ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

Emlak sektöründe teknolojik gelişmelerin kullanımının artması ile birlikte sanal gerçeklik teknolojisi de emlak ofislerinin ve yatırımcıların gözdesi haline geldi. Sanal gerçeklik teknolojisi ile müşterilerle olan ilişkilerde iyi yönde ilerleme kaydeden satıcılar, daha fazla müşteriye ulaşmak için bu teknolojiyi daha fazla kullanmaktadırlar. Bu teknoloji mülk tasarlama, ev satın alma ve satma süreçlerini geliştirmektedir.
Sanal gerçeklik teknolojisi emlak sektörü için birçok yönden avantaj sağlayan bir teknolojidir.  Günümüz şartlarında bulunduğunuz yerden bir eve bakmak ve incelemek artık çok zor değil. Emlakçıların müşterilerini satın alacağı evler için gezdirmesi hem kendileri hem de müşteriler için zamandan tasarruf etmesi adına sanal teknolojisi tercih edilmekte.   

Sanal Gerçeklik Nedir ?

Sanal gerçeklik, kullanıcının olduğu yerden farklı bir ortamda hissedebilecekleri ve ortamı 3 boyutlu bir şekilde görebilecekleri bir teknolojidir. Gözlük veya kask gibi araçlar ile kullanılan teknoloji, kişiyi gerçek dünyadan ayırarak tamamen sanal bir dünyada gezmesini sağlamaktadır. Kaliteli ve kusursuz olarak tasarlanması gereken sanal gerçeklik turları kullanıcı tarafından oldukça önemli bir konumdadır.
Sanal gerçeklik faaliyetleri, gayrimenkul alım ve satımında bir pazarlama stratejisidir. 360 derece sağlanan sanal gerçeklik turları ile müşterinin mimari yapıların içinde gezmesi ve aynı ortamda hissetmesi için sanal turların müşteri tarafından yönlendirilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca satıcı yapımı süren projelerinde, sanal gerçekliğe uygun bir modelleme çalışması ile satış pazarlaması açsısından daha güçlü bir duruma gelmektedir. 

Sanal Gerçeklik Teknolojisi Nasıl Kullanılır ?

Sanal gerçeklik ve emlakçılık

Günümüz teknoloji dünyasında çokça kullanılmaktadır. Sanal gerçeklik teknolojisi kask veya gözlük ile kullanıcının sanki gördüğü mekandaymış gibi hissetmesi sağlanmaktadır. Sadece gözlük ve kask değil, bilgisayardan veya telefondan uygulamalar aracılığı ile de kullanıcıya sunulabilir. En çok kullanılan uygulamaların başında gelen Youtube’da sanal gerçeklik videoları izleyerek aynı hisse yakın olabilmektesiniz. Hazırlanan sanal gerçeklik videolarının yanında çekilmiş fotoğraflarında 360 derece görülmesi sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde kullanılabilmektedir. 

Emlak Sektöründe Sanal Gerçekliğin Etkili Kullanımı

Emlak sektöründe kullanılan sanal gerçeklik teknolojisi etkili bir şekilde kullanılmalıdır. Müşteri memnuniyeti için yapılan sanal turlar veya diğer sanal gerçeklik teknolojisi uygulamaları, pazarlama sürecinde büyük rol oynamaktadır. Evi almadan önce incelemek isteyen ve bunu olduğu yerden yapmak isteyen müşteriler için sanal turlar, kolay ulaşılabilir ve kaliteli olmalıdır. Bu şekilde iki taraflı bir memnuniyet sonucu pazarlık sonuçlanabilmektedir.
Öncelikle sanal gerçeklik uygulaması gerçekleştirirken müşterinin istediği zaman sanal turu gerçekleştirmesine imkan verilmelidir. Belirli zaman veya sınır koyulan sanal gerçeklik uygulamaları potansiyel alıcılar tarafından olumlu bir geri dönüş almayabilmektedir. Alacağı ev hakkında daha fazla bilgi edinmek ve her detayına bakmak için müşteri, sanal gerçeklik uygulamalarının istedikleri zaman kullanabilecekleri hale gelmesini istemektedir.
Emlak sektöründe sanal gerçeklik teknolojisi kullanımı emlakçılar için bir analiz aracıdır. Emlak ofisleri veya yatırımcılar, müşterilerin en çok hangi detaylara önem verdiğini, taleplerini ve ihtiyaçlarını sanal gerçeklik teknoloji sayesinde anlayabilmektedirler. Yapılan proje sonrasında oluşturulan sanal gerçeklik teknolojisi uygulamaları, müşterinin odaklandığı noktaların emlakçı tarafından gözlemlenebilmesine olanak sağlar. Bu sayede elde edilen veriler ile diğer projelerde dikkat edilmesi gereken noktalar belirlenmiş olacaktır. 

