ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

Nesnelerin İnterneti

Teknoloji çağında artık eşyalar konuşuyor, birbirleriyle veya sizinle iletişime geçebiliyor. Nesnelerin İnterneti; evimizde olan akıllı asistanlar, uzaktan kontrolü sağlanan teknolojik araçlar, gerektiğinde kapanıp gerektiğinde açılan eşyalar, güveliğiniz sağlayan akıllı ev sistemleri ve kullanıcıyı uyaran sistemler gibi birçok kullanım alanına sahip bir teknolojidir. Dünya’da kullanımı gün geçtikçe artan ve neredeyse her evde uygulanan nesnelerin interneti teknolojisi, emlak sektörünü yakından ilgilendiriyor. Neredeyse her müşterinin alacağı evlerde IoT teknolojisi aranmakta. Oturacakları binanın akıllı sistemlerle donatılması, müşteriler için artık tercih sebeplerin başında olan unsurlardan bir haline geldi. Peki nesnelerin interneti nedir?

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir ?

Nesnelerin İnternetinin Emlak Sektöründe ki Yeri

Nesnelerin interneti  (IoT), akıllı cihazların aynı ağa üzerinden birbiri ile iletişime geçmesidir. Nesnelerin interneti evlerde olan aydınlatma ürünlerinden akıllı şehirlere kadar birçok yerde kullanılmaktadır. Kullanım alanlarının artması sebebiyle, çeşitli sektördeki kuruluşlar çalışma verimliliğini ve müşterilerine daha iyi hizmetler sunmak için IoT teknolojisini kullanmaktadır. 
Kevin Ashton tarafından ilk kez kullanılan kavram Internet of Thing (IoT), kolumuza taktığımız saatlerde bile kullanılmaktadır. Analiz edilen verilerin paylaşılmasına ve kullanıcıya bildirmesine imkan veren teknoloji, insanların hayatında büyük bir yer oluşturmaktadır. Artık her yerde akıllı asistanlar, uzaktan kontrol edilebilir elektrikli cihazlar ve ısıtma cihazları görebilmekteyiz.

Emlak Sektöründe Nesnelerin İnterneti Nasıl Kullanılmalıdır ?

 

IoT teknolojisi emlak sektöründe birçok alanda kullanılmaktadır. Satışı yapılacak evlerin veya yapım aşamasında olan projelerin,  standart özellikleri dışında içerdiği teknolojilerde sunumların önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Müşteriler satın alacağı evlerde teknolojinin kullanılmasından oldukça memnun olmaktadır. Akıllı ev sistemleri ile donatılmış ve akıllı bir bina içerisinde olan dairelerin satılma oranı ve fiyatları ise yükselen trendine devam etmektedir.
Ev arayışına giren potansiyel bir müşterinin ilk dikkat edeceği unsurların başında güvenlik gelmektedir. Güvenli olmayan bir eve müşteri sıcak bakmayacaktır. Akıllı güvenlik sistemleri içeren bir ev, müşteri karşısında her zaman olumlu olarak karşılanacaktır. Güvenlik dışında evde birçok şeyden tasarruf sağlanacak IoT teknolojileri ile evin satışı süreci hızlanacaktır. IoT teknolojileri kullanımı ile pazarlanan evler her zaman bir adım önde olmaktadır.

Emlak Sektöründe Nesnelerin İnterneti Avantajları

Nesnelerin interneti ile satıcı ve alıcı tarafında birçok avantaj vardır. Konut özelliklerinin detayları ve avantajları ne kadar fazla ise satıcıların pazarlama güçleri okadar yukarıda olur. 

Satıcılar için Nesnelerin İnternetinin (IoT) Avantajları

Emlak sektöründe emlak ofisleri ve yatırımcılar, IoT teknolojileri kullanarak müşteri ile olan ilişkilerinde ve markası için geçerli olan avantajlara sahip olacaktır. Bu avantajları sıralamak gerekirse:

 

  • Daha fazla veriye erişmeniz sağlanır. IoT teknoloji kullanılarak potansiyel müşterilerin davranışları ve talep ettikleri şeyler veri olarak size gelebilmektedir. Bu veriler ile iş modelinizde güncellemeler ve değişikliklere giderek müşteri ilişkilerinde iyi sonuçlar alabilmektesiniz.
  • Verimlilik sağlar. Nesnelerin interneti emlak sektöründe firmaların iş süreçlerini hızlandırmaktadır. Bu teknoloji, yapılacak hataları engeller, üretken bir iş modeli sunar, insan iş gücüne ihtiyacı azaltır. 
  • Tasarruf etmenize yardımcı olur. IoT teknolojisi ile birlikte emlak sektöründe veriye ve firma üretim aşamalarına ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. Yapım aşamasında olan projelerin takip edilmesi ve satışı yapılan evlerin kontrol edilme süreçleri bu teknoloji ile daha kolay ve hızlı yapılmasına imkan verir.

Müşteriler için Nesnelerin İnternetinin (IoT) Avantajları

Nesnelerin İnternetinin Emlak Sektöründe Yeri

Mülk satın almak isteyen müşteriler için birçok faktör önemlidir. Güvenlik, kolaylık, hızlılık, zamandan tasarruf gibi birçok etken müşterinin sahip olmak istediği unsurlardandır. Bu istekler nesnelerin interneti ile sağlanabilmektedir. Sağlanan bu teknolojinin müşterilere birçok avantajı bulunmaktadır.

  • Uzaktan kontrol edebilme rahatlığı. Artık müşteriler evlerinde değilken kombilerini, perdelerini doğalgazı uzaktan kapatmak istiyorlar. Tatil veya iş dönüşü evinin ısısını ayarlayabilecek ve istediği sıcaklığa sahip olabilecek fırsatlardan ise çok memnunlar. IoT teknolojilerine sahip evler müşterilerin bu isteklerini karşılayabilmektedir.  
  • Daha fazla bilgiye sahip olabilecekler. Nesnelerin interneti sayesinde potansiyel alıcılar, satın almak istedikleri evin standart özelliklerinin dışında birçok bilgiye ulaşabilecekler. Evin bulunduğu muhitteki hava kirliliği, suç oranları, trafik , doğal afet grafikleri ve sağlık gibi unsurları IoT teknolojileri sayesinde öğrenebilmektedir. 
  • Tasarruf edebilecekler. Müşteriler satın aldıkları ev akıllı sistemlerin olmasıyla birlikte birçok şeyden tasarruf edebileceklerdir. Yanlış ayarlarda açılan kombi, gereksiz çalışan klima ve kapatılması gereken aydınlatma gibi cihazlar IoT teknolojisi ile birlikte kapanıp/açılarak ev sahibine maliyet bakımından tasarruf sağlayacaktır.
  • Akıllı ev sistemleri ile güvenlik, ısınma, aydınlatma, enerji tasarrufu gibi faktörler bu teknolojiler sayesinden sağlanabilmektedir.