emlak vadisi
Emlak Vadisi
Tüm Başlıklar

Her yeni sezonda, mimarlık sektöründeki trend mimariler birtakım değişikliklere uğruyor. Gelişen teknolojiler ve materyallerle beraber ev sahiplerinin zevkleri de bazen ufak bazen de büyük çapta değişim geçirebiliyor. Bu yıl da, öne çıkan bazı yeni mimariler bulunuyor.

Çevre Dostu Mimari Yapılanma

Günümüzde çevre dostu tasarımı olan yapılara ihtiyacın artmış olduğu herkesçe kabul edilen bir konu. Son yeni mimariler arasında ise, bahçe ve yeşil çatının yanı sıra hem ofis binalarına hem de iç mekanlara yeşil duvarların eklenmesi olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin Hong Kong’daki ünlü mimarlık firmaları; 2019 senesinde ön planda olan çevre dostu mimari trendlerden yararlanabilme konusunda lider olmuş durumdalar.

Artık yalnızca çevre dostu ürünler kullanmak da yeterli değil. Birkaç sene içinde pek çok dikey bahçe ve aynı zamanda yeşil çatıyı da görmeye başlayacağız. Ek olarak binaların iç mekanlarında bulunan yeşil park ve yeşil duvarların kullanımı da paralel olarak büyüyecek. İnşaat için dönüştürülebilir malzemelerin kullanımı halihazırda yapılsa da, katlanarak artacak.

Trend mimariler ile geri dönüşüm malzemelerinin yeniden kullanılabilir olması, sürdürülebilir yenilikçi tasarımlar, sanatsal ve etkili kullanımlar ön plana çıkacak. Günümüzdeki trend mimarilerde en yaygın özellik, geri dönüşüme olanak tanıyacak alternatif malzemelerden oluşuyor. Tuğla, metal, beton, can ve plastikler daha önce kullanılan malzemelerin farklı bir biçimi kullanılacak şekilde yapılabiliyor.

Açık Alan Tasarımları Ön Plana Çıkıyor

Eğlence, yemek pişirme ve aile mekanlarının birbirine eklemlenerek karışmasını teşvik eden açık ve geniş alan tasarımları, son yıllarda konutlardaki mimariye hakim olmuş durumda. Bu eğilimle beraber hem ticari mimaride hem konut mimarisinde birtakım değişimleri gözlemlemek de mümkün oluyor. Tasarımcılar ve mimarlar, bu geniş ve büyük alanların dolambaçsız düz görünümünü engelleyerek farklı yaşam alanlarını belirleyebilmek adına çeşitli bölümleri tanımlama konusunda gittikçe daha bilinci bir hale geliyor.

Bunun başarılabilmesi ve mekanların görsel organizasyonlarının iyileştirilebilmesi için tasarımcılar;

  • Farklılaşan yüzey renklerini,
  • Doku kaymalarını,
  • Zemin seviyelerini,
  • Mutfak ayırma adalarını,
  • Aydınlatmaları ve
  • Mobilya gruplarını kullanmayı tercih ediyor.

Tasarımları daha etkili kullanabilme için bölme duvar sistemlerini daha sık kullanıyor.

Küçük Tasarımlarla Büyük Etkiler Elde Ediliyor

Yüksek arazi fiyatlarının ve büyük evlerin çevresel olarak etkileri, çok fonksiyonlu, çağdaş ve ilginç tasarımlar aracılığıyla daha küçük boyuttaki evlerin tasarımı için ilham kaynağına dönüşüyor. Küçük evlerin, ortak konutların, mikro apartmanların ve çok kuşaklı konutlarının bu denli popülerlik göstermesi, bu hayat tarzına gösterilen ilgiyi de arttırıyor.

Senelerdir mimarlar, belli zamanlarda küçük fakat mükemmel biçimde şekillendirilmiş binalar tasarlayabilmek için kendilerini zorlamışlardır. Ancak günümüzde pek çok mimar, azaltılmış bütçelerle fiziksel olarak küçük de olabilecek ama fikirler ve eğilimler söz konusu olduğunda büyük işler ortaya koyan odaklı bir yola doğru yönelmiştir. Küçük ancak mükemmel biçimde şekillendirilen mimari tasarımlar, var olan popüler mimariye bir biçimde meydan okumaktadır.

