ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

Yaşam alanı tercihi yaparken tam olarak ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekir. Aksi takdirde kiracıysanız sık ev değiştirmek zorunda kalabilir, ev sahibi olduysanız yaptığınız hatanın geri dönüşünün nasıl olacağını düşünerek canınızı sıkabilirsiniz. Tercih noktasında evin iç özellikleri kadar dış özellikleri de detaylı bir şekilde değerlendirilmelidir. Bunun en temel sebebi özellikle satın alma kararında kişilerin zarara uğrama ihtimalini azaltmaktır. Evin iç özelliklerine geçmeden önce ne tür bir yapıya sahip olacağına karar vermek karar verme sürecinin hızlanmasına da yardımcı olur. Müstakil bahçeli ev ile apartman dairesi arasında seçim yaparken her açıdan değerlendirme yapmanız önemlidir.

Site İçi vs Müstakil Ev

Site içerisinde oturmak aslında günümüzde pek çok insanın isteyerek ya da istemeyerek yapmış olduğu bir tercih. Özellikle ekonomik nedenler ön plana çıktığı zaman site içerisinde, apartman dairesinde oturmak ilk tercih olabiliyor. Ancak site içerisinde oturmanın da kendine has farklı avantajları ve dezavantajları olduğunu unutmamalısınız.

Özgürlük - Yalnızlık

Bir apartmanda ya da sitede oturduğunuz zaman ev içerisinde elbette özgür olacaksınız ancak yine de komşularınızı rahatsız etmemeye özen göstermeniz gerekir. Evde topuklu ayakkabı ile yürümek, yüksek sesle müzik dinlemek ya da film izlemek, çocukların oyun oynaması gibi durumlara site içerisinde yaşarken dikkat etmeniz gerekir. Kişisel alanın değerini korurken aynı zamanda komşularınızın kişisel alanlarını da ihlal etmeden yaşamanız site içerisinde ya da apartman dairesinin yaşamaya karar verdiğiniz andan itibaren sorumluluğunuzdur.

Müstakil evde otururken ev içerisinde dilediğiniz kadar özgür olabilirsiniz yine de yakın komşularınız olabileceği ihtimalini de unutmamalısınız. Bunun yanı sıra apartman komşuluğu daha çok tercih edilebilir. Müstakil evin konumuna bağlı olarak kendinizi yalnız hissedebilirsiniz. Site içerisinde bulunan müstakil evlerde ise bu bir sorun değildir ancak o alanlarında yine özgürlük kısıtlaması olabileceğini akılda bulundurmak gerekir. Prefabrik ev yaptırmayı düşünüyorsanız yine çevrenize ve ihtiyaçlarınıza göre izolasyon çözümleri düşünerek özgürlük alanınızı genişletebilirsiniz.

Ortak Giderler - Tüm Masraflar

Site içi dairelerde yaşarken sitenin ortak giderlerine dahil olmanız gerekir. Bu giderlere dahil olurken sitenin imkanlarını hangi ölçüde kullandığınız önemli değildir. Havuzu, spor salonu ve farklı ekstra imkanları olan bir sitede yaşarken bu imkanlardan hiçbir şekilde faydalanmasınız bile gerekli aidatları ödemek zorunda kalırsınız. Kullanmadığınız asansörün ya da alışveriş hizmetinin karşılığını ödemek zorunuza gidebilir. Bu ortak giderler ilk etapta dezavantaj olarak gözükse de aslında müstakil bir evde oturduğunuz zaman tüm masrafları tek başınıza karşılamanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Çocuklar İçin Oyun Alanı Eksiliği - Arkadaş Eksikliği

Site içi konutlarda çocuklar için oyun alanı sorunu olabilir ya da ebeveynler çocuklarını yalnız bırakmak istemeyebilirler. Müstakil evlerde ise çocuklar için güvenilir bir bahçe ortamı ve oyun alanı yaratmak çok daha kolaydır. Bu sayede çocuklar güvenilir bir şekilde açık havada zaman geçirebilirler. Müstakil evin bu noktadaki dezavantajı ise çocukların arkadaşları ile oyun oynamasının düşük ihtimalli olmasıdır. Siteler kalabalık alanlar olduğu için çocukların yaşıtı olan arkadaşlar bulması daha kolaydır, müstakil evlerde ise bu ihtimal azalır.

Ortak Alan Kullanımı - Tam Mülkiyet

Site içerisinde yaşarken, projenin imkanları ne kadar çok olursa olsun bu imkanları başkaları ile paylaşmak zorundasınızdır. Bu noktada da pek çok kural devreye girer. Eğer yaşam alanınızda kullanım kısıtlamasından hoşlanmıyorsanız müstakil evlere bakabilirsiniz. Ancak bir sitenin sunduğu imkanların müstakil evlerde olması, bu evlerin çok daha maliyetli olmasını sağlar. Bir site havuzunu kullanmanın size maliyeti aylık aidat ödemesinin içerisinde yer alırken kendi havuzunuzun olması su faturanızdan, havuz bakım masraflarına kadar pek çok farklı kalemde kendi gösterir.

Sonuç olarak site içinde oturmanın da müstakil evde yaşamayı tercih etmenin de kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Seçim noktasında ihtiyaçlarınızı gözetmeniz doğru karar vermenize yardımcı olur. Ailenizle konuşmanız, ailenizdeki insanların sosyal ihtiyaçlarını gözeterek değerlendirme yapmanız uzun yıllar boyunca keyifle oturabileceğiniz bir eve sahip olmanızı sağlar. İster köy evi olsun ister prefabrik ev; ister havuzlu bir villa ya da apartman dairesi olsun günün sonunda huzur bulduğunuz evi seçtiğiniz zaman her zaman en mutlu insan siz olursunuz.