ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

Herkesin para kazanmak için seçmek istediği yol farklıdır. Pek çok insan sabit bit maaşının olmasını daha güvenilir bulsa da girişimciler ve mevcut gelirinden mutlu olmayanlar için para kazandıran pek çok alternatif iş fikrinden bahsetmek mümkün. Para kazandıran işler hem girişimciler için hem de ek gelir elde etmek isteyenler için kategorilendirilebilir. Bu nedenle işleri incelemek için en azından sermaye gereksinimine göre bir sıralama yapmak daha doğru olur. Eğer bir sermayeniz varsa ve kendi işinizi kurmak istiyorsanız franchise almak, ticaret yapmak ya da kendi markanızı oluşturmak gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Aksi durumda ek gelir elde etmek ya da sermayesiz para kazanmak için evden yapabileceğiniz, daha az geliri olan ve uzun vadede kariyer olarak ilerletmek istediğiniz zaman farklı adımlar atmak isteyeceğiniz türde fikirleri değerlendirebilirsiniz.

Sermayesiz Para Kazandıran İşler

Herhangi bir sermayeye gerek duymadan yapabileceğiniz, ek gelir düzeyinde para kazanabileceğiniz işleri bu kategori altında inceleyeceğiz. Elbette her iş fikrinde olduğu gibi siz de farklı bakış açıları geliştirerek bu iş fikirlerini geliştirebilir ve ana gelir kaynağınız haline getirebilirsiniz.

Ürün Paketleme

Özellikle ev kadınlarının çok sık tercih ettiği para kazandıran işler arasında yer alan ürün paketleme son yıllarda pek çok insanın dikkatini çekiyor. Evde birkaç saat zaman ayırarak yapılabilen bu iş herhangi bir sermaye gerektirmiyor. Paketlenen ürün başına ya da çalışılan süreye göre ödeme alabileceğiniz bu işte giderek hızlanarak saatlik gelirinizi yükseltebilirsiniz. Uzun vadede kendinize bir ekip kurarak yüksek hacimli işler almaya başlayabilir ve gelirinizi daha düzenli hale getirebilirsiniz.

Nikah Şekeri Yapma

Nikah şekeri yapan firmalar üretim süreçlerinde destek almak için evde çalışan kişileri sıkça tercih ederler. Belirli bir üretim bandı mantığı ile yapılan nikah şekeri yapma sürecinde tüm malzemeler fire oranı da göz önünde bulundurularak teslim edilir ve son ürün yine belirlenen sayıya ulaşıldığında teslim alınır. Nikah şekeri yapma işi daha çok sezonluk para kazandıran işler arasında yer almaktadır. Bahar ve yaz aylarında evlenmek isteyenlerin sayısının diğer dönemlere kıyasla çok daha fazla olmasına bağlı olarak ortaya çıkan bu durum iş planı yapmanız açısından önemlidir. 

İçerik Yazarlığı

İçerik yazarlığı herkesin rahatlıkla yapacağı işlerden birisi olmasa da hem ek gelir kazanmak hem de yeni bir kariyer yapmak için tercih edilebilecek, geleceği olan işlerden birisidir. Dili iyi kullanan, kendini geliştireceğinden emin olan herkes bu alanda para kazanabilir. İçerik yazarlığı yapmaya karar verdiğiniz zaman kendiniz müşteri bulmak için çeşitli platformlarda yer almanız gerekir. Freelance siteler ve içerik üretimi yapabileceğiniz platformlar başlangıç aşamasında sizin için oldukça iyi çözümler olacaktır.

Fotoğrafçılık

Pek çok insan hobi olarak fotoğraf çekmekten keyif alır. Bu hobiyi para kazandıran bir işe dönüştürmek ise biraz çaba ile mümkündür. Eğer çektiğiniz fotoğraflar başka insanların dikkatini çekiyorsa mutlaka bir an durup düşünmeniz gerekir. Çektiğiniz fotoğrafların kullanım haklarını satarak para kazanabilir ya da insanların talepleri doğrultusunda özgün fotoğraflar çekebilirsiniz.

 İnternet

İnternet artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Pek çok insanın hem ev hem de mobil internet kullandığını göz önünde bulundurduğumuz zaman bu alanda para kazanılabilecek pek çok iş olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Uygulama ve oyun indirerek ufak meblağlar kazanabilmenin yanı sıra anket doldurmak, arama motoru kontrolü yapmak gibi farklı işlerle para kazanabilirsiniz.