ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

Dubleks olarak bilinen yapıları 3 alt kategoride incelemek mümkündür. Standart, ters ve çatı dubleks olarak ayrılan bu kategorilerin kendilerine özgü avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu üç alt kategoriye ek olarak Çatı dubleks ve ters dubleks kavramları birleşebilir. Ters dubleks kavramı genellikle zemin ve bodrum katta yer alan iki katlı yapılar için kullanılsa da bu mimari yapıların ara katlarda ve hatta çatıda da kullanıldığına rastlanmaktadır. Ters dubleks mimarisinde konuma göre avantajlar ve dezavantajlar ortaya çıkar.

Ters Dubleks Nedir?

Ters dubleks mimarisi alışılmış dubleks kavramının aksine ikinci katın altta yer almasıdır. Ters dubleks mimarisinde mutfak ve salon gibi ortak kullanım alanları üst katta, yatak odaları da alt katta yer alır. Bu mimari yaklaşım ile özellikle ısınma ihtiyacının yüksek olduğu yatak odalarının alt katta bulunması ısınma açısından verimlilik elde edilmesini sağlar. Ters dubleks evler bodrum katlarının daha verimli bir şekilde değerlendirilmesini sağlar. Bu nedenle normal dublekslere göre daha uygun fiyatlıdırlar. Genellikle uyumak için kullanılan alanlarda ciddi ışık sorunu yaratan bir durum yoksa zemin kat daha ekonomik bir tercih olarak avantaj sağlar.

Ters Dubleks Mimarisinin Avantajları

Isı İzolasyonu

Ters dubleks kavramının ortaya çıkışında zemin katlarda yer alan dairelerin değerinin yükselmesi olduğu düşünülse de aslında bu durum her zaman geçerli değildir. Ara katlarda ya da çatı katında olan ters dubleks dairelerde ısı yalıtımının daha etkili olduğunu söylemek mümkündür. Ortak kullanım alanlarının aksine yatak odaları ve çalışma odalarında daha fazla ısınma ihtiyacı ortaya çıkar. Bu da ters dubleks dairelerin sunduğu önemli bir avantajdır.

Avantajlı Fiyatlar

Dubleks dairelerin fiyatları normal dairelere göre oldukça yüksek olabilir çünkü geniş bir kullanım alanı ve ferahlık sunarlar. Ters dublekslerin çıkış mantığı ise özellikle zemin, bodrum ve yüksek giriş dairelerin değerlenmesini sağlamaktır. Bu daireler tek başlarına üst kat daireler ile kıyaslandığında daha ucuzdurlar ve daha az talep alırlar. Ancak bu konumdaki bir daireyi ters dubleks mimarisi ile tasarlamak dairenin değerinin artmasını sağlar. Yine de alışılmış olan normal dublekslere göre ters dublekslerin fiyatları daha avantajlı olmaktadır.

Kalabalık Aileler İçin Uygun

Dubleks evler genellikle kalabalık aileler için oldukça rahat bir kullanım şekline sahiptir. İki katın olması aynı evde birbirlerini yaşam alanlarına çok dahil olmayan iki farklı ailenin yaşamasına olanak sağlar. Özellikle yaşlı ebeveynler, onların çocukları ve torunlar için dubleks evler iyi bir yaşam alanı olabilir. Ters dubleksler ise yukarıda da bahsettiğimiz üzere daha standart ve çatı dublekslere göre daha ekonomik olduğu için kalabalık ailelerin bütçelerini çok sarsmadan satın alabilecekleri ya da kiralayabilecekleri ev seçenekleri arasında yer alırlar.

Ters Dubleks Mimarisinin Dezavantajları

Işık ve Havalandırma

Ters dubleks daire almaya karar verdiğiniz zaman üç temel unsura özellikle dikkat etmeniz gerekir. Havalandırma, ışık ve rutubet konusunda ufak bir inceleme yaptığınız zaman bu mimariye sahip bir evi gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Zemin ya da bodrum katta kalan alanda herhangi bir havalandırma ve rutubet sorunu olmaması bu evi tercih edilebilir kılar. Bununla birlikte doğal ışık da alabilen bir konumdaysa ferah bir evde oturmak isteyenler için ters dubleks öne çıkar. Ancak zemin ve bodrum katlarda rutubet ve havalandırma sorunu sıkça karşılaşılan bir sorundur. Bu tür bir inceleme yaparken hangi mevsimde olduğunuz bile büyük önem taşır.

Tadilat Gereksinimi

Kelepir olduğunu düşündüğünüz bir ters dubleks aldığınız zaman yukarıda da bahsetmiş olduğumuz unsurlara bağlı olarak tadilat yaptırmanız gerekebilir. Özellikle rutubet sorunu ile sonradan karşılaştığınız zaman ciddi tadilat ihtiyacınız ortaya çıkacaktır. Bu ihtimali göz önünde bulundurmanız ve risk alıp alamayacağınıza karar vermeniz önemlidir. Aksi takdirde tadilat için ihtiyacınız olan bütçeyi ayırana kadar rutubetli, havasız ve sağlıksız bir yaşam alanına sahip olursunuz.