ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar
Dış cephe ısı yalıtım uygulamalarında çok farklı malzemeler ile yalıtım yapılmaktadır. Bazı kriterlere göre bu malzemeleri karşılaştırdığımızda elimizde çok farklı sonuçlar olabilmektedir. Isı performanslarına göre değerlendirmede, fiyat yönünden değerlendirmede, nefes alınabilirlik yönünden değerlendirmede, yangın dayanımı yönünden değerlendirmede karşımıza çok farklı veriler çıkabilmektedir.

 

Isı Kayıplarını Tutma

Avrupa ülkelerinin ortak olarak kabul ettiği standartlarında, ısı iletkenlik katsayısı λ=0,065 W/mK nin altında olan malzemeler ısı yalıtım malzemeleri olarak kabul edilmektedir. Bir yalıtım malzemesinin  λ  değeri ne kadar düşükse, o kadar daha iyi ısı kayıplarını engellemektedir. Tek başına bu değer bir şey ifade etmez, iki malzeme karşılaştırılacaksa her ikisinin kalınlığı da eşit olmalıdır.
Isı iletkenlik katsayısı eps köpük için λ=0,032-0,035 W/mK ,taşyünü için ise  λ=0,035-0,040 W/mK ‘dır. Görüldüğü gibi ısı yönünden eps, taş yününden biraz daha iyi bir malzeme olarak karşımıza çıkmaktadır. Eps levhalar dış cephe mantolamasında kullanılacaksa yoğunluğu 15 Kg/m3 ve üzeri olmalıdır. Taş yünü levhaların ve eps köpük levhaların çok farklı   λ değerleri olanlar merdiven altı olarak üretilebilmekte veya Uzakdoğu piyasalarından ithal edilebilmektedir. Kullanımdan önce teknik verileri incelenmelidir.

 

Isı iletkenliği katsayısı değeri λ :1 m kalınlıktaki iki yüzey arasından 1 K sıcaklık fark için, bir saatte taşınan ısı miktarı demektir. Bu değerden farklı olarak bir de U değeri vardır. Toplam ısıl geçirgenlik katsayısı olarak isimlendirilen U değeri malzemenin λ değeri ve ısı geçiş yönündeki kalınlığına bağlıdır. U ve λ  değerleri ne kadar küçük olursa malzeme ısı geçirgenliği yönünden daha iyi kabul edilmektedir.

 

U değerini daha küçültmek için λ   değeri küçük olan malzemeler seçilerek, malzeme kalınlığı da arttırılmalıdır.
Taş yünü levhalar mantolamada kullanılacaksa yağmurlu havalarda uygulama yapılmamalıdır. Bünyesine su alınca malzemenin ısı iletkenlik katsayısı değişmektedir. Mantolama uygulamasında kullanılacak taş yünü yoğunluğu 130-150 kg/m3 olmalıdır.
 

En Ekonomik Yalıtım Hangisi ?

Mantolamada kullanılacak en ekonomik malzeme eps köpüktür. Eps nin farklı türleri de vardır, mantolama için karbonlu eps ler daha iyi sonuç vermektedir. Taş yünü malzeme ile yapılan mantolama eps ’ye göre daha pahalı olmaktadır. Her iki malzemede döviz kurlarındaki hareketlilikten etkilenmektedir. Her iki malzemenin de yoğunluk, sınıf ve katkı farklılıkları olan çeşitleri olduğu unutulmamalıdır. Merdiven altı uygulama firmaları bu farklılıklardan sıklıkla faydalanarak haksız kazanç sağlamakta, uygun olmayan ürünler ile yalıtım yapmaktadır.
 

Hangi Yalıtım Malzemesi Daha İyi Nefes Alır ?

Binalar canlılar gibi nefes alıp veremezler, onların hava alması ancak mekanik havalandırmalar veya camların açılması ile mümkün olmaktadır. Binaların nefes alması içerde kullanım sonucu oluşan su buharı ve nemin dışarı atılması demektir.

 

Su buharının veya nemin dışarı atılması için önemli olan yalıtımın dışarıdan veya içeriden yapılması değil, kullanılan malzemenin  ϻ değeridir. Bu değer difüzyon direnç katsayısı yani su buharının geçişine gösterdiği dirençtir. Mineral lifli malzemeler, yani taşyünü veya cam yünü gibi malzemeler su buharı ve nemin dışarı geçişine direnç göstermezler ϻ=1 değeri bu malzemeler için geçerlidir. Eps su buharı ve nemin dışarı geçişine izin verir, ancak ϻ=20-50 arası değer ile taş yününe göre çok daha fazla direnç gösterir.

 

Nefes alabilirlik yönünden taşyünü, eps’ ye göre çok daha iyi bir malzemedir. Taş yünü küf ve mantar oluşumuna izin vermez, çürümez ve kokusuzdur. Taşyünü daha doğal bir malzemedir, tamamen geri dönüşebilir. Volkanik kayaçlardan elde edilen minerallerin çok yüksek sıcaklıklarda eritilmesi ile elde edilmektedirler.
 

Hangi Yalıtım Malzemesi Yangına Dayanıklıdır ?

Eps yanıcı bir malzemedir, yüzeyinde yapılan sıvalar ile yangından korunabilir. Taş yünü ise yangına karşı dayanıklı bir malzemedir. Yangın yönetmenliğine göre A1 ve A2 sınıfı olup 650-750 C derecelere kadar sıcaklıklara dayanıklıdır.

 

Sonuç

Eps ısı yalıtım değerleri ve maliyet yönünden taş yününe göre daha iyi bir malzemedir. Taşyünü ise yangın ve ses yalıtımı yönü ile daha iyi bir su buharı geçirgenliğine sahip bir malzemedir. Burada seçimi yapı sakinlerinin tercihleri ve danışman olarak seçecekleri profesyoneller verecektir.
 
İlginizi Çekebilir : Yapılarda Dış Cephe Kaplama Çeşitleri ve Özellikleri