ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı

 

Konut alımlarının en çok tercih edilen metodu konut kredileri! Bankalar ev almak amacı ile kendilerine ulaşan müşterilerini konut kredisi ile ev sahibi yapmaya devam ediyor. Konut kredisi ile alınan evlerin üzerine ise ipotek koyuluyor. Peki mülk sahibi ipotekli konutunu satmak isterse ne yapmalı ?

Borcuyla Beraber İpotekli Konut Satılır mı ?

İpotekli konut satışı son zamanlarda son derece araştırılan bir konu. Zor duruma düşen , evini büyütmek isteyen veya başka bir sebeple konutunu satmaya hazırlanan ipotekli konut sahiplerinin borcuyla beraber evini devretme şansı bulunmamaktadır. Ancak aynı gün içerisinde ipotek kapatılması durumunda bankayla anlaşmalı olarak bu işlem gerçekleştirilebilir. Aslında tapu müdürlükleri tarafından ipotekli konut satışı gerçekleştirmek özel bir durum değildir. Tapu müdürlükleri borcuyla beraber satılmak istenen mülkün satışını gerçekleştirir. Fakat asıl problem satış işleminden hemen sonra başlar. Satış işlemi tamamlandıktan sonra tapu müdürlüğü alacaklı bankaya bilgilendirme yapar. Alacaklı banka alıcı ve satıcıya borcun kapatılmasına ilişkin ihtar çeker. Borcun 15 gün kapatılmaması durumunda haciz işlemleri başlatacaktır. Konut kredisi ile alınmış evlerde bu duruma özellikle dikkat edilmesini tavsiye ediyoruz. 

NOT : İpotek konut kredisinden kaynaklı olmayabilir. Ticari kredilerde durum farklıdır. Borcuyla beraber devir işlemi gerçekleştirilebilir.

İpotek Kaldırma Anlaşması ile Konut Satılır mı ?

Vadesi dolmadan ipotek kaldırmak istememiz durumunda bankalar kalan ana paranın %2 si kadar erken kapatma cezası adı altında ödeme almaktadır. Bu tutar ve kalan ana para borcunuz hesaplanarak günlük kapatma bedeli belirlenir. Alıcı ile anlaşmanız durumunda bu borcu kapatarak ipoteğinizin kaldırılmasını sağlayıp satış gerçekleştirebilirsiniz. 

İpotek Borcu Kapanmadan Tapuda İşlem Yapılır mı ?

İpoteği olan banka satışın yapılacağı gün güncel kapatma bedeli miktarını belirler. Alıcı ve Satıcının bu görüşmede beraber olması ve banka memurundan bu bedeli yazılı olarak alması önemlidir. Alıcı tapu alımını gerçekleştirmeden büyük bir ödeme yapmak istemezse(ki genelde alıcılar bunu istemez) Tapu devri sırasında bu tutar hariç ödemeyi tamamlar, kalan ödemeyi tapu devrinden sonra ipotek kapatma bedeli olarak bankaya öder. Profesyonel gayrimenkul danışmanlarının tamamına yakını bu satış şeklini tavsiye eder. Tapu devrinden sonra alıcı veya satıcı ipotek kapatma miktarını yatırmazsa hem güncel faiz oranında borç büyüyecek hemde banka haciz işlemlerini başlatarak gayrimenkulü icra yoluyla satışa çıkarabilecektir.

Gayrimenkul alışverişleriniz için Sakarya / Serdivan bölgesinde bulunan ofisimizden danışmanlık alabilirsiniz.

Danışmanlık Almak İstiyorum