ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

Yapı sınıflarının, her yıl düzenli olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca birim maliyetleri ve kategorileri açıklanmaktadır. Resmi işlemlerde ve kıyaslamalarda bu sınıflamanın bilinmesi önemlidir. Yazımızda bu sınıflama koşullarını ve bayındırlık tarafından belirlenen birim maliyetleri açıklamaya çalışacağız.

1.Sınıf Yapı Sınıfları

1.sınıf yapı denilince akla hemen kalite gelmektedir. Fakat yapıların sınıflandırılmasında kullanılan 1.sınıf terimi yapının basit veya başlangıç seviyesinde olduğunu belirtir. Kendi içerisinde A grubu ve B Grubu diye ikiye ayrılmaktadır.

A Grubu Yapılar

Basit sundurmalar, asıl kullanımın yanında kullanılmak için yapılan yardımcı yapılar, 3 metre yüksekliğe kadar olan yığma veya betonarme bahçe duvarları, derme çatma kümesler, naylon örtü ile yapılmış seralar, çardaklar, gölgelikler, iki yapı arası geçiş bağlantıları 1A grubu yapıları oluşturmaktadır. 1A yapı grubunun m² birim maliyeti bayındırlık tarafından 2021 yılı itibariyle 210 ₺ olarak belirlenmiştir.

B Grubu Yapılar

Cam örtü ile kaplanmış seralar, iş yerlerinin depoları, yığma veya betonarme su depoları, küçük veya büyükbaş hayvan ağılları, basit olarak yapılmış padoklar 1B grubu yapıları oluşturmaktadır.
1A grubunda naylon örtü ile yapılmış sera ve derme çatma kümes bulunurken, 1B grubunda cam örtülü sera ve basit küçük ve büyükbaş hayvan ağılı bulunmaktadır. B grubu biraz daha özellikli ve ekonomik yönden daha öncelikli yapıları kapsamaktadır. 1B yapı grubunun m² birim maliyeti bayındırlık tarafından 2021 yılı itibariyle 310 ₺ olarak belirlenmiştir.


Bu Konu İlginizi Çekebilir : Deprem Sonrası Bina Hasar Tespiti Nasıl Yapılır ?


2. Sınıf Yapı Sınıfları

2.Sınıf yapılar 1.Sınıfa göre daha özellikli ve maliyeti daha yüksek yapıları kapsar. A,B ve C grubu diye üç kısma ayrılır.

A Grubu Yapılar

Ankrajlı perde ve istinat duvarları, yükseklik kazanması için ayaklı olarak yapılmış su kuleleri, farklı amaçlı yapılmış kuleler ve kayıkhaneler 2A grubu yapılara girmektedir. 1B grubunda olan su deposu yüzeydeyken buradaki su deposu ayaklı olarak yapılmıştır. 2A yapı grubunun m² birim maliyeti bayındırlık tarafından 2021 yılı itibariyle 510 ₺ olarak belirlenmiştir.

B Grubu Yapılar

Çocuk oyun alanları, küçük parklar bu sınıftadır. Tek katlı ofisler, basit atölyeler, tamirhaneler ve dükkânlar, mezbahaneler, tarımsal yapılar (fidan yetiştirme, atölye, tesisat ağırlıklı ağıl, depo),tekne bakım onarım yerleri, semt sahaları 2B grubuna ait yapılardır. 2B yapı grubunun m² birim maliyeti bayındırlık tarafından 2021 yılı itibariyle 750 ₺ olarak belirlenmiştir.

C Grubu Yapılar

Tek katlı, betonarme ve çelik, prefabrik sanayi yapıları, uçak bakım onarım amaçlı hangarlar ve bunlara benzer yapılar 2C grubu yapılar sınıfına girmektedir. 2C yapı grubunun m² birim maliyeti bayındırlık tarafından 2021 yılı itibariyle 820 ₺ olarak belirlenmiştir.

2C grubu yapılar | Hangar


Bu Konu İlginizi Çekebilir : Deprem Sonrası Bina Hasar Tespiti Nasıl Yapılır ?


3. Sınıf Yapı Sınıfları

3.sınıf yapı guruplarında yapıların içerisinde insan yoğunluğu artmaya başlar. A ve B grubu diye iki kısma ayrılır.

A  Grubu Yapılar

3A grubunda ilk defa konutlar sınıflamaya girmiştir. Üç kata kadar asansörsüz konutlar, semt postaneleri, akaryakıt satış istasyonları, çok katlı garajlar, okulların ve mahallenin spor tesisleri, alış veriş merkezleri, semt pazarları, soğuk hava depoları, matbaalar, küçük sanayi tesisleri, dökümhaneler, kreş ve bakımevleri ve bunlara benzer yapılar 3A grubu yapılar sınıfına girmektedir. 3A yapı grubunun m² birim maliyeti bayındırlık tarafından 2021 yılı itibariyle 1100 ₺ olarak belirlenmiştir.

