesi gereken yerler olarak turistik tesisler tercih ediliyor. Kısa süreli ve uzun yıllar boyunca kullanıma uygun olan bu gayrimenkul kolları en çok tercih edilen ve tatil köyü niteliği taşıyan yerleri kişilerle buluşturuyor.