ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı

Konut kredisi faizleri ev almak isteyen dar gelirli ailelerin bütçelerinde çok ciddi bir yük getiriyor. Ev almanın giderek zorlaştığı bugünlerde konur kredisi faizi ödemeden ev almanın yolları daha fazla tercih ediliyor.

Ev kontratı imzalayan alıcı, eşi ve emlakçı

Barınma, insanların insanca yaşaması adına sahip oldukları en temel haklardan birisidir. Ancak ekonomik zorluklar, maaş yetersizlikleri ya da düzensizlikleri ve brikim yapmanın zorluğu gibi farklı faktörler banka kredilerinin yüksek faiz oranları ile bir araya geldiğinde konut kredisi alarak ev sahibi olmak orta ve dar gelir düzeyindeki aileler için imkansız bir hal alabiliyor. Kendi evine sahip olamayan kişiler kira ödemeye ve kira bedellerindeki artış nedeniyle kaçınılmaz zorluklarla yüzleşmeye mecbur oluyor. Banka kredileri bir yana inşaat şirketlerinin sunduğu ödeme planları da yeterince esnek olmadığı için sabit gelire sahip aileler ev alma fikrini hayal olarak kabul etmek zorunda kalıyor.

Ancak ev almak için farklı alternatiflerin de bulunduğunun bilinmesi gerekiyor. Faizsiz ev sahibi olma avantajı sunan sistemler her geçen gün çeşitleniyor. Kişiler aylık gelirlerine göre vade belirleyebiliyor, peşinatı olmayan kişiler ev sahibi olma fırsatı yakalıyor, ara ödemelerle ev sahibi olma süreci hızlandırılabiliyor, maddi zorluklar yaşandığında ödemelere ara verilebiliyor ve ev almak isteyenlerin birbirlerini desteklemeye dayandırılan sistemler ev almayı mümkün hale getiriyor.

Gün Sisteminde Dayanışma Esastır

Yaklaşık 30 yıldır uygulanan ve zaman içerisinde göz ardı edilmesi zor bir potansiyele ulaşan faizsiz konut edindirme sistemlerinde ev hanımlarının gün organizasyonlarının temel mantığı uygulanıyor. Bireyler çeşitli sayıda kişi barındıran gruplara dahil oluyor, tercih ettikleri sistem dahilinde peşinat ödeme ya da ödememe alternatifine sahip oluyor, faiz ödemesi yapmıyor, dilediklerinde taksit ödemelerini dondurabiliyor, maddi durumları uygun olduğunda fazla ödeme yaparak ödeme sürelerini kısaltabiliyor. Sabit bir ödeme planı üzerinden ara ödeme yapma zorunluluğundan kurtulabildikleri için de ister istemez ev almak için faizsiz konut edindirme sistemlerine başvuru yapıyor.

Dayanışma mantığına dayanan ve faizsiz konut edindirme sistemlerinin ülkemizde iki büyük uygulayıcı markası bulunuyor: Eminevim ve FuzulEv. Bu iki firma ve konut edindirme sistemleri ile ilgili bilgilendirici konuları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Eminevim

Faaliyetlerine 1991 yılında başlayan Eminevim, otomobil sahibi olmak isteyenler için başlatılan bir organizasyon olsa da zaman içerisinde toplumsal ihtiyaçlar doğrultusunda faaliyet alanlarını genişletmiştir. Ev sahibi olmak isteyenlere çekilişli sistem, peşinatlı sistem ve kişiye özel sistem alternatiflerini sunan firma sunduğu alternatifleri de kendi içerisinde çeşitlendiriyor. Çekilişli Sistem kapsamında kısaltılmış vadeli çekilişli sistem, kira destekli çekilişli sistem ve değer atışlı çekilişli sistem gibi opsiyonlar bulunuyor. Aynı şekilde peşinatlı sistemde de vade ortası sistem seçeneği yer alıyor. Her paket programın avantajları değişiyor, böylece farklı ekonomik gelir seviyelerine sahip olan kişiler kendilerine en uygun sisteme dahil olarak ev satın alma avantajı yakalıyor. Eminevim ile anlaşarak ev sahibi olma yoluna giren bireyler en genel şekliyle faiz ödemeden, ödeme miktarlarını kendileri belirleyerek, taksit dondurma seçeneklerinden yararlanarak, kira desteği alarak, erken dönemde ev sahibi olma fırsatları ile buluşuyor.

FuzulEv

Fuzul Ev 1992 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Eminevim gibi otomotiv sektöründe faizsiz modelleri ile kısa sürede araç sahibi olmak isteyen bireylere hitap etmeyi başaran marka gün sistemi ile ev sahibi olmak isteyenlere yönelik çözümleri ile büyümeye devam ediyor. FuzulEv müşterilerine faizsiz ev alma modelleri kapsamında zaman tasarruflu model, sabit teslim modeli, tüfe endeksli model ve çekilişsiz modeller olmak üzere dört ayrı alternatif sunuyor. Zaman tasarruflu  veya sabit teslim modeli tercih edenler peşinatlı veya peşinatsız seçeneklerden yararlanabiliyor. Çekilişsiz modellerde ise yine ev sahibi olmak isteyenlerin seçimine bırakılan alternatif ödeme ve kampanya modelleri bulunuyor.