Emlak Sektöründe Sanal Gerçekliğin Avantajları

Sanal gerçeklik teknolojisi ile emlak çalışanları ve müşteriler arasındaki ilişkilerde her iki taraf içinde birçok avantaj bulunmakta. Mülk alım/satım yapmak için uygulanan çabanın en aza indirgenmesini sağlayan bu teknoloji, müşterilerin ve satıcıların her açıdan tasarruf etmesine imkan veriyor. Bu teknolojinin kullanımının artmasıyla birlikte daha kaliteli ve müşteri memnuniyetinin en yüksekte olduğu sanal gerçeklik uygulamaları emlak sektörünün yeni trendi haline geliyor. 
Teknoloji çağında yaşayan insanların en önemli unsurlarından biri zaman kavramıdır. İnsanlar yoğun geçen gündelik hayatında vakitlerini verimli kullanmak isterler. Bu durum emlak sektöründe de geçerli bir durum olduğundan zamanları olmayan müşteriler tarafından, sanal gerçeklik uygulamaları tercih edilmektedir. Geleneksel yöntemler ile evleri tek tek gezmek ve incelemek yorucu ve uzun olacaktır. İşte sanal gerçeklik teknolojisi burada devreye girmekte. Müşteriler bulundukları yerden satın almak isteyeceği evleri sanal turlar ile gezebilir ve detaylı bir şekilde inceleyebilirler. Bu sayede hem satıcı hem de alıcı kıymetli olan zamanlarından büyük oranda tasarruf sağlayabileceklerdir.

Emlak Sektörü için Sanal Gerçeklik Uygulamaları

Müşterilerine kaliteli ve kusursuz sanal turlar gerçekleştirmek isteyen emlakçılar için birçok uygulama mevcut. Bu uygulamalar müşterilerin ücretsiz bir şekilde faydalanabileceği uygulamalardandır. Eğer bir emlakçıysanız ve sitenizde veya elinizde sanal turla gezilebilecek mülkünüz yoksa bu uygulamaları denemeniz gerekir. Tabi bu uygulamalar, müşteriler için satın alacağı evleri incelemek içinde kullanılmaktadır. 

Matterport

Emlak sektöründe yer edinmek için teknolojiye ayak uydurmak zorundasınız. Emlak sektörünün yeni trendleri arasında olan sanal turlar bu teknolojilere bir örnektir. Sanal turların müşterilere ulaşması için en iyi uygulamalardan olan Matterport, kaliteli bir şekilde çekilmiş fotoğraflar ile harika görsel turlar yapılmasına olanak sağlamaktadır.  Matterport, mülklerin listelenmesi veya değerlendirilmesi, tasarlanmış projelerinin görselleştirilmesi ve daha fazlası için ideal, sürükleyici sanal turlar oluşturmayı kolay ve hızlı hale getirmektedir. 

Youtube

Herkesin bildiği ve kullanıldığı Youtube platformu da sanal turlar için hem müşteriler hem de satıcılar için kullanılabilir bir uygulamadır. Youtube uygulamasında emlakçı tarafından yüklenen 360 derece videoları izleyebilir ve satın alacağınız ev hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

Smart2VR

Satılacak olan ev için çekilen videolar ve fotoğraflar bu uygulama sayesinde kolay bir şekilde sanal tur haline getirilebilir. Rehber niteliğinde hazırlık yapmanızı sağlayarak müşterilerinize kaliteli bir sanal tur yapma imkanı veren Smart2VR uygulaması, Android ve Apple cihazlarda ücretsiz olarak kullanıma sunulmaktadır.