ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı

Kira getirisi sağlayan gayri menkul yatırımları arasında iyi bir dükkan yatırımı nasıl bulunabilir?

Ev kontratı imzalayan alıcı

Yatırım yapmak isteyen kişiler için gayrimenkul alımı doğru tercihler yapıldığı takdirde her zaman için en çok kazandıran alternatifler arasında yer alıyor. Konut alırken geçerli olan prosedürlerin çoğunun dükkân alımı sırasında da göz önünde bulundurulması gerekiyor. Ancak dükkân satın alımına karar vermek diğer gayrimenkul yatırımlarına göre biraz daha zorlu bir süreç olarak kabul ediliyor. Bu yazımızda kira getirisi yüksek ve yatırım geri dönüşümü kısa olan dükkan bulmanın ipuçları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

İş Merkezlerinin Yoğun Olduğu Yerler Yatırım İçin Daha Avantajlı

Yatırım yapmak aynı zamanda da kira geliri elde etmek isteyen kişiler haliyle kira getirisi yüksek dükkan alternatiflerini bulmak istiyor. Konutlara kıyasla kiralık dükkanların kira geliri bölgeye bağlı olarak üç kat daha fazla bile olabiliyor. Özellikle büyük kentlerde iş yerlerinin ağırlıklı olarak yer aldığı ana arterlerde kira gelirleri astronomik rakamlara ulaşabiliyor. Bu tarz yerlerden alınan dükkanlar yüksek kira gelirleri ile çok kısa sürede kendilerini amorti edebiliyorlar.

Yeni projeleri takip etmek, inşaat firmalarının ön plana çıkarttığı yeni yaşam alanları çevresinde bulunan dükkanları uygun fiyatlarla alıp yüksek miktarda kar elde edebilmeyi sağlıyor. Özellikle lüks konut projelerinin içerisinde yapılan dükkanları alan girişimciler kiralama esnasında yüksek potansiyelli müşterilerin bulunmasının avantajından da yararlanabiliyorlar. Ayrıca devletin ve belediyelerin gerçekleştirdiği projelerden de çok cazip fırsatlara ulaşılabiliyor. Kanal İstanbul projesinin bu lokasyondaki dükkanların kiralarını iki üç kat kadar artırdığı biliniyor. Yüksek kira gelirine sahip bir dükkân edinebilmek için birkaç yıl ötesinde değerlenecek yerlere yatırım yapmak yatırımcılar için avantaj sağlıyor.

Kentsel Dönüşüm Projeleri Yatırımcılar İçin Cazip Fırsatlara Dönüşebiliyor

Yüksek kira geliri elde edeceği bir dükkan sahibi olmak isteyen yatırımcılar ayrıntılı araştırmalar yaparak kısa sürede kentsel dönüşüm projesi kapsamına alınacak olan dükkanları ucuz fiyata satın alarak, fazla masraf yapmadan daha merkezi yerlerdeki dükkanlara sahip olabilmek için gerekli altyapıyı hazırlamış oluyorlar. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında merkezi lokasyonlardaki dükkanların yenilenmesi ve daha modern güzergahlara taşınması gayrimenkulün hem değerinde hem de kira gelirinde artış sağlıyor.

Kira Gelirinin Artışında Etkili Olan Pek Çok Faktör Bulunuyor

  • Bir dükkanın yüksek kira gelirine sahip olmasını sağlayan etkenler arasında cephe genişliği geliyor. Vitrinler işyerlerinin reklam alanı olduğundan cephesi geniş olan dükkanlar daha yüksek rakamlar ile kiralanabiliyorlar.
  • Kiralanmak istenen dükkanın bahçesinin ya da ön alan kullanım hakkının olması da gayrimenkule değer katıyor.
  • Otoparkı bulunan dükkanlar da kendi araçları ile gelecek müşteriler açısından daha cazip olması ve kısa vadeli park imkanı sunması sayesinde farklı sektörlerden alıcıları çekmesi nedeni ile daha çok tercih ediliyor.
  • Dükkanın cephesinde ve içinde görünür halde olan kolonlar hem vitrini hem de dükkân içindeki görselliği etkilediğinden dükkan alımı esnasında kolonların durumuna dikkat edilmesi öneriliyor.
  • Dükkanın içerisinde baca bulunması farklı sektörler için de kullanım alanı sağlıyor. Sonradan baca eklenmesi hem masraflı hem de prosedür olarak sıkıntı yaratabilecek bir iş olduğundan yakın çevrede bacası olan alternatif işyerlerinin olmaması bu özelliğe sahip dükkanın kira gelirini artırıyor.
  • Yapının kaç adet girişinin ve çıkışının olduğu, iç alan genişliği gibi unsurların da göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Tüm bu faktörlerin yanı sıra satın alınacak olan gayrimenkulün bulunduğu binanın deprem yönetmeliğine göre inşa edilmiş olması kira gelirinin artışından çok daha önemli olarak can güvenliği açısından bulunması gereken özellikler arasında yer alıyor.