ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı

Müstakil bahçeli bir eviniz varsa veya oturduğunuz sitenin uygun alanı varsa çocuklar için eğlenceli oyun alanları yapabilirsiniz. Kenarda köşede atıl duran kolayca temin edebileceğiniz malzemeler için çok güzel bahçe oyuncakları tasarlayabilirsiniz.

Salıncak Yapımı

Bahçede uygun yükseklikte dalı olan bir ağaç varsa, salıncak yapmak çok basittir. Malzemeler ise kalın ip ve yeterli kalınlıkta tahta. Tahtadan oturma yeri yapılır, tahtanın dört köşesine birer adet delik matkap ile açılır. Açılan deliklerden kalın ip geçirilerek alttan düğümlenir. İplerin diğer diğer uçları ağaca bağlanır. Burada dikkat edilecek hususlar: Ağaca bağlanan ip, sallanma ile sürekli aşınacaktır. Buna önlem olarak, herhangi bir nalburdan karabina ve demir halka alınarak sistem daha da geliştirilebilir. Farklı türlerde ve şekillerde daha basit veya daha profesyonel olarak salıncak yapılabilir. Çocukların emniyeti için aralıklar ile salıncak bağlantı ve ipleri kontrol edilmelidir. Salıncağı kurduğunuz alanın zemini mümkün olduğunca düzeltilerek, yere kauçuk karolar yerleştirilebilir. Eski araç lastikleri ile salıncağın olduğu alan çevrilerek, oyun alanı iyice belirlenebilir.

Taş Kasabası Yapımı

Taş kasabası hem büyük hem de küçük çocukların, hatta ebeveynlerin de dikkatini çekebilecek bir aktivite alanıdır. Burada öncelikle araç trafiğinin olmadığı bir alan kasaba yeri olarak belirlenir. Tesviye ve temizlik yapıldıktan sonra yere, tebeşir ile yollar ve parseller çizilir. Çizilen yerlere okul, park, pazar, sanayi gibi isimler verilir. Çocuklar belirlenen bölgelere taşları boyayarak yerleştirirler. Her bölgede farklı figürler taşlardan yapılarak doldurulmaya çalışılır. Örneğin; Park alanı için oynayan çocuklar, ağaçlar, evcil hayvanlar, çiçekler taşlara çizilerek yerlerine birbiri ile ilişkili olarak yerleştirilirler. Taşları deniz kıyısı veya dere kenarından toplayabilirsiniz, taş boyama setlerini ise kırtasiyelerden veya internet üzerinden satın alabilirsiniz.

Taş kasabası uzun sürelere yayılan ve oturumu yerleşmiş toplu konutlar için komşuları da birbirlerine bağlayan güzel bir aktivitedir. Taş boyama çocukların sanatsal yeteneklerini geliştirirken, aynı zamanda hayal gücünü de arttıran bir etkinliktir. Kasaba alanı mümkün oldukça dış etkenlerden ve evcil hayvanlardan korunmalıdır. Alan etrafına banklar yerleştirirseniz, ebeveynlerin de oradan ayrılmayacağına şahit olabilirsiniz.

Tahteravalli Yapımı

Eski araç lastiklerini ikiye kesebilirseniz, bunlardan güzel bir tahterevalli ortaya çıkabilir. Öncelikle lastikler çap ekseni olacak şekilde ikiye ayrılır, elde edilen iki adet yarım daire şeklinde tekerlekler güzelce temizlenir. Eski lastiklerinizi değerlendireceğiniz bu yöntem ile hem çocuğunuz sevindireceksiniz hem de onunla birlikte yaptığınız oyuncak sayesinde güzelce vakit geçirebileceksiniz.

Sağlam bir tahta paçası lastiğin iç kısmına yerleştirilecek şekilde kesilir, bu olay lastiğin iki ucu için yapılır. Kesilen tahtalar matkap ve vida yardımı ile lastiğe sabitlenir. Lastik boyutunu her iki yandan 30 cm geçecek şekilde üzerine başka bir tahta vidalanır. Tahtalara ise her kullanıcı için belirlenen sayıda tutamak montajlanır. Tutamaklar eski mobilyalardan temin edilebilir. En son tüm yaptıklarınız sprey boya ile boyanır. Daha sanatsal bir boyama için şablonlardan da faydalanabilirsiniz. Boyanızın çok daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız lastik yanak boyası da kullanabilirsiniz. Oyuncaklarınızın tutamak yerlerini hayvan figürü şeklinde, çiçek şeklinde de tasarlayabilirsiniz. Burada önemli olan çocuğunuz ile birlikte vakit geçirmeniz ve komşularınız için bir şeyler yapmanızdır.Bahçe Santrancı

Tangram Bahçe Santrancı Yapımı

Her ikisi içinde sert ve temiz bir zemin gereklidir. Satranç yapacağınız alandaki kareleri yere çizerek de yapabilirsiniz, yâda hazır geçmeli kare karoları kullanabilirsiniz. Taşları ise reklamcılardan yaptıracağınız yapışkanlı folyolar ile hazırlayabilirsiniz. Yapışkanlı folyoları kare şeklinde kestirip yağlı boya ile siyah ve beyaza boyadığınız tahta zeminlere yapıştırabilirsiniz. Satranç taşlarını yerlerinden hareket ettirmek için mıknatıs yardımı kullanabilirsiniz. Hazırladığınız taşlara mıknatıs yapıştırırsanız, demir bir çubuk ile hareket ettirmek gayet kolay olacaktır.

Tangramda da benzer imalatlar yapılmaktadır. Burada düz bir zemine çerçeve çizilmekte, farklı şekillerde kesilmiş ahşap parçaları yağlı boya ile boyanmaktadır. İsterseniz ahşap parçalarınız komple, renkli yapışkanlı folyo ile de kaplayabilirsiniz. 

Her iki oyun alanında da yağışların olumsuz etkileri dikkate alınmalı, yapılacak işlerde genel peyzaj estetiğine dikkat edilmelidir. Kullanacağınız malzemeler temizlemesi kolay olan ve kir tutmayan maddelerden yapılırsa, hazırladığınız bahçe oyuncakları daha uzun ömürlü olacaktır. Ortak alanlarda yapacağınız aktivitelerin bir kısmı için ortak karar alınması gerekliliğini unutmayınız.