tuğba saçıntı
Tuğba Saçıntı
Tüm Başlıklar

Ev dekorasyonunun en önemli değişkenleri arasında odaların rengi de yer alır. Evini en güzel şekilde dekore etmek isteyenlerin renklerin psikolojik etkilerini de göz önünde bulundurması gerekir.

Evinizde geçirdiğiniz anlar ev dekorasyonu doğru planlandığında keyifli, rahatlatıcı ve aynı zamanda enerji verici hale gelebilir. Ev dekorasyonunun temel amacı bireylerin yaşam alanlarında mutlak konfor sağlanması olduğu için bu süreçte odaların rengi kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Ev boyama planı yapmaya başlayan kişiler en sevdikleri renkleri duvar rengi olarak seçmeye meyilli olsalar da ev sevilen renkler evin atmosferinde istenmeyen bir etki yaratabilir. Bu nedenle ev boyama öncesinde renklerin insan psikolojisinde nasıl bir etki yarattığı bilinmelidir.

“Evin hangi odası hangi renge boyanır?” sorusuna genel geçer yanıtlar verilebilir yine de evin genişliği ve ev sahiplerinin evlerinde nasıl bir yaşam sürmek istediği gibi değişkenlerin hesaba katılması gerekir. Örneğin kişi gün içerisinde yoğun bir çalışma düzenine sahipse evinde daha huzur veren ve dinlendiren bir atmosfer arayışında olacaktır. Dolayısıyla zaman geçirdiği odaların enerji veren renklere boyanması yanlış bir tercih olarak değerlendirilir. Ancak kişi gün içerisinde evde oturuyorsa doğal olarak en çok zaman geçirdiği odanın enerji veren turuncu, mavi ve kırmızı gibi renklere boyanması doğru olacaktır.

Evin Girişi Ne Renge Boyanabilir?

Evlerin antreleri hem ev sahiplerini hem de gelen misafirleri ilk karşılayan kısımdır. Antrelerin dekorasyonu eve girerken insanın içini açmalı ve huzurla doldurmalıdır. Antrelerin mümkün olduğunca sıcak ve huzurlu bir karşılama yapabilmesi için genellikle duvar rengi olarak beyazın sıcak tonları tercih edilir. Vanilya, kum taşı, fildişi, krem gibi renkler evlerin antrelerine hoş bir hava katabilir. Marjinal tercihler yapılacaksa turuncu, mor, yeşil ve kırmızı renkler de antrelerde çok hoş durabilir!

Oturma Odaları Ne Renge Boyanabilir?

Oturma odalarının duvarlarının hangi renge boyanacağına dair kesin bir fikir birliğinin olmadığını söyleyebiliriz. Ancak beyaz, krem, açık yeşil, gri, mavi ve sarı renklerinin sıklıkla kullanıldığını rahat bir şekilde ifade edebiliriz. Oturma odalarının rengi belirlenirken son dönemde soğuk ve sıcak renklerin kombinlenmesi oldukça popülerdir. Mesela duvarların biri gri diğer duvarlar ise grinin soğuğunu dengeleyecek açık yeşil veya sarı gibi renklerde boyanabilir. Yapılacak renk seçimleri ve renk kombinasyonları ev sahiplerinin tercihleri doğrultusunda planlanmalıdır.

Salon Duvarları Ne Renk Olmalı?

Son yıllarda yeni yapılan evler küçülüyor ve salonlar aynı zamanda oturma odaları olarak da kullanılıyor. Gündüzleri de akşamları da en çok vakit geçirilen yaşam alanları olarak kabul edilen salonlarda hem canlı hem de pastel renklerin baskınlığı dengede kalıyor. “Salon duvarları ne renk olmalı?” sorusunun yanıtlarını salondaki hakim dekorasyon tarzı da etkiliyor. Salon duvarlarında enerji veren turuncu, sarı ve mavi gibi renkler de, yaratıcılığı arttıran mor rengi de, son yılların favorisi olan füme tonları da kullanılabiliyor. Salon gün ışığını yeterince alıyorsa ve alan genişliği açısından bir kısıt yoksa tüm renkler salonlarda kullanılabiliyor. Zaman zaman tek bir salonda birbirini dengeleyen birden fazla renk de duvarları süsleyebiliyor.

Yatak Odası Duvarları Ne Renk Olmalı?

Yatak odaları uykuya geçişin başladığı, kişilerin dinlendiği ve huzurlu bir şekilde uyudukları odalardır. Dolayısıyla enerji veren canlı renkler yatak odalarında çok fazla tercih edilmemelidir. Bej, kese kağıdı, kahverengi, açık mavi ve açık pembe gibi renk tonlarının yatak odalarına çok yakışacağını söyleyebiliriz.

Mutfak Duvarları Ne Renk Olmalı?

Mutfak duvarlarının rengi mutfak dolaplarına uygun ya da mutfak dolaplarının renkleri ile kontrast oluşturulacak şekilde seçilebilir. Mutfaklarda canlı renklerin kullanılması son dönemde giderek popülerleşmektedir. Enerji veren, ortama heyecanlı bir atmosfer sunan sıcak renkler sizin de mutfağınızın atmosferini değiştirebilir. Kırmızı, limon yeşili, açık somon ve lacivert gibi renkler mutfağınıza çok yakışacaktır!