ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

Yaşam alanını değiştirmeyi düşünen kişiler için Sakarya’da yaşam avantajları oldukça fazladır. İnsanlar belirli sebeplerden dolayı şehir veya ülke değiştirmek durumunda kalabilirler. Bu durumda yapılması gereken en önemli şey şehirleri doğru ve detaylı araştırmaktır.

Araştırmayı yaparken her detaya dikkat etmek gerekir. Çünkü bu detaylar yaşam şartlarını belirleyici unsurlar olacaktır. Sakarya birçok yönden tercih edilebilecek bir şehirdir. Olanak ve imkanları sizi memnun edecektir. Peki, Sakarya'da yaşamak için sebepler nelerdir?

Sakarya'da Yaşamak İçin Sebepler

Kendine yeni bir yaşam şekli oluşturmayı düşünen kişiler şehirlere karar verirken Sakarya'yı mutlaka göz önünde bulundurmalıdır. Bu şehir birçok yönden avantajlı ve huzur vaad eder.

Sebepleri şu alt başlıklarla inceleyelim;

 • Yaşam şartları
 • İklim koşulları
 • İş olanakları
 • Kültürü
 • Ulaşım şartları

Yukarıda belirtilen tüm özellikler Sakarya'nın yaşayacağınız yer olması için gösterilen sebeplerden yalnızca birkaçıdır. Bu şehir birçok açıdan insanlara olanak sağlayacak düzeyde gelişim göstermiş bir yapıya sahiptir. Ayrıca bu gelişim hala devam ediyor ve şehirdeki insanlar için hayatı kolaylaştırıyor. Bu nedenle yeni bir şehir isteyen ve bu şehirde rahat bir yaşam sürmek isteyen kişiler rahatlıkla Sakarya'yı tercih edebilir. Şehir gelişmişlik açısından birçok şehri arka planda bırakacak düzeydedir.

Yaşam Şartları

Yeni yerleşecek olan kişilerin en fazla dikkat edeceği şey Sakarya yaşam şartları olacaktır. Her şehrin kendine özgü yaşam şartları bulunur. Sakarya bu açıdan zengin ve gelişmiş bir şehirdir. Şehir merkezi oldukça büyük bir alana yayılmasına rağmen bu alan doğanın etkisinden çıkmamıştır. Hastane gibi şehir için büyük önem taşıyan yapılar güçlü ve sağlam bir şekilde inşa edilmiş, insanların hizmetine sunulmuştur.

Herhangi bir sağlık sorununda gidilecek hastane ve sağlık ocağı sayısı hayli fazladır bu açıdan Sakarya Bir Hastane Cennetidir dersek hiçte abartılı olmaz. Bu yüzden şehirde yaşamak avantajlı ve rahat olacaktır. İnsanların güzel bir şehirde yaşamlarını sürdürebilmeleri her bakımdan büyük önem taşır bu yüzden şartlara bakarak karar vermek daha uygun olacaktır.

İklim Koşulları

Şehirler tercih edilirken iklim koşulları da dikkate alınmalıdır. Bu yönden Sakarya diğer illere göre daha yumuşak bir iklime sahiptir. Yaz mevsiminde havalar çok sıcak olmamakla birlikte yazı hissettirir. İnsanlar sıcaktan bunalmak yerine bu hafif sıcaklığın keyfini çıkarmayı tercih ederler. Kış mevsiminde ise yağış miktarı biraz fazladır.

Karadeniz ve Marmara kıyılarına sahip olan Sakarya'da kış mevsiminde yağışlar ortalamanın biraz üstünde olabilir. Ancak iklim koşullarının hiçbir zorlayıcı unsuru yoktur ve insanlar bu koşullarda rahatlıkla yaşayabilirler. Birden fazla kıyıya sahip olması da kişiler için artı bir avantaj sayılır. Göl havası için Sapanca , deniz havası için Karasu çok ziyaret gören iki bölgedir.

