ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

İyi gayrimenkul danışmanı nasıl seçilir sorusuna cevap arıyorsanız, yazımızdaki tavsiyeleri dikkatle okuyun.

Konut, arsa, iş yeri gibi mülklerin satışı veya kiralaması ile ilgilenen kişilere gayrimenkul danışmanı adı verilir.  Bu tür işlemlerde sorun yaşamamak; en kârlı şekilde kiralama ve satış süreçlerini ilerletmek için iyi bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmak her zaman faydalıdır. Bu noktada seçim yapmak için bazı temel unsurlara dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde yatırımlarınızı yanlış yönlendirmeler ile kârlılığınızı azaltacak şekilde kullanabilirsiniz. Son yıllarda özellikle konut fiyatlarında yaşanan dalgalanmalara bağlı olarak gayrimenkul danışmanlarının da önemi artıyor. Bölgeye hakim olmak, gelecek yatırımlar hakkında bilgi toplamak ve gayrimenkul değerlemesi yapabilmek iyi bir danışmanın en temel özellikleri arasında yer alıyor.

Deneyimi Göz Önünde Bulundurun

Gayrimenkul danışmanı seçerken kişinin piyasadaki deneyimini mutlaka değerlendirmeniz gerekir. Bunun yanı sıra zaten ticareti yapılacak bir taşınmaz ile ilgili tüm işlemlerde bir gayrimenkul danışmanı ile çalışma şartı olduğunu da unutmayın. Emlak danışmanı olarak çalışacak kişilerin mutlaka mesleki yeterlilik belgesi olmak zorundadır. Her 5 yılda bir yenilenmesi gereken, dönem dönem de denetlenen bu belgeye sahip olmadan danışmanlık yapan kişiler ceza alırlar. Deneyimli ve profesyonel danışmanlık hizmeti veren kişiler, mevzuata uygun hareket ederek belgelerini düzenli olarak yenilerler. Bir danışman ile çalışmadan önce hakkında hiçbir bilgi edinemediyseniz bile en azından mesleki yeterlilik belgesi olup olmadığını öğrenmeniz önemlidir.

Dengeli Fiyat Önerileri

Gayrimenkul danışmanları sihirbaz ya da büyücü değillerdir. Hiç kimse bir malı legal olarak değerinin çok üzerinde bir rakama satamaz. Bu nedenle sizinle çalışmak isteyen ve piyasanın çok üzerinde rakamlarla satış yapabileceğini ifade eden kişilere aldanmamalısınız. Yüksek fiyattan satış yapmak ya da kiralama yapabilmek herkes için çok cazip olsa da gayrimenkul piyasalarında her mülkün sahip olduğu iç özellikleri, konumu ve imkanları odağında belirli bir fiyatı vardır. Bu fiyatın altında kalan gayrimenkullerin hem satışı hem kiralaması çok hızlı bir şekilde gerçekleşirken üstünde kalan gayrimenkuller de uzun süre hatta bölge fiyatlarının seviyesi talep edilen rakama yükselinceye kadar boş bir şekilde kalabilir. Çalışacağınız gayrimenkul danışmanını seçerken mutlaka size verdiği fiyatlar ile piyasadaki benzer mülklerin fiyatlarını değerlendirmeye dikkat edin.

İletişimde Olmak

Gayrimenkul danışmanı seçerken mümkün olduğunca çok iletişim kurmanız tavsiye edilir. Bu iletişimin yüz yüze olması ise büyük bir avantaj sağlar. Bu sektörde kişiler arasındaki güven ve anlayış çok önemlidir. Karşınızdaki kişiyi gördüğünüz anda tavırları, konuşması hatta giyimi ile bile size aradığınız mesajı verecektir. Sizinle etkili bir iletişim kuran danışmanınız, teklif veren potansiyel alıcılarla da iyi bir iletişim kuracaktır. İletişim açısından başarılı olan bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmak istediğiniz sonucu hızlı ve doğru bir şekilde almanıza yardımcı olur.

Yeteneklerini Gözlemleyin.

Bir gayrimenkul danışmanının iyi iletişim kurabilmesi, uzlaşmacı olması, sektörü takip etmesi, yasal prosedürlere hakim olması ve sizin haklarınızı koruyacak düzeyde pazarlık yapabilmesi gerekir. Bu özelliklere sahip olmayan bir danışman ile çalıştığınız zaman sıradan bir kiralama ya da satış ilanı vermeniz arasında pek fark yoktur. Bir insanı sadece birkaç kez konuşarak ya da görerek tanımak mümkün olmasa da en azından kişinin sektördeki deneyimini sorarak ya da araştırarak, satış portföyüne ve ilan sayısına bakarak yetenekleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ücretlendirmede Açık Olun

Danışmanı seçerken süreç hakkında en başından konuşmayı unutmayın. “Hallederiz, ayarlarız, satış olsun bakarız” gibi kalıpları kullanan bir danışmandan uzaklaşmak sizin için en doğrusu olacaktır. Her sektörde olduğu gibi gayrimenkul alanında da belirlenmiş komisyon oranları vardır. Bu komisyon oranlarını en başından söylemeyen, alacağı ödeme ile ilgili açık kapı bırakan kişilerden uzak durmayı tercih edin.