tuğba saçıntı
Tuğba Saçıntı
Tüm Başlıklar

“Nasılsa ev kira!” diyerek yaşam alanlarınızı kişiselleştirmekten korkmayın; hem düşük bütçeli hem de evin yapısına zarar vermeyecek dekorasyon uygulamaları ile konforunuzu yükseltebilirsiniz.​

Kiracı olarak oturduğunuz evde değişiklik yapabilme imkanınız olduğunu fark etmeseniz dahi doğru kararlarla kendi dekorasyon zevkinizi doyasıya yaşayabilirsiniz. Bu yazımızda kiralık evlerde uygulanabilecek dekorasyon önerilerini bulabilirsiniz. Böylece geleneksel düşünceden uzaklaşabilir, evinizde yaptığınız tercihlerle sizi yansıtan dekorasyon tarzını oluşturabilirsiniz.

1. Duvar Renklerini Değiştirebilirsiniz

Kiracı olarak oturduğunuz evde büyük çaplı tadilatlar yapmanıza gerek yoktur. Sizin olmayan bir evin değerini yükseltmenizin size somut bir getirisi olmayacağı için daha küçük yeniliklere doğru yelken açmalısınız. Oturduğunuz evin dekorasyonunu dikkat çekici hale getirmek isterseniz duvar renklerini değiştirmekle işe başlayabilirsiniz. Sonuçta belli bir zaman zarfında oturacağınız evinizin duvar rengine duvarları kırıp dökmediğiniz sürece kimse karışamaz! Özgürce yapacağınız seçimlerle evinizi keyifli hale getirebilirsiniz. Duvar renklerinde kalıcı bir değişiklik yapmak istemezseniz tüm duvarları ya da duvarların belirli kısımlarını duvar kağıtları ile de kaplayabilirsiniz. Böylece daha sofistike bir görünüm elde ederken evinizin dekorasyonunu da zenginleştirmiş olursunuz.

2. Çok Amaçlı Panolar Kullanabilirsiniz

Duvarlara çivi dahi çakılmaması konusunda ısrarcı bir ev sahibiniz olsa bile yaşam alanınızı güzelleştirmek ve dekorasyona zevkinizi yansıtmak düşündüğünüz kadar zor değildir. Çok amaçlı taşınabilir panolarla eğlenceli bir dekorasyona imza atabilirsiniz. Resimlerinizi, posterlerinizi ve hatta dergilerinizi çok amaçlı panolara yerleştirerek eğlenceli bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Üstelik çok amaçlı panoları hemen hemen evinizin tüm bölümlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

3. Aksesuarlarla Evinizi Zenginleştirin

Aksesuarlarla Evinizi Zenginleştirin

Yapay çiçekler, yeşil yapraklı canlı bitkiler, vazolar, çerçeveler ve daha birçok farklı aksesuarla kiracı olarak oturduğunuz evinizin atmosferini canlandırabilirsiniz. Estetik bir görünüm sunan ve özgürce seçim hakkınız olan bu aksesuarları salonlarda, yatak odalarında, banyolarda ve hatta mutfakta tercih edebilirsiniz. Böylece kurallara sorgusuz uyum sağlamak yerine dekorasyon zevkinizi yansıtmak için kendi kurallarınızı koyabilirsiniz.

4. Aydınlatma Aksesuarları ile Evinizi Baştan Yaratın

Aydınlatma Aksesuarları ile Evinizi Baştan Yaratın

Evin dekorasyonu sırasında aydınlatma aksesuarlarının göz ardı edilemeyecek bir önemi bulunur. Kiraladığınız evin daha geniş, daha ferah ve daha işlevsel hale gelmesini sağlayacak aydınlatma fikstürlerini tercih edebilirsiniz. Odaların ışık almayan köşelerini lambader modelleri ile, yemek odanızı birbirinden şık avize modelleri ile, koridorları otantik aplik modelleri ile süsleyebilirsiniz. Böylece katmanlı bir aydınlığın yanı sıra daha yaşanabilir bir eve sahip olabilirsiniz.

5. Mobilyalarınızı Gözden Geçirin

Mobilyalarınızı Gözden Geçirin

Kendinizi standart bir dekorasyon tarzı içerisinde hapsedilmiş hissediyorsanız ve değişiklik yapabilmek için çok da bir bütçeniz yoksa mobilyalarınızı gözden geçirebilirsiniz. Yemek masasını değiştirebilir, koltuk takımlarını yenileyebilir ya da sadece koltuklara hayat veren kırlentler özelinde ilerleyebilirsiniz. Evinizin hakim dekorasyon renginden farklı renklerde seçeceğiniz kumaşlarla kırlentlerinizi kaplatarak istediğiniz aurayı evinizde yakalayabilirsiniz.

6. Halıların Önemini Kaçırmayın

Halılar evlere sıcaklık katarken aynı zamanda dekorasyonun da önemli bir parçasını oluştururlar. Binlerce farklı renkte, desende, boyutta ve şekilde üretilen halılar dekorasyonu ucuz yollu iyileştirmek isteyen birçok kişinin ilk başvurduğu seçenekler arasında yer alır. İşlevi bir yana güzel görüntüsüyle odaların ruhunun değiştiren halıların önemini kaçırmaz ve dekorasyonu canlandıracak seçimler yaparsanız kendi evinizde yaşamasanız dahi size özel bir yaşam alanı yaratabilirsiniz.