ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

İyi Kiracı Mı Yüksek Kira Getirisi mi İstiyorsunuz?

Bu soruya yanıtınız iyi kiracı ise doğru ödeme alışkanlığına sahip bir kiracının, yüksek gelir getirecek kiracı adayından çok daha iyi olduğunun farkındasınız demektir. Kiracıların bankalar ile ev sahiplerine olan ödeme alışkanlıkları farklı olabilmekle birlikte kiracı adayınızdan KKB (Kredi Kayıt Bürosu) çıktısını isteyerek ödeme düzeni ve kredibilitesi hakkında bilgi edinebilirsiniz. KKB sayesinde kişilerin kredi ve kredi kartı limitleri, ödeme performansları ve ödeme geçmişleri ile ilgili somut bilgiler içerdiğinden kiracınızın olası ödeme düzeni konusunda referans olarak alabilirsiniz.

Aslında kiralama uzun süreli bir ilişkinin başlangıcı olduğundan; kiracı adayınızın geçmiş dönemlerdeki davranışları, başka kişilerle ve kurumlarla yaşamış olduğu sorunlar sizin de gelecekte yaşayabileceklerinizin bir göstergesi olabilir.

Sosyal Medyadan Yararlanın

Kiracı adayınızın sosyal medya hesaplarına kısaca bir göz atarak bile kişinin hem hayat tarzı hem de ekonomik ve sosyal statüsü ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Sosyal medya hesapları aracılığı ile kişinin kendisi olduğu kadar çevresi hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Hızlı ve oldukça yararlı bu ilk izlenimin yanı sıra önsezilerinize de güvenin ve içinize sinmeyen bir durumla karşılaştığınız takdirde evinizi bu kişiye kiralamayın.

Kiracı Adayınızın Medeni Durumunu Öğrenin

Kiracı adayınızın medeni durumunun yanı sıra evliyse eşinin çalışıp çalışmadığını, çalışıyorsa nerede çalıştığını, çocuğu olup olmadığını, eğer varsa kaç yaşlarında kaç çocukları olduğunu, eğer bekarsa yakın zamanda evlenmeyi planlayıp planlamadığını öğrenin. Yakında evlenmeyi planlayan kişilerin farklı bir eve taşınması ve kira kontratını erken fesih etmek istemesi söz konusu olabileceğinden sizi gelir kaybına uğratabilir. Bunun yanı sıra şu anda yaşadığı yer, neden taşındığı, eve ne zaman taşınmayı planladığı konusunda bilgi edinin. Ayrıca eğer vakit ayırabilecek durumdaysanız kiracı adayınızın yaşamakta olduğu dairenin ev sahibi ve komşuları ile görüşün. Özellikle daha küçük muhitlerde yakındaki esnafla görüşerek de kişi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kiracı Adayınızdan Kefil İsteyin

Evinizi kiralayacak olduğunuz kişiden duruma göre bir ya da iki kefil istemek konusunda tereddüt etmeyin. Eğer karşınızdaki aday güvenilir bir kişi ise size kolaylıkla kefil getirebilir çünkü insanlar güvenilir kişilere kefil olmaktan çekinmezler. Ancak kira kontratı için bile kefil bulamıyorsa kiracı adayınızı yeniden gözden geçirin.

Depozito Talep Edin

Evinizi kiralayacağınız kişiden en az bir kira bedeli tutarında depozito isteyin. Depozito ödemesini nakit yapmak yerine senet vermek isteyenleri ya da eve taşındıktan sonra ödeme yapacağını söyleyenlerden uzak durun.

Kiracı Seçerken Pek Çok Faktörü Göz Önünde Bulundurmalısınız

Kiracılarınızı değerlendirirken göz önünde bulundurmanızı önerdiğimiz kriterlerin dışında dikkat etmeniz gereken bazı temel kuralları da sizlere hatırlatmak istiyoruz. Öncelikle kira bedelinizi doğru belirlemeye özen gösterin. Rayicin altında belirlediğiniz kira bedeli zarar etmenize rayicin üstünde belirlediğiniz kira bedeli ise mülkünüzü uzun süre kiraya verememenize ve yine gelir kaybına uğramanıza neden olabilir. Ayrıca başka mülkleri sahip oldukları niteliklerden dolayı kiralayamayan “kötü kiracı” olarak tabir edilen kişiler kira bedeli yüksek olsa dahi sizin mülkünüze talep olabilir. Siz evinizin rayiç bedelinden yüksek bir rakama kiraladığınızı düşünürken aslında sorunlu bir kiracı ile karşı karşıya kaldığınızı fark edebilirsiniz. Kiracıyı evden çıkarma gibi zorlu bir süreç yaşamaktansa baştan bu noktaları göz önünde bulundurup doğru bir seçim yapabilirsiniz.

Mülkünüzü kiralamak isteyen adayın ufak tamirat - tadilat talepleri varsa kişinin iyi bir kiracı olacağını düşündüğünüz durumlarda bundan kaçınmayın. Bu masrafları sizin iyi bir kiracı bulmanızı sağlayan uzun vadeli yatırım olarak da düşünebilirsiniz. İyi bir kiracıyı ufak masraflar nedeni ile elden kaçırdığınız takdirde mülkünüzün birkaç ay boş kalabileceğini ve uzun vadede kârlı olma fırsatını da geri çevirmiş olabileceğinizi unutmayın.