ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı

Gayrimenkul alıcıları ve satıcıları için konut devir işlemleri son derece önemli bir karar olmasına rağmen genellikle el sıkışmak ve sözlü taahhütler dışında hiçbir güvenlik koşulu oluşturulmamaktadır.

Kira Stopajı Nedir? Stopaj Nasıl Hesaplanır?

 

Profesyonel gayrimenkul danışmanları aracılığı ile gerçekleştirilen tüm işlemlerde ise ortada bir ön satış sözleşmesi koşulu bulunur.

Peki Nedir Bu Satış Vaadi / Ön Satış Sözleşmesi ? Ne İşe Yarar ?


Ön satış sözleşmesi iki tarafın karşılıklı taahhütleri , tapu bilgileri , satış fiyatı , satış tarihi ve ödeme koşulları , kapora miktarı ve cayma bedeli gibi maddeleri içerir.Emlak Federasyonu ve özel şirketlerin kendilerine ait sözleşme örnekleri  olsada genel olarak bu maddeleri barındırmayan bir ön satış sözleşmesi bulunmamaktadır.

Alıcılar anlaşılan fiyat üzerinden alışveriş hazırlıklarına başladığında altın ve döviz yatırımlarını bozdurabilir , kredi hazırlığı ve başvurusu yapabilir. Tüm bu sürecin sonucunda satıcı alıcı ile anlaştığı fiyatın bir miktar üzerinde teklif gördüğünde vazgeçmek isterse önünde ön satış sözleşmesi engeli bulunacaktır. Bu alıcı için doğabilecek bir çok maddi ve manevi zararın önüne geçer.

Aynı durumun farklı bir yaşanma şekli alıcıların daha uygun bir alternatif bulması veya herhangi bir farklı sebeple alışverişten vazgeçmek istemesi durumunda da yaşanabilir. Satıcı alışveriş kararının ilk alındığı an itibariyle ödeme sözleri verebilir , yeni bir gayrimenkul alımı ile ilgili üçüncü bir şahısa kapora ödemesi yapabilir, Bu durumda yaşanabilecek tüm maddi ve manevi zararların önüne geçebilecek tek engel yazı ile akitleşmektir.

Hiçbir zaman unutmamak gerekir ki " Söz uçar , Yazı kalır".