ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı

İpotekli ev alırken dikkat edilmesi ve ipotekli ev almanın riskleri hakkında bilinmesi gerekenler, satın alma süreçlerinde her zaman işinize yarayacaktır.

İpotekli Ev Alma Riskleri

Ev sahibi olmak pek çok insanın hayali ancak bazı durumlarda bu hayalin kabusa dönüşmesi ne yazık ki çok kolay bir şekilde gerçekleşebiliyor. İpotekli ev almak ve daha da kötüsün satın alınan evin üzerinde ipotek olduğundan haberdar olmamak, kişilerin çok ciddi sorunlar yaşamasına neden oluyor. İpotekli ev almak tarafların dürüstlüğüne göre kolay ya da zor bir deneyim olabilir. Eğer satıcı olan taraf iyi niyetli ise ipotekli ev almak büyük bir risk teşkil etmezken; karşı tarafın kötü niyetli olması durumunda evi alan kişi hem evin toplam bedelini hem de ipotek borcunu ödemek zorunda kalabiliyor. Bu tür bir risk almamak için ipotekli ev alırken nelere dikkat edilir? ve ipotekli ev almanın riskleri nelerdir? gibi mühim soruların cevabını bilmek gerekiyor.

İpotekli Ev Nedir?

İpotekli ev, söz konusu evin teminat gösterilmesiyle banka kredisi kullanılan durumlarda evin finansal açıdan sahip olduğu yeni durum olarak tanımlanabilir. Ev satın alırken ya da büyük bir kredi kullanırken kişiler gayri menkullerini teminat göstererek kredi kullanabilirler. Ev kredi sağlayıcı kuruluşun güvencesi olarak ipotek altına alınır ve söz konusu borcun ödenmemesi durumunda, borç karşılığı olarak kredi sağlayıcısı kuruluşa devredilir. İpotekli ev alırken alınan en büyük risk yasaların her zaman ipotek koyan taraftan yana olmasıdır. Eğer satın alınan evin üzerindeki ipotekten habersiz bir şekilde satış işlemi gerçekleştirilirse, evin yeni sahibi söz konusu ipoteği kaldırmak için bankaya ödeme yapmak zorunda kalır.

İpotekli Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gayrimenkul satın alma işlemlerinde mutlaka söz konusu gayrimenkulün üzerinde ipotek olup olmadığına dair kontrol yapılması çok önemlidir. Eğer bu tür bir kontrol yapılmadan satış için ödeme yapılırsa sorun ortaya çıkabilir. Bir gayrimenkulün ipotekli olup olmadığı Tapu Dairesine gidildiği zaman rahatlıkla öğrenilebilir. Bazı kötü niyetli kişiler kelepir fiyatlarla önce parayı alarak ipotekli evleri satmaya çalışmaktadır. Paranın ödenmesi sebebiyle alıcı ister istemez ipotekli mülkü üzerine almak zorunda kalır. Bu tür bir durumda satıcı hem evin satışından gelen parayı alır hem de ipotek borcundan kurtulur. Bu tür bir olumsuzluk yaşamamak için mutlaka bir banka aracılığı ile işlem yapmak ya da en azından satış için gereken ödemeyi yapmadan önce tapudan bilgi almak gerekir.

İpotekli ev alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise mutlaka ipotek değerinin pazarlık aşamasında konuşulması ve satıcının ipotek değerini ayırdıktan sonra ödeme almasıdır. Bu durumda banka ile işlemler tamamlanabileceği gibi alıcı doğrudan bankaya gidip, ipotek bedelini kaldıracak ödemeyi yapabilir.

İpotekli Ev Satın Alınabilir mi?

Üzerinde ipotek olan ev satın alınabilir ya da satışa çıkarılabilir. Bu noktada herhangi bir yasal sınırlama olmasa da evin satışının kurallara uygun ve mağduriyet yaratmayacak bir şekilde yapılabilmesi için öncelikle evin üzerindeki ipoteğin kaldırılması gerekir. Evin üzerindeki ipotek miktarına göre tapu sahibine yapılacak ödeme değişiklik gösterecektir. Bu tür bir durumda eğer kredi kullanarak ev satın alacaksanız öncelikle ipotek sahibi bankadan kredi almayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede mevcut ipoteğin kaldırılması ve yeni kullanılacak krediye bağlı olarak ipotek işlemlerinin yapılması daha kolay olacaktır. Eğer ipoteği elinde tutan banka ile yeni kredi kullanılacak banka aynı değilse, bu noktada bankalar arası kredi veya ipotek transferi olarak adlandırılan bu durumda işlemler iki kurum arasında tamamlanır.