ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı

Lokasyon seçimi açılacak olan cafenin başarısında ve karlılığında en büyük etken olduğundan bu konuda yeterince titiz davranmayan pek çok girişimcinin hayalleri kısa sürede suya düşebiliyor.

Cafe

Cafe açmak çok karlı bir iş alanı, bunu hepimiz artık kabul ediyoruz. Hatta kurumsal yaşamdan ayrılıp küçük, şirin bir cafe açmak pek çok beyaz yakalının da hayallerini süslüyor. Ancak lokasyon seçimi açılacak olan cafenin başarısında ve karlılığında en büyük etken olduğundan bu konuda yeterince titiz davranmayan pek çok girişimcinin hayalleri kısa sürede suya düşebiliyor.

Biz de bu yazımızda cafe açmak isteyen girişimciler için ticari yaşamdaki başarılarının ve devamlılıklarının kilit noktalarından biri olan lokasyon ve dükkan seçimi ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktaları bir araya getiriyoruz. Siz de hayallerinizi gerçekleştirmek için kendi cafenizin sahibi olmayı istiyorsanız yazımızdaki önerileri uygulayabilirsiniz.

Bölge Seçimine Dikkat!

Cafe açmak isteyen girişimcilerin atacağı ilk adımın başında hedef kitlelerini oluşturan müşteriye ulaşmalarını sağlayacak bir lokasyon tespit etmek ve bu lokasyonda uygun bir dükkan bulmak geliyor. Bunun belirlenmesinde hedef kitlenin hangi özelliklere sahip olduğu, seçilen bölgenin ekonomik ve demografik yapısı gibi pek çok faktör önem kazanıyor. Özellikle gençlerin daha çok takıldığı bölgeler, üniversite, şehir merkezi ve hastane gibi mekanlara yakın lokasyonlar cafe açmak isteyen girişimciler tercih ettiği lokasyonların başında geliyor. Daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilmek yeni açılan işletmelerin başarısının temelini oluşturuyor.

Mekanı Seçerken Uzman Desteği Alınmalı Mıdır?

Aslında yalnızca cafe açmak isteyen girişimciler için değil hemen hemen her sektörde yatırım yapacak girişimciler için doğru lokasyon ve mekan seçimi büyük önem taşıyor. Amacına uygun olarak seçilen doğru bir mekanda açılan her işletme yatırımcısına kazandırıyor. Bu noktada mimari ekiplerin alım – satım ya da kiralama işlemlerinin yapılmasından önce mekanı incelemesi daha sonra karşı karşıya kalınabilecek olan bazı sorunların bertaraf edilmesini sağlayabiliyor. Tabii ki aynı zamanda mimari ekiplerin desteği alınarak doğru bir seçim yapılabilmesi sayesinde ekonomik olarak  ve zamandan da tasarruf edilebiliyor.


İlginizi Çekebilir: Büyük Caddelere Cephe Dükkanlar İçin İş Fikirleri


 

Cafe açmak isteyen girişimcilerin mekan seçimi esnasında mekanın arabalı ya da yaya ulaşıma ne ölçüde uygun olduğuna, bahçe kullanımının yasal ve mevzuat açısından uygun olup olmadığına, mekanda sigara içilebilir alan özelliklerine uygun bir alanın bulunup bulunmadığına, mutfak, tuvalet, depo, soğuk hava ve personel alanları oluşturulmasına uygun alanların var olup olmadığına dikkat etmesi en önemli konuların başında geliyor. Tuvaletlerin bay – bayan olarak ayrılması hatta mümkünse bedensel engelli müşteriler için düzenlenmiş ayrı bir tuvaletin olması söz konusu mekanlar için büyük bir avantaj haline gelebiliyor.

Merdivenler Arttıkça Cironuz Azalmasın!

Bulunduğunuz şehrin en popüler ve en işlek caddesinde bir mekan seçmiş olabilirsiniz. Ancak bu mekanda bile düz ayak girişe sahip olmanın mekanın sirkülasyonunun artmasında etkili olduğunu biliyor muydunuz? Açılacak olan mekanın yolla ya da kaldırımla hemzemin, düz ayak girişe sahip olması mekan sahipleri için her zaman avantaj sağlıyor.

Hangi alana yatırım yapmak isterseniz isteyin dükkan yeri seçerken bölgedeki dükkan yoğunluğuna da dikkat etmeniz öneriliyor. Tercih edilen mekanın çevresinde bulunan dükkan sayısının fazla olması, diğer dükkanlara gelen müşterilerin sizler için de birer potansiyel müşteriye dönüşmesini sağlıyor.  Bu nedenle açılacak işletmelerin çevresinde çok sayıda dükkan olması bir avantaj haline gelebiliyor.