emlak vadisi
Emlak Vadisi
Tüm Başlıklar

Sakarya ilimiz, Marmara bölgesinde, Karadeniz’e kıyısı bulunan, harika doğal güzelliklere sahip, yemyeşil bir şehrimizdir. Coğrafi konum olarak ülkenin en kalabalık ve pek çok konuda dünyanın iş merkezlerinden biri sayılan İstanbul'un komşusudur ve çıkış kapılarından biri biridir.

Bu yakınlık ve şehrin kendine özgü diğer özellikleri nedeniyle İstanbul yatırımcısı Sakarya’yı tercih ediyor. Hem yerli hem de İstanbul'da yaşayan yabancı yatırımcıların bu ilgisinin çeşitli nedenleri var.

Bunlar;

1- İstanbul'a Yakın Olması  

Yakınlık konusu Sakarya’yı cazibe merkezi haline getiren özelliklerin başında geliyor. Çünkü İstanbul'da çalışan ve hayatını idame ettiren insanlar, her fırsatta şehrin keşmekeşinden, trafiğinden, yorucu iş hayatından kaçmak için buraya gelebiliyor.

Günübirlik ya da hafta sonu kaçamaklar sırasında kalacak yer, yemek, rehber, araç gibi ihtiyaçlar da buradaki yatırımlarla karşılanıyor.

Ayrıca yakınlık sayesinde işlerin yürütülmesinin kolay olması nedeniyle de yatırımcılar Sakarya’yı tercih ediyor. Sabah İstanbul'daki bürosunda çalışan bir iş adamı iki saatlik bir yolculukla öğleden sonra gelip buradaki işlerini takip edebiliyor.

2- Sakarya'nın Doğal Güzellikleri  

Sakarya'nın bazı ilçelerinin Karadeniz kıyısında olması, Sapanca Gölünün muhteşem güzelliği, el değmemiş yapıya sahip köyleri, yemyeşil dağ ve tepeleri ile cennetten bir köşe havası verir.

Yüksek bölgelere yapılacak yolculuklarda patikaya benzer yollarda giderken yol kenarında yumurta satan köy çocuklarına rastlayabilirsiniz mesela. Ya da dalından yeni kopmuş meyve sebze tezgahları görebilirsiniz.

Şehir merkezi son derece gelişmiş ve medeni görünümde iken kırsal bölgedeki bu doğallığa şaşırabilirsiniz. Eski ve yeni arasında bu hızlı geçişler baş döndürücü güzelliktedir.

3- Sakarya'nın Organik Tarıma Uygun Oluşu  

Sakarya tarıma elverişli topraklara sahiptir. Bol yağış alması ve verimli toprakları sayesinde senede birden fazla ürün alınabilmektedir. Bakir alanların çokluğu da bu özelliklere katılınca organik tarım açısından da Sakarya yatırım yapılabilecek yerler listesine en baştan giriyor.

4- 17 Ağustos Depremi Gerçeği

17 Ağustos 1999 Depreminin en çok etkilediği şehirlerden biri Sakarya'dır. Merkez İlçe Adapazarı başta olmak üzere hemen hemen tüm ilçelerinde ağır deprem hasarları, can ve mal kaybı olmuştur. Şehir adeta tamamen yıkılmıştır. Eskiden şehrin en önemli ve en canlı caddesi olan Çark Caddesinin silueti değişmiş, derin bir sessizliğe gömülmüştür.

Yeniden yapılanma sırasında da yatırımcılara çok ihtiyaç duyulmuştur. Yerli iş insanları kadar İstanbul'dan gelen yatırımcılar da katkı sağlamıştır. Yıkılan binalar yeniden yapılarak yepyeni projeler de şehre kazandırılmıştır. Çark Caddesi yeniden neşe saçmaya başlamıştır. Halen de o çalışmaların devamı niteliğinde işler yapılmaktadır.

5- Sapanca Gölü Cazibesi  

Sapanca İlçesinde bulunan Sapanca Gölü, hem güzelliği hem de bereketiyle bölgede yaşayan insanlar için bir şanstır. Yemyeşil tepelerin ortasında masmavi görüntüye bakmaya doyulmaz. Kıyılarında pek çok yerde işletmeler bulunur. Restoranlar, kafeteryalar, sosyal tesisler, parklar, bahçeler, piknik alanları derken gezmek ve dinlenmek için bol bol seçenek vardır.

İstanbul'a iki saat uzaklıktaki bu işletmelerin her zaman müşterisi de olunca Sapanca Gölü ve çevresi yatırımcılar için çekici olmaktadır. Yapılan yatırımlar da karşılık bulmakta, işletmelerde zaman geçirmek için gelen ziyaretçiler de çoğalmaktadır.

Sapanca Gölünde ulusal ya da uluslararası büyüklükte yelken, sörf ve kürek yarışları yapılmaktadır. Bu etkinlik dönemlerinde ekstra iş imkanları ortaya çıkmaktadır.

6- Yabancıların Bölgeye İlgisi  

Katar, Suriye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülke vatandaşları doğal güzellikleri ve maddi imkanları nedeniyle Sakarya'ya ilgi göstermektedir.

Bu kişilerin çoğu esasen İstanbul'da yaşamakta ve iş hayatının içinde bulunmaktadır. Tamamen yerleşmek için ya da tatillerde gelmek için burada ev sahibi olmak isteyen ve lüks projeler arayan insan sayısı çoktur. Temiz göl havası alarak dinlenme imkanı verecek ortam aranmaktadır.

Bu ihtiyaca cevap vermek üzere inşaat projeleri yapılmakta ve hızlı şekilde tamamlanmaktadır. Hem yerli hem de yabancı talepler karşılanmaktadır. Bu projelerle Sakarya'nın çehresi biraz değişse de imkanı olan herkesin gayrimenkul alımı mümkün olmaktadır.

7- Endüstriyel Yatırımlar

Sakarya ili ve ilçeleri endüstriyel yatırımlar için de harika imkanlar sunmaktadır. 2020 Yılı başında Hendek Organize Sanayi Bölgesinde 25 Milyon Euro değerinde peynir fabrikası kurulmuştur. Bölgedeki yeşil alanların ve tarım alanlarının çokluğu, büyükbaş hayvanların rahatça beslenme imkanı fabrikanın kuruluşunda elbette etkili olmuştur.

Aynı sanayi bölgesine yatırımcıların ilgisi çekilmiş, benzer yatırımlar çokça yapılmış ve sanayi alanında da Sakarya ülkenin en önde gelen şehirleri arasına sokulmuştur.

Bu yatırımlar arttıkça büyümenin daha da artacağına kuşku yok. Rusya'dan gelen ticari heyetlere de bu bölge gezdirilmiş, potansiyel imkanlar, teşvikler hakkında bilgi verilmiştir. Bu gayretler sonunda Rusya gibi ülkelerin de yatırım yapması bekleniyor.

8- Turizm Yatırımları

Sapanca Gölünün yanında turist çeken tarihi ve doğal güzellikler çoktur.

Bunlardan bazıları;

  • Karasu Plajı: Karasu İlçesinde bulunan bu plaj İstanbul'a yakın olması nedeniyle yaz aylarında çok turist ağırlamaktadır. Uzunluk olarak da ülkemizin en uzun plajlarından biridir. Turistik yatırımlar için de oldukça uygundur.
  • Acelle Yaylası: Hem iğne yapraklı hem geniş yapraklı ağaçların olduğu yaylanın ortasından bir de dere geçmektedir. Kestane ağaçları boldur. Daracık ve yeşillikler içindeki yollardan gidilen çok güzel kahvaltı mekanları vardır.