ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı

Emlak sektöründe kariyer yapmayı düşünüyor musunuz? Gayrimenkul sertifikanızı almak, başarılı bir emlakçı olmanın ilk adımıdır. Bu kılavuzda, dört kolay adımda sertifikanızı nasıl alabileceğinizi açıklayacağız. Lisanslı bir profesyonel olma yolculuğunuzda size yardımcı olacak ön koşullara, girmeniz gereken sınavlara ve diğer ayrıntılara bakacağız. Gayrimenkul sertifikanızı nasıl alacağınızı anlamak için 4 adımlık basit bir süreç hazırladık. Başlayalım!.

Eğitimi Almak Için Emlak Danışmanlığı Kursuna Kaydolun

Emlakçılık yetki belgesi alabilmeniz için taşınmaz ticareti hakkında yönetmelik gereğince Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler veya Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen kurum ve kuruluşlarca taşınmaz ticareti konusunda verilen en az yüz saatlik eğitimde başarılı olup emlakçılık sertifikasına sahip olması gerekir.

Yükseköğretim kurumlarının "taşınmaz ticareti" ile ilgili bölümlerinden mezun olmaları halinde bu belge istenmez. “Gayrimenkul ticareti” ile ilgili yüksek öğretim kurumlarından mezun olanlar artık bu belgeyi sunmalarına gerek kalmama avantajına da sahipler. Bu, mezunların belgeyi elde etmek için harcayacakları zamandan ve enerjiden tasarruf edebilecekleri ve diğer önemli görevlere odaklanmalarını sağlayabilecekleri anlamına gelir.

Eğitim Sürecinizi Tamamlayın

Uzaktan eğitim imkanı ile zaman ve mekan sınırı olmadan istediğiniz yer ve saatte bizden almış olduğunuz 100 saatlik Emlak Danışmanlığı Eğitim videolarını izleyebilirsiniz. Uzaktan eğitimin muhteşem fırsatı ile artık evinizden hiç çıkmadan emlak danışmanı olabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey, sunduğumuz 100 saatlik eğitim videolarına erişmek ve istediğiniz yerde, istediğiniz zaman kendi hızınızda öğrenme gücüne sahipsiniz. Bu benzersiz esneklik, size her zaman hayalini kurduğunuz emlak sertifikasını nihayet alma şansı veriyor!

Eğitim videoları emlakçılık yapabilmeniz için gereken bütün konuları ele almıştır. Üstelik bu eğitimler 10 yıl boyunca açık olacaktır. Eğitim videolarını istediğiniz zaman açıp tekrar tekrar izleyebilirsiniz. Gayrimenkulün tüm ayrıntılarını öğrenmek göz korkutucu bir görev olmak zorunda değil! Bu eğitim videoları ile alanında başarılı olmak için ihtiyaç duyduğun bilgi ve deneyimi kazanabilirsin. Kapsanan konular yalnızca kapsamlı olmakla kalmaz, aynı zamanda 10 yıl boyunca kullanılabilir - böylece ihtiyaçlarınıza uygun olduğunda bu konuları tekrar ziyaret edebilirsiniz.

Sınav Sürecini Başarıyla Geçin

Sınava başlamadan önce, sertifikanızı hangi kurumdan almak istediğinize karar vermelisiniz. İki akredite kurum arasından seçim yapabilirsiniz: Milli Eğitim Bakanlığı veya Türk Hava Kurumu.

  • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir sertifika almak için, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ve yürütülen bir sınavı geçmeniz gerekecektir. Sınav, Ankara'da bulunan kendi seçtikleri okullardan birinde yapılır.
  • Türk Hava Kurumu Üniversitesi, internet bağlantısı olan her yerden sertifika için online sınava girme kolaylığını sunuyor. Bunun için artık zaman kaybetmenize ve Ankara'ya gitmenize gerek yok!

Sınavdan 50 ve üzeri puan almanız halinde Tercihli Kurum Onaylı Gayrimenkul Sertifikanızı alacaksınız. Bu sertifikayı E-Devlet'ten sorgulayabilirsiniz.

Belgenizi Alın

Emlak ofisi açmak istiyorsanız 31 Ağustos 2020 tarihine kadar 5. Seviye Emlakçı Yetki Belgesine sahip olmanız gerekmektedir. İlgili belgeler olmadan emlak ofisi açmanız mümkün olmayacaktır. Emlakçı olmak heyecan verici bir yolculuktur. Ancak kendi emlak ofisinizi açmak istiyorsanız 31 Ağustos 2020 tarihine kadar yerine getirmeniz gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan biri de 5. Kademe Emlakçı Yetki Belgesine sahip olmaktır. Bu belge olmadan kendi emlak ofisinizi açmanız ve emlak piyasasında girişimci olma hayalinizin peşinden gitmeniz mümkün olmayacaktır.

MYK onaylı Seviye 5 gayrimenkul sertifikası ile sertifika almak için ilgili kurum ve kuruluşlara başvurabilirsiniz. Bu sertifikayı almak, sizin için gerçekten sayısız kariyer fırsatı açabilir!

Bu kurumları https://portal.myk.gov.tr/index.php?option=com_kurulus_ara&view=kurulus_ara sayfasına giderek Sektör kısmından Ticareti , Ulusal Yeterlilik kısmından 17UY0333-5/00 Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5)'i ve Şehir kısmından ise şehrinizi seçerek Seviye 5 yetki belgesi verecek kurumları listeleyebilirsiniz.

  • Emlakçılık yapabilmeniz için gerekli olan şartlar;
  • Esnaf ve sanatkârlar odasına kayıt olunması,
  • Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olması,
  • Meslek odası ve vergi kayıtlarındaki iştigal konuları arasında taşınmaz ticareti ile ilgili alanlarından faaliyette bulunması,
  • Seviye 5 belgesine sahip olması gerekir.