emlak vadisi
Emlak Vadisi
Tüm Başlıklar

Müteahhitlerin en çok başvurduğu üretim yöntemlerinden birisi olan kat karşılığı arsa, kişilerin elinde bulunan arsalar üzerine konut üretimi yapılarak buradaki ilgili konuttan kişilere kat verme sözünü ifade ediyor. Tapusu size ait olan boş arsaları bir müteahhite vererek arazinizin üzerinde konut üretimi yapılmasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında yapılacak anlaşma doğrultusunda ilgili konut üzerinden belirli sayıda daire alırsınız.

Sahibi olduğunuz bir arsa ile ilgili kat karşılığı anlaşması ile değer üretmek amacındaysanız ilk bilmeniz gereken konu bu sürecin ciddi manada uzmanlık gerektirebileceğidir. Bir çok arsa sahibi kat karşılığı arsa verme işleminin sadece alınacak daire sayısı ile ilintili olduğu yanılgısına kapılmıştır. Süreç içerisinde üretilecek konutun kalitesini doğru analiz edebilmeli, teknik şartnamede yer alacak malzemelerin maaliyetini ve bu malzemeler ile üretilecek konutun değerini doğru hesap edebilmelidir. En nihayetinde bu anlaşmalar bir sözleşme ile belirlenecek arsa sahibi ve müteahhit arasında inşaat süresi boyunca yaşanabilecek tüm anlaşmazlıklarda sözleşmede yazılı olan unsurlar esas olacaktır. Yani sözleşmenizin yaşanabilecek her durumu kontrol altına alması iki tarafında haklarını koruyor olması gerekecektir. Etrafınızda arsasını kat karşılığı olarak vermiş tanıdıklarınız var ise muhtemelen inşaat süreci içerisinde yaşadıkları strese tanık olmuşunuzdur.

Sıkı durun şimdi size iyi bir haberimiz var. Sakarya ili içerisinde bulunan kat karşılığı arsalarınızın için ücretsiz keşif yapıyor ve size bir rapor sunuyoruz. Arsanızın tarafımızdan pazarlanmasını isterseniz pazarlama faaliyetlerini yürütüyor ve sizden hiç bir komisyon ücreti almıyoruz.

Kat Karşılığı Arsa Verirken Hangi Müteahhit İle Anlaşılmalı?

Arsa sahipleri için kat karşılığı arsa vermek oldukça avantajlı bir durum olabiliyor. Zira sahibi olduğunuz arsa üzerine herhangi bir konut dikme gücünüz yoksa ya da bu arsa üzerinde tarım yapabilecek durumunuz yoksa kat karşılığı olarak arsayı verebilirsiniz. Kat karşılığı arsa anlaşması yaparken bazı müteahhitler kazanç sağlamak amacıyla çeşitli olumsuz durumlar yaratabiliyor.

Bu süreçte özellikle bilgi ve tecrübesine inandığınız güvenilir kişilerle çalışmanız, sizin yararınıza olacaktır. En başta da yapacağınız arsa anlaşmasında, her iki tarafın da haklarını koruyan maddeler olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor. Sözleşmede sizin lehinize yeterli sayıda hak koruyucu maddeler bulunmuyorsa, proje sonunda söz verilen kaliteyi elde edememe durumunuz olabilir.

Kat Karşılığı Arsa Nasıl Veriliyor?

Kat karşılığı olarak vermeyi düşündüğünüz arsanız için öncelikli olarak bir analiz yapmalı, hangi oranlarda ve daire adetiyle anlaşma sağlamanın sizin için kabul edilebilir olduğunu anlamalısınız. Belirlenen oranlarla ve hedeflediğiniz kalitede üretim yapabilecek müteahhit adayını da bulduktan sonra anlaşma şartlarının yazılı hale getirilmesi gerekmektedir. Bu anlaşma sürecinin tarafsız biri yardımıyla tamamlanması sözleşmenin kalitesini ve karşılıklı tarafların taleplerinin eşleşmesini sağlayacaktır. Ülkemizde bir çok kat karşılığı anlaşması sözleşme yapılma aşamasında bozulur ve iptal edilir. İptal edilmeyip sözleşmeleri tamamlanan anlaşmaların bir çoğu eksik sözleşme maddeleri neticesinde problemli süreçlere dönüşür. Arsa sahipleri ve müteahhitler genellikle bu büyük ticari anlaşmadan sonra birbirlerine selam dahi vermeyecek şekilde ayrılırlar.

Üzerinize kayıtlı olan arsayı kat karşılığı olarak değerlendirmek istiyorsanız, müteahhitlerin size ulaşmasını beklemeden direkt olarak kendi adınıza bir ilan oluşturabilirsiniz. Ancak bu durumda kendinizi stresli ve yoğun bir dönem içerisinde bulabilirsiniz. Bizim sıklıkla tavsiye ettiğimiz yöntem kat karşılığı arsaların arsa sahibi adına profesyonel emlak ofisleri tarafından pazarlanmasıdır. Bir mülk sahibinin kendi arsasını müteahhitlere götürmesi durumunda müteahhitte arsanın uygun bir maaliyetle yani düşük bir kat karşılığı oranı ile alınabileceği hissi doğar. Arsa üzerinde sağlıklı bir rekabet ortamının yaratılması yüksek oran alabilmenin en önemli şartıdır. Ancak kantarın topuzu kaçar ve çok sayıda adaya sunulursa hiç bir teklif alınamaması durumuda oluşabilir.

