aybike uysal
Aybike Uysal
Tüm Başlıklar

Evinizde bitki yetiştirmek istiyor ama zamanınızın ya da ışığınızın yeterli olmadığını mı düşünüyorsunuz? O halde size evinizi şıklaştıracak bakımı kolay bitkilerden bahsetmek istiyorum. Bu bitkiler hem az ışıkta hem de seyrek sulamayla gelişebiliyor, hem de evinize renk ve canlılık katıyorlar. İşte size evinizde yetiştirebileceğiniz 8 bakımı kolay bitki:

Örümcek Bitkisi

Örümcek bitkisi, adını yapraklarının uçlarında oluşan küçük bitkilerden alıyor. Bu bitkiler örümcek ağı gibi sarkarak dekoratif bir görüntü oluşturuyor. Örümcek bitkisi az ışıkta da yetişebiliyor ve havadaki toksik maddeleri azaltma etkisi de var. Sulamaya çok sık ihtiyaç duymuyor, toprağın üst kısmı kuruduğunda sulamanız yeterli olacaktır.

Salon Yaprağı

Salon yaprağı, her türlü sıcaklığa uyum sağlayabilen ve rengiyle iç açan bir bitki. Az ışık alan yerlerde de sere serpe yetişiyor ve çok fazla su istemiyor. Yapraklarının uçları kuruduğunda budayabilirsiniz. Salon yaprağı aynı zamanda havadaki karbonmonoksit ve formaldehit gibi zararlı maddeleri temizliyor.

Madagascar Dragon Ağacı

Madagascar dragon ağacı, havalı görünümlü ve kolay bakımlı bir bitki. Az ışıkla bile gelişimini duraksamadan devam ettiriyor ve çok az suya ihtiyaç duyuyor. Yapraklarının uçları kahverengiye döndüğünde budayabilirsiniz. Madagascar dragon ağacı da havadaki toksik maddeleri azaltmaya yardımcı oluyor.

Barış Çiçeği

Barış çiçeği, adı gibi evinize huzur ve mutluluk getiren bir bitki. Tezgah üzerinde bile gür bir şekilde yetişebiliyor ve güzel beyaz çiçekler açıyor. Barış çiçeği de havadaki trikloretilen gibi zararlı maddeyi temizliyor. Sulamaya gelince, toprağı nemli tutmaya çalışın ama fazla su vermeyin.

Aşk Merdiveni

Aşk merdiveni, mutluluk saçan ve sevimli görünen bir bitki. Az ışık alan yerlerde bile güzel bir gelişim gösterebiliyor ve çok az suya ihtiyaç duyuyor. Yapraklarının arasında oluşan küçük çiçeklerle de sizi şaşırtabilir.

Para Ağacı

Para ağacı, gür ve parlak yapraklı, şans getirdiğine inanılan bir bitki. Güneşli bir yere koyarsanız daha iyi gelişir ama az ışıkta da yaşayabilir. Sulamaya gelince, orta derecede su vermeniz yeterli olacaktır. Toprağı kuruduğunda sulayın ama fazla su vermeyin.

Paşa Kılıcı

Paşa kılıcı, sert ve dayanıklı yapraklı, en az sulamaya en iyi yanıt veren bir bitki. Hava temizleme özelliği de var ve geceleri oksijen salgılıyor. Paşa kılıcını yatak odanızda tutarsanız hem daha iyi uyuyabilir hem de güzel kokulu çiçeklerini görebilirsiniz.

Zamia Bitkisi

Zamia bitkisi, parlak yeşil yapraklı, gölgede yaşayabilen bir bitki. Evinizde parlak yeşil bir heykel gibi muhteşem bir görüntü oluşturur. Solmuş yaprakları ayıklayıp atmak dışında hiçbir budama gerekmez, bu nedenle bu bitki çok az bakım gerektirir.

Bu bitkilerden hangisini seçerseniz seçin, evinize renk ve canlılık katacaklarını düşünüyorum. Siz de evinizde bu bakımı kolay bitkileri yetiştirmeye ne dersiniz?