İş Olanakları

Bir şehrin en büyük göç alma sebeplerinin başında iş olanakları gelir. İş imkanı olmayan bir şehirde yaşamak pek mümkün değildir. İş açısından Sakarya yaşam koşulları oldukça iyi bir haldedir. Gelişmekte olan bu şehirde birçok alanda iş bulmak mümkündür. OSB leri son derece ilgi görmekte , Kuzey Marmara otoyolu ve Karasu limanı ile büyük şirketlerin ilgisini daha fazla çekmeye devam etmektedir. 

Sakarya'da tarım oldukça gelişmiştir. Hem ilkim koşulları hem de coğrafi konum bakımından Sakarya, tarıma elverişli bir şehirdir hani "insan eksen insan çıkar" derler ya işte bu memleketin toprakları aynen böyledir. Bunun yanında sanayide de oldukça gelişen şehrin fabrika alanlarında da iş fırsatı tanıma oranı yüksektir. Tüm bunlar göz önüne alındığında iş imkanları bakımından Sakarya yaşanabilecek bir şehirdir. İnsanlara yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli koşullar şehir tarafından sağlanmaya hazır haldedir.

Sakarya Kültürü

Türkiye'de önem verilen en büyük unsurlardan birisi de kültürdür. Kültürü korumak ve eskilere sahip çıkmak Türk kültürünün doğasında bulunan vazgeçilmez bir gelenektir. Sakarya'da kültür bakımından zengin olan ve farklılıklara ev sahipliği yapan bir şehirdir. Şehirde birçok farklı yöreden insan yaşamını sürdürmektedir. Öyle ki bu şehrin insanlarının en sık kullandığı soru "Hangi Millettensin ?" şeklindedir. Sakarya kültüründe çok çeşit yemek türü vardır.Özellikle kabak tatlısı ve ıslama köftesinin ünü çok uzaklara ulaşır. İnsanlar yemeklerini tadabilmek için farklı şehirlerden Sakarya'ya seyahat ederler. Kültür konusunda Sakarya çoğu şehri geride bırakacak zevkli bir şehirdir.

Ulaşım Şartları

İnsanların en fazla şikayetçi olduğu konulardan birisi ulaşım sorunlarıdır. Şehirlerin kalabalık olması veya yolların bozuk olması insanlar için büyük sıkıntılar ortaya çıkarır. Sakarya'da ulaşım sıkıntısı çekmek pek mümkün değildir. Şehrin yolları bakımlı ve temizdir bu yüzden yol sıkıntısı çıkmaz. Bunun yanında kalabalık olmamakla birlikte engebeli yollar da yoktur. Bu açıdan şehirde bir yerden bir yere ulaşmak oldukça basittir. Şehir içi en uzak mesafe araçla 15 dakika diyebiliriz. Toplu taşıma sistemleride şehir için son derece yeterlidir. Gelişmişlik açısından yolların ve ulaşım şartlarının gayet başarılı olduğu Sakarya, ulaşım konusunda şehirde yaşayanlara hiçbir sorun çıkarmaz. Bu açıdan da şehirde yaşamanın avantajlı olduğu bir kez daha görülebilir.

Sakarya İlçeleri

Sakarya gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ilçeye ev sahipliği yapar. Şehrin merkezine yakın ve uzak olarak kurulmuş birçok ilçe vardır. Bu ilçelerde de yerleşim oldukça fazla ve elverişlidir.

Sakarya ilinin sahip olduğu ilçeler;

 • Adapazarı
 • Gevye
 • Erenler
 • Ferizli
 • Hendek
 • Karasu
 • Sapanca
 • Taraklı

Belirtilen tüm bu ilçeler Sakarya'da yer alan farklı güzelliklere sahip olan ilçelerdir. Her biri farklı açılardan özel ve dengelidir. Bu ilçelerde yaşayan insanlar için de Sakarya'da olduğu kadar imkan mevcuttur. Sakarya ili ilçeler bakımından oldukça şanslı bir ildir. Gerek tarihi güzellikler gerekse doğa güzellikleri ile Sakarya yeni misafirlerini bekleyen güzide bir şehirimizdir.