Arsanız herhangi bir müteahhit tarafından beğenildiği zaman, karşılıklı bir anlaşma süresi oluşur. Taraflar arasında karşılıklı olarak yapılacak olan resmi belgeli anlaşmanın ardından inşaat başlar. Bu aşamada özellikle yapacağınız anlaşmada yer alan maddelere özen göstermeniz gerekiyor.

Kat Karşılığı Arsa Anlaşması Nasıl Yapılır?

Kat karşılığı arsa anlaşmalarında arsa sahipleri ve müteahhitler olacaktır. Burada her iki tarafın da karşılıklı uzlaştığı konular maddelenir ve bir belge ortaya çıkarılır. Bu belge ile noter onaylı olacak şekilde sözleşme tamamlanır. Daha sonra sözleşmeye istinaden inşaat ruhsatı alma aşaması başlar.

Kat Karşılığı Arsa Anlaşmasında Yer Alan Maddeler Nelerdir?

Kat karşılığı yapılan arsa anlaşmalarında ilgili maddeler tamamen kişiler özelinde belirlenir. Ancak her anlaşmada mutlaka geçen ve tarafların haklarını korumaya yardımcı olacak önemli maddeler vardır.

Bu maddeler şu hükümlerle alakalıdır:

  • Yapılacak binanın özellikleri
  • Arsanın durumu
  • İnşaat süresi
  • Alınacak daire sayısı

Bu hükümler özellikle müteahhitler için toplam maliyetin belirlenmesine yardımcı olur. Kişilere verilecek olan daire sayısı da maliyete göre değişkenlik gösterir. Şayet arsanız üzerinde yapılacak binanın masrafı çok yüksek ise, bu durumda alacağınız daire sayısı da düşük olur. Düşük masraflarla inşa edilen konutlardan çok daha yüksek sayıda kat alabilirsiniz. Sözleşme aşamasında bu durumların iyi analiz edilebilmesi uzmanlık gerektiren bir konudur. Yapılacak binanın özelliklerini belirleyen malzeme kalitesini sınırlayan teknik şartname detayları son derece önemli bir konudur. Müteahhit'in inşaatı tamamlayamama ihtimali her zaman göz önünde bulundurulmalı ve hakediş usülü olarak müteahhite kalacak dairelerin teslim zamanı, hakediş durumları net şekilde belirtilmelidir. İskan alınması durumu masraflarının kime ait olacağından, abonelik ücretlerine kadar tüm detaylar sözleşme aşamasında belirlenip sözleşmeye eklenebilir.

Kat Karşılığı Arsa Sözleşmesinde Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Kat karşılığında arsa sözleşmesi yaparken titizlikle dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. İlk olarak maddeleri çok net anlaşılır ve tüm şartları karşılayan bir hale getirerek ön sözleşme içerisine eklemeniz gerekir. Son olarak ise sözleşmenin hukuki olarak geçerli sayılması için mutlaka noter tasdikli olması gerektiğini bilerek tasdiği tamamlanız gerekmektedir. Müteahhit ile anlaşma yaptıktan sonra sözleşmeyi tasdik ettirmek için mutlaka notere birlikte gitmek gerekir. Noterin, imzaladığınız sözleşmeyi tasdik ettiğini bizzat gördükten sonra yapmanız gereken işlemler sona ermiş demektir.

Söz konusu arsa üzerinde herhangi bir hissedar bulunuyorsa, noter huzuruna tüm hissedarların gelmesi gerekiyor. Yapılan sözleşmeden mutlaka bütün hissedarların bilgilendirilmesi zorunludur. Çünkü ilerleyen süreçte herhangi bir hissedarın, arsa sözleşmesinden haberi olmadığı gerekçesiyle itiraz etme ve mahkemeye başvurma hakkı bulunuyor.

Eski Binalar Kat Karşılığı Olarak Müteahhitte Verilebilir mi?

Kat karşılığı arsa anlaşmaları, ilgili arsa üzerinde herhangi bir konut olması durumlarında da yapılabilir. Bu durumda müteahhitler ilgili konutu yıkarak yeni bir konut inşa eder. Özellikle bina sahipleri, çok eski olan binaları bu yöntemle yenileyebiliyor. Söz konusu daireyi ilana koyarak kat karşılığı şeklinde bir ilan oluşturabilirsiniz veya yine bizim tavsiye ettiğimiz yönteme yönelip bir uzmana danışabilirsiniz. Buradaki en önemli nokta, söz konusu binada hali hazırda ikamet eden ailelerin durumudur.

Şayet binada bir kiracı mevcut ise, bina sahibi genel olarak belli bir süre öncesinden kiracıların yeni bir konut bulmasını ister. Bina üzerinde ikamet eden tapu sahiplerine ise geçici bir süre olarak kiralık konut bulunur. Söz konusu kiralık konutların kirası müteahhit tarafından ödenebilir. Bu durum anlaşma şartları oluşturulurken mutlaka belirlenmesi gereken bir konudur.

Eski Binayı Kat Karşılığı Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eski binanızı kat karşılığı verirken özellikle sözleşmede yer alan bazı maddeler çok önemlidir. Oturduğunuz bina yıkılacağı için, yeni bina inşa edilene kadar sizlere geçici bir konut tahsis edilir. Bu konutun kira bedeli ise yapılan anlaşma kapsamında madde olarak oluşturulmuş ise müteahhit tarafından ödenir. 

Eski binayı kat karşılığı verirken alacağınız daire sayısı, arsa karşılığı dairelerden daha düşük olabilir. Zira burada ekstra masraf olarak bina yıkma maliyeti ortaya çıkar ve söz konusu inşaat daha maliyetli konuma gelir. Burada arsanın durumunu ve konumunu göz önünde bulundurarak anlaşmaları buna uygun gerçekleştirmeniz gerekecektir.