ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

Konut İlanları ülkemizde malesef araba ilanları kadar özenle hazırlanmıyor. Nedendir bilemiyoruz ama çoğu zaman 30.000 ₺'lik bir araç ilanı 300.000₺'lik bir ev ilanından daha detaylı ve ilgi çekici durumda. Bu yazımızda ilgi çekici bir ilanı nasıl oluşturabileceğinizi ve bu ilan neticesinde yaşayacağınız avantajları detaylı şekilde anlatmaya çalışacağız.

1. Emlak İlan Görselleri Nasıl Olmalı ?

Malumunuz konut satışlarında internet ilanları uzun yıllardır son derece etkin konumdadır. İnternet ilanlarının sayısının çokluğu ise alıcı müşterilerin konutunuzu çok basit bir sebeple es geçmesine sebep olabilir. İlan görselleriniz gerçek alıcının dairenizi ziyaret etmesini sağlayan birincil unsurdur.

İlan Görsel Sıralaması

Konut görsellerinizin ilan içeriğinde ki sıralaması alıcı için daire hakkında ilk izlenimi oluşturacaktır.

Örneğin İlk fotoğrafta banyo sonra mutfak, salon , birdaha mutfak sonra oda ve sonra balkon fotoğrafı var. WC'yi hiç koymadınız. Alıcı eviniz hakkında ne oda planlaması hakkında bilgi sahibi oldu , ne balkonun nerede olduğunu anlayabildi. WC tercihi konusunda düşüncesi vardı belki de alaturka tuvalet olmayan bir ev almak istemiyor. Bu durumda sizin ilan sayfanızı kapatır ve yeni ilanları incelemeye devam eder. Alıcılar her gördükleri ilan sahibini telefonla arayıp genel bir bilgi almazlar!

O halde yapılması gereken ilan fotoğraflarının vitrin fotoğrafından sonra sıralı şekilde konulması mümkünse görsel üzerinde açıklama yapılması olmalıdır. Bu işlem ilanınızı diğer ilanlardan bir adım öne çıkaracaktır.

İlan Görsellerinin Çekim Kalitesi ve Açısı Nasıl Olmalı ?

Bir önceki madde de bahsettiğimiz sıraya göre ilan görsellerini oluşturdunuz fakat fotoğrafları cep telefonunuzla odaların giriş kapısından cama doğru çektiniz. Muhtemelen iyi ışık alan odalarınızın tamamı karanlık çıkacaktır. Bu görseller malesef alıcının dairenize soğuk bakmasına sebep olacaktır. Albenisi olan fotoğraflar iyi bir ışık açısıyla çekilmiştir. Gündüz yapacağınız çekimlerde profesyonel bir fotoğraf makinesi kullanmıyorsanız odaların ışıklarını mutlaka açın. Işık vuran alanlara odaklanma yapmamaya özen gösterin.

Cep telefonu ile gerçekleştireceğiniz tüm çekimlerde telefonunuzu yatay olarak kullanın çünkü dik çekimleriniz ilan sitelerinde son derece küçük duracaktır.

Görsellerle Lokasyon Tanıtımı

İlan görselleriniz arasında mutlaka satılık mülkün dış görüntüsü bulunsun.Tercihen bina dış cephesini çektikten sonra konutun girişini ve yolu çekin. Alıcı için mülk hakkında önemli bilgilerden birisi de bu olacaktır.

Emlak Vadisi'nde ilan görsellerinde lokasyon tanıtımı Drone Çekimi ile sağlanmaktadır. Daire iç fotoğrafları geniş açılı lenslerle ve profesyonel fotoğraf makineleriyle yapılmaktadır.İlan hazırlamak aslında dijital bir katalog oluşturmaktır. Bu bilinçle hazırladığımız ilanlara gösterilen yoğun ilgi doğru iş yaptığımızı kanıtlamaya devam ediyor. "Emlak Vadisi'nde Pazarlama Süreci Nasıl İşler" başlıklı yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

2.Emlak İlan Başlığı Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

 İlan sitelerinde malesef sık sık Satılık 3+1 Daire  tarzında başlıklarla karşılaşmaktayız. İlanlarınız bir çok internet sitesinde küçük bir vitrin resmi ve İlan başlığı ile görünecektir. İlan başlığınız alıcının ilanınıza tıklamasını ve incelemesini sağlamalı! Peki bunu nasıl başarabiliriz ? Alıcılar hangi tarz başlıklara rağbet gösterir örnekle açıklamaya çalışalım ;