Solar Çatı Kiremitleri Dikkat Çekiyor

Solar çatı kiremitleri, bir konuta güç sağlayabilmek için güneş ışınlarını gereken enerjiye çeviren ürünlerdir. Çatıda kullanılan ürün ve doku ne olursa olsun sorunsuz bir biçimde entegre edilebiliyor. Aynı zamanda da farklı stillerde bulunabiliyor. Günümüzde yeni mimariler arasında piyasada yer alan geleneksel cam güneş panelleriyle kıyaslandığı zaman çok daha ucuz olduğu da gözler önünde seriliyor. Görsel açıdan çekici ve her tip eve uyum sağlamasıyla en yeni trendler arasında yer alıyor.

Sürdürülebilir Mimari Ön Planda

İnsan faaliyetlerinin iklimler üzerinde değişiklik yarattığı göz önüne alındığı zaman; mimarilerdeki gelişmeler de sürdürülebilirlik ilkesine daha çok yoğunlaşmaya başlıyor. Su filtrasyon sisteminin yeni binalara da kurulması ve yeni binalardaki su krizinin hafifletilmesi bunun bir örneği. Aynı zamanda; klima, havalandırma ve ısıtma sistemleri de çevre üzerinde olumsuz etkilerinin azaltılabilmesi ve enerji tasarrufu sağlayabilme amacıyla özel şekilde tasarlanmaya başlayacak.

Sürdürülebilirlik, konut alıcıları için endişe kaynaklarından biri. Tüketiciler karbon ayak izini azaltmanın öneminin farkında ve yaşam tarzına uygun şekilde sürdürülebilir seçimler yapmak istiyor. Mimarlar bina cephelerinin iyi bir biçimde yalıtılmasının sağlanması ve çözümlerine enerji verimli cihazları ve güneş panellerini de ekleyerek bu ihtiyaçları karşılayabilirler.

Öne Çıkan Diğer Özellikleriyle Yeni Mimari Tasarımlar

Yeni mimari tasarımla göz atıldığı zaman balkon ve teraslar büyük tasarım ögeleri olarak ön plana çıkıyor. Aynı zamanda cam perdeler de popülerlik kazanacak. Hem yeni binalarda hem de restore edilmiş binalarda otomasyon kullanımlarında da ciddi bir artış gözlemleniyor.

Yeni sistemler;

  • Sıcaklığı,
  • Evin güvenliğini ve
  • Işığı otomatik olarak kontrol ediyor. Bu sistemlere talep her geçen gün katlanarak artıyor. Akıllı binalar kullanıcılara daha düşük tüketim faturası ve daha çok konfor olarak yansıyor. Bu gibi domotik mimariler, çevresel ve sosyal farkındalığın bir parçası oluyor.

Uyarlanabilir Açık Alanlar, Banyolar ve Mutfaklar

Yeni mimariler ile açık alanlar kullanıcıların tercihlerine göre hızlıca dönüşüm geçirebiliyor. Tasarıma daha uyarlanabilir ve esnek özellik sağlayabilmek için bölme ve duvarlar elimine ediliyor. Oturma odalarının ve mutfakların entegrasyonunun ardından teraslar ve hatta bazı durumlarda yatak odaları dahi bu alanlara dahil edilerek genişletilebiliyor. Bununla beraber son yıllarda banyo ve mutfaklara daha çok önem verilmeye başlandı. Mutfaklar, ev faaliyetlerinin merkezi olarak işlev görmeye devam edecek.

Öte yandan da banyolar yalnızca bakım ya da kişisel bakım alanı olmakla kalmayacak. Zorlu ve yorucu geçen bir günün sonunda iyileşme ve rahatlama adına bir yaşam alanına dönüşecek. Son zamanlara bakıldığı zaman jakuzi ve küvet satışlarındaki ciddi artış da bunun bir kanıtı niteliği taşıyor. Zamanla daha çok insan, dış dünyayla kısıtlı bir zamanda da olsa bağlantısı azaltabilmek için banyolarında kendilerine ayırdıkları zamanı arttırıyor.