B Grubu Yapılar

İlk ve ortaöğretim okul binaları, kolluk kuvvetlerine ait binalar, dispanserler, yüksekliği 21.50 m’ye kadar olan ticari binalar, 150 kişiye kadar olan cezaevleri, sergi salonları, yüksekliği 21.50 m’ye kadar olan konutlar, entegre tarımsal yapılar, lokanta ve yemekhaneler, vb. 3B grubu yapılar sınıfına girmektedir. 3B yapı grubunun m² birim maliyeti bayındırlık tarafından 2021 yılı itibariyle 1450 ₺ olarak belirlenmiştir.

4. Sınıf Yapı Sınıfları

4.Sınıf yapılar özellikli ve yapımı ihtisas isteyen yapılardır. A,B ve C grubu diye üç kısma ayrılır.

A Grubu Yapılar

Liman binaları, 150 kişiyi geçen cezaevleri, konferans salonu ve spor salonu gibi ek tesisleri barındıran okul yapıları, vergi dairesi ve ilçe hükümet konağı gibi idari yapılar, kaplıca termal tesisleri,  1500 kişiye kadar olan ibadethaneler, büyük alış veriş merkezleri, yüksekliği 30,50 m’den az apartmanlar,1-2 yıldızlı oteller, yüksekokullar, vb. 4A yapı  grubunu oluşturmaktadır. 4A yapı grubunun m² birim maliyeti bayındırlık tarafından 2021 yılı itibariyle 1550 ₺ olarak belirlenmiştir.

B Grubu Yapılar

İl tipi idari binalar, büyük spor tesisleri(yüzme havuzu, stadyum, spor salonu),otobüs terminalleri, özelliği olan müstakil veya ikiz konutlar (151 m2 ile 600 m2 arası villalar),banka binaları, metro istasyonları, vb. yapılar 4B grubu yapılardandır.
4A grubu yapılarda ilçe tipi idari binalar bulunurken 4B grubunda il tipi idari binalar bulunmaktadır. 4B yapı grubunun m² birim maliyeti bayındırlık tarafından 2021 yılı itibariyle 1850 ₺ olarak belirlenmiştir.

C Grubu Yapılar

Bakanlık binaları, 3 yıldızlı oteller, büyük adliye binaları, yüksekliği 21,50 m ile 30,50 m arası iş merkezleri, yüksekliği 30,50 m ile 51,50 m arası konutlar, il tipi hükümet konakları, arşiv binaları 3C grubunun örneklerindendir. 4C yapı grubunun m² birim maliyeti bayındırlık tarafından 2021 yılı itibariyle 2000 ₺ olarak belirlenmiştir.

5. Sınıf Yapı Sınıfları

Birim maliyeti en yüksek olan ve özellikli binalar 5.Sınıf yapı grubuna aittir. A,B, C ve D grubu diye dört kısma ayrılır.

A Grubu Yapılar

Yüksekliği 51,50 Mt. ’den fazla olan konutlar, orduevleri, üniversite kampüsleri, 600 m2 den büyük özel konutlar(vali konakları, büyükelçilik yapıları),televizyon binaları, alışveriş kompleksleri(içerisinde market, sinema, lokanta, sergi salonu, kafe vb. bulunan) 5A grubunu oluşturmaktadır. 5A yapı grubunun m² birim maliyeti bayındırlık tarafından 2021 yılı itibariyle 2400 ₺ olarak belirlenmiştir.

B Grubu Yapılar

Hastaneler, 1500 kişinin üzerinde ibadethaneler, havaalanları, 4 yıldızlı oteller, olimpik spor tesisleri 5B grubu yapılardır. 5B yapı grubunun m² birim maliyeti bayındırlık tarafından 2021 yılı itibariyle 2900 ₺ olarak belirlenmiştir.

C Grubu Yapılar

5 yıldızlı oteller ve tatil köyleri, müze ve kütüphane kompleksleri 5C grubunu oluşturur. 5C yapı grubunun m² birim maliyeti bayındırlık tarafından 2021 yılı itibariyle 3250 ₺ olarak belirlenmiştir.

D Grubu Yapılar

5D Grubu yapılar | Opera Binası

Tarihi eser statüsünde iken restore edilerek veya yıkılarak aslına uygun yapılan yapılar ve konser salonları, opera ve tiyatro binaları 5D grubu yapılardır. 5D yapı grubunun m² birim maliyeti bayındırlık tarafından 2021 yılı itibariyle 3800 ₺ olarak belirlenmiştir.