Bir konutunuz var Kemalpaşa mahallesinde tepe bir konumda ve manzaralı. Civarda ki tüm mülklere görede geniş ve lüks bir daire. İlan oluşturmak için görsellerinizi hazırladınız ve başlığınız ;

"Kemalpaşa Mahallesinde Manzaralı Geniş 3+1 Daire"

Dairenizi bir Emlak Vadisi ofisine verdiniz onlarda geldiler çekimerini yaptılar ve başlıklarını oluşturdular ;

"Panaromik Manzaralı 185 m²'lik 3+1 A plus Daire"

İkinci ilan içerisinde kullanılan Panaromik kelimesi ilanınızın tıklanma sayısını muhtemelen iki kat artıracaktır. Panaromik manzara sadece meraktan bile alıcının ilanınızı incelemesini sağlar.

 

Yaratıcı başlık bulmak ilan görsellerinizin kalitesiyle eşdeğer , hatta bir adım daha önemli!

3. Emlak İlan Açıklaması Nasıl Olmalı ?

İlan açıklamalarınız alıcı girdiğiniz ilk diyolog niteliği taşır. Anlatım akıcı ve soru işaretlerini ortadan kaldırır nitelikte olmalır. Peki alıcılar hangi soruları sorarlar ? açıklamada hangi soruların yanıtını vermek ve nasıl bir tanıtım yapmak gerek ?

  • Mülkün bulunduğu muhit alıcının birincil merakını oluşturur. Civarda ki okullar , marketler , sağlık kurumları ve ulaşım gibi konulardan mutlaka bahsetmek gerekir. 
  • Oda planlaması alıcının ikinci dikkat edeceği konudur. İlan görselleri konusunda da buraya değinmiştik. Açıklamalarınızda kısaca daire planından bahsetmeniz alıcının zihninde mülkünüzü daha rahat canlandırmasını sağlar. 
  • Daire ile ilgili avantajlardan bahsedilmesi belirlenen seçenekler arasında sizin dairenizin öncelikli olmasını sağlar. Dairenizle beraber bırakacağınız bir klimanız ankastre setiniz katlanır camlarınız olabilir. Açıklamalarınızda bunlardan mutlaka bahsedin.
  • Komşuluklarınız , bina veya site de oturuyorsanız site özelliklerini mutlaka anlatınız. Aidat ücretlerinden bahsetmek , bina temizliğinizi anlatmak veya komşularınızla ramazan ayında beraber bahçede iftar yaptığınızı söylemek alıcının karar aşamasında son derece önemli rol oynamaktadır.

İlan Açıklaması Örneği

İlan Açıklamasına kısa bir örnek vererek konuyu toparlayalım. Sık karşılaşılan bir konut tipi olarak site içi 135 m²'lik 3+1 bir daire ilanı oluşturalım.(Daire sahibi olarak)

"50 konuttan oluşan .............. sitesinde bulunan evimiz iyi ışık almaktadır güney cephelidir. Tayin sebebiyle satışa çıkardık. Evimiz son derece kullanışlıdır. Mutfak salon ve Wc hemen evin girişinde , çocuk odaları , banyo ve yatak odası evin iç kısmında bulunmaktadır. Hol kapısını kapattığınızda tamamen mahrem alanınız içeride kalmaktadır. İki adet balkonumuz var birine yatak odasından diğerine salon ve mutfaktan çıkabiliyoruz. İkiside katlanır camlıdır.

Site önünden çarşı dolmuşları 5 dakika da bir geçmektedir. 200 m. imesafede 2 adet süper market bulunmaktadır. Sağlık ocağı 500 m.  mesafededir. Avm ye gezerek gidebilirsiniz. 

Fotoğraflarda da gördüğünüz gibi bakımlı bir ev, komşuluklarımız son derece iyi diyebilirim  sitemiz düzenli bölgenin en iyi sitelerinden biri. 200 tl. aidat ücretimiz var. Sitemiz 7/24 güvenlikli ve kamera sistemli. Tüm kapılar şifrelidir.

Evin girişinde bulunan portmantoyu , franke ankestre seti ve vaillant yoğuşmalı kombiyi alıcıya bırakacağız.

Evi görmek isterseniz hafta içleri akşam 18.00 'den sonra hafta sonları tüm gün gösterebilirim."

İlan açıklamamız hem samimi, güven verici hem de açıklayıcı olmalı tabiri caizse alıcıya kendisini daire yakın hissettirmelidir.