emlak vadisi
Emlak Vadisi
Tüm Başlıklar

Müteahhitlerin en çok başvurduğu imar yöntemlerinden birisi olan kat karşılığı arsa, kişilerin elinde bulunan arsalar üzerine konut dikerek buradaki ilgili konuttan kişilere kat verme sözünü ifade ediyor. Tapusu size ait olan boş arsaları bir müteahhitte vererek üzerine bir konut dikilmesini sağlayabilirsiniz. Sonrasında yapılacak anlaşma doğrultusunda ilgili konut üzerinden belirli sayıda daire alırsınız.

Burada elbette en dikkat edilmesi gereken nokta, alınan daire sayısı ile arsanın değerinin uyumlu olmasıdır. Bu bakımdan sizlere ilk teklifi yapan müteahhitti kabul etmeden önce belirli bir araştırma yaparak piyasa yoklamanız olacaktır. Zira başka kişiler tarafından ilgili arsa üzerinden sizlere daha fazla kat sözü verilebiliyor.

Kat Karşılığı Arsa Verirken Hangi Müteahhit İle Anlaşılmalı?

Arsa sahipleri için kat karşılığı arsa vermek oldukça avantajlı bir durum olabiliyor. Zira sahibi olduğunuz arsa üzerine herhangi bir konut dikme gücünüz yoksa ya da bu arsa üzerinde tarım yapabilecek durumunuz yoksa kat karşılığı olarak arsayı verebilirsiniz. Kat karşılığı arsa anlaşması yaparken bazı müteahhitler kazanç sağlamak amacıyla çeşitli olumsuz durumlar yaratabiliyor.

Bu süreçte özellikle bilgi ve tecrübesine inandığınız güvenilir kişilerle çalışmanız, sizin yararınıza olacaktır. En başta da yapacağınız arsa anlaşmasında, her iki tarafın da haklarını koruyan maddeler olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor. Sözleşmede sizin lehinize yeterli sayıda hak koruyucu maddeler bulunmuyorsa, proje sonunda söz verilen sayıda kat alamamanız da mümkün oluyor.

Kat Karşılığı Arsa Nasıl Veriliyor?

Üzerinize kayıtlı olan arsayı kat karşılığı olarak değerlendirmek istiyorsanız, müteahhitlerin size ulaşmasını beklemeden direkt olarak kendi adınıza bir ilan oluşturabilirsiniz. Müteahhitler genellikle merkezi bölgelerde bulunan arsalara doğrudan kendileri ulaşarak kat tekliflerini yapar. Arsanız merkezi bölgelere uzak bir konumda ise, bu durumda bir ilan oluşturarak arsayı ön plana çıkarabilirsiniz.

Arsanız herhangi bir müteahhit tarafından beğenildiği zaman, karşılıklı bir anlaşma süresi oluşur. Taraflar arasında karşılıklı olarak yapılacak olan resmi belgeli anlaşmanın ardından, müteahhittin belirlediği süre içerisinde inşaat başlar. Bu aşamada özellikle yapacağınız anlaşmada yer alan maddelere özen göstermeniz gerekiyor.

Kat Karşılığı Arsa Anlaşması Nasıl Yapılır?

Kat karşılığı arsa anlaşmalarında arsa sahipleri ve müteahhitler olacaktır. Burada her iki tarafın da karşılıklı uzlaştığı konular maddelenir ve resmi bir belge ortaya çıkarılır. Buradaki maddeleri tamamen her iki taraf karşılıklı oluşturur. Anlaşma maddelerinde özellikle başta anlaşılan kat sayısı ile proje sonunda alacağınız kat sayısının aynı olmasını garanti edecek maddeleri belirtmeniz gerekecektir. Zira bazı müteahhitler başta söz verdiği daire sayısını, proje sonunda düşürebiliyor. Bu duruma gerekçe olarak ise arsa üzerindeki masrafların çokluğu gösteriliyor. İlgili maddeler üzerinde uzlaştığınız zaman çok kısa bir sürede anlaşma süresi tamamlanır ve proje hayata geçirilir.

Kat Karşılığı Arsa Anlaşmasında Yer Alan Maddeler Nelerdir?

Kat karşılığı yapılan arsa anlaşmalarında ilgili maddeler tamamen kişiler özelinde belirlenir. Ancak her anlaşmada mutlaka geçen ve tarafların haklarını korumaya yardımcı olacak zorunluk maddeler vardır.

Bu maddeler şu hükümlerle alakalıdır:

  • Yapılacak binanın özellikleri
  • Arsanın durumu
  • İnşaat süresi
  • Alınacak daire sayısı

Bu hükümler özellikle müteahhitler için toplam maliyetin belirlenmesine yardımcı olur. Kişilere verilecek olan daire sayısı da maliyete göre değişkenlik gösterir. Şayet arsanız üzerinde yapılacak binanın masrafı çok yüksek ise, bu durumda alacağınız daire sayısı da düşük olur. Düşük masraflarla inşa edilen konutlardan çok daha yüksek sayıda kat alabilirsiniz.

Kat Karşılığı Arsa Sözleşmesinde Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Kat karşılığında arsa sözleşmesi yaparken titizlikle dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. İlk olarak yapacağınız sözleşmenin hukuki olarak geçerli sayılması için mutlaka noter tasdikli olması gerekiyor. Müteahhit ile anlaşma yaptıktan sonra sözleşmeyi tasdik ettirmek için mutlaka notere birlikte gitmek gerekir. Noterin, imzaladığınız sözleşmeyi tasdik ettiğini bizzat gördükten sonra yapmanız gereken işlemler sona ermiş demektir.

Söz konusu arsa üzerinde herhangi bir hissedar bulunuyorsa, noter huzuruna tüm hissedarların gelmesi gerekiyor. Yapılan sözleşmeden mutlaka bütün hissedarların bilgilendirilmesi zorunludur. Çünkü ilerleyen süreçte herhangi bir hissedarın, arsa sözleşmesinden haberi olmadığı gerekçesiyle itiraz etme ve mahkemeye başvurma hakkı bulunuyor.

Eski Binalar Kat Karşılığı Olarak Müteahhitte Verilebilir mi?

Kat karşılığı arsa anlaşmaları, ilgili arsa üzerinde herhangi bir konut olması durumlarında da yapılabilir. Bu durumda müteahhitler ilgili konutu yıkarak yeni bir konut inşa eder. Özellikle bina sahipleri, çok eski olan binaları bu yöntemle yenileyebiliyor. Söz konusu daireyi ilana koyarak kat karşılığı şeklinde bir ilan oluşturabilirsiniz. Buradaki en önemli nokta, söz konusu binada hali hazırda ikamet eden ailelerin durumudur.

Şayet binada bir kiracı mevcut ise, bina sahibi genel olarak belli bir süre öncesinden kiracıların yeni bir konut bulmasını ister. Bina üzerinde ikamet eden tapu sahiplerine ise geçici bir süre olarak kiralık konut bulunur. Söz konusu kiralık konutların kirası müteahhit tarafından ödenir.

Eski Binayı Kat Karşılığı Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eski binanızı kat karşılığı verirken özellikle sözleşmede yer alan bazı maddeler çok önemlidir. Oturduğunuz bina yıkılacağı için, yeni bina inşa edilene kadar sizlere geçici bir konut tahsis edilir. Bu konutun kira bedeli ise yapılan anlaşma kapsamında müteahhit tarafından ödenir. Bu konuda hiçbir şekilde esnek davranmadan oturacağınız konutu doğrudan kendiniz belirleyebilirsiniz.

Eski binayı kat karşılığı verirken alacağınız daire sayısı, arsa karşılığı dairelerden daha düşük olabilir. Zira burada ekstra masraf olarak bina yıkma maliyeti ortaya çıkar ve söz konusu inşaat daha maliyetli konuma gelir. Burada arsanın durumunu ve konumunu göz önünde bulundurarak anlaşmaları buna uygun gerçekleştirmeniz gerekecektir.