ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

İskan Ne Demek ?

İskan ruhsatı kısaca oturma izni anlamı taşımaktadır. İskan ruhsatı alınmamış evler aslında yasal olarak oturmaya müsait değildir. Bunun olumsuz sonuçlarını , nasıl alınabileceğini ve sorgulamasının nasıl yapılacağını bu yazımızda inceleyebilirsiniz.


İskan Nasıl Alınır ?


İskan alımının birinci şartı tasdiklenmiş projesine uygun şekilde yapının tamamlanmış olmasıdır. Projeye uygun olarak tamamlanan yapı müteahhit tarafından tüm sigorta borçları ödenmiş ve yapı denetim şirketi vasıtasıyla tüm hakkedişleri tamamlanmış şekilde ilgili belediyeye başvurularak alınabilir. Fakat bazı durumlarda müteahhit firmalar tüm konutları 3.kişilere devretmiş iskan alma niyetinden uzak durumda olabiliyorlar hatta iskan almak isteyip sigorta borçlarının yüksekliği sebebiyle zor durumda olan müteahhitlerde daire sahiplerini mağdur edebiliyorlar. Aslında internette yapılan iskan araştırmalarının bir çoğu bu tarz mağdurlar tarafından yapılmakta. Amacımız tüm mağduriyetlerin en kolay şekilde nasıl çözülebileceğini sizlere anlatmak.

Video İçerik ile daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

İskan Olmazsa Ne Olur ?


İskansız dairelerde elektirik , su , doğalgaz kullanımına maalesef izin verilmiyor bazı durumlarda aboneliklerin alınması ihtimali doğsa bile maalesef şantiye şeklinde gözüken abonelikler yüksek faturalarla ay sonlarında kullanıcıları mağdur ediyor ayrıca iskansız dairelerde oturmak yasal bir suç!

Bireysel Olarak İskan Alınabilir mi ?


Tüm blok sakinleri mülklerine iskan almak kararındaysa belediyeler bu konuda mağdur edilmiş vatandaş için kolaylık sağlamakta.
Konutun üretimi sırasında oluşan sigorta borçları müteahhit üzerine borç olarak kalmakta fakat mülk sahipleri eğer müteahhite ait konut kalmamışsa blok içerisinde yapı denetim hakkediş ücretlerini yatırarak proje müellifleri onayı ile beraber belediyeye iskan başvurusunda bulunabiliyorlar. İskan başvurusundan sonra belediye imar birimi memuru projeyi yerinde inceleyerek yapının projeye uygunluğunu onaylarsa belediyeye iskan harcını yatırarak blok sahipleri iskanlarını alabiliyorlar.

Bina İskanı Nasıl Sorgulanır ?


Kat mülkiyetli tapu sadece iskanı alınmış dairelere verilir fakat kat mülkiyeti olmayan tapuların tamamı iskansız diyemeyiz. Kat irtifakı tapulu bir dairenin iskanı olabilir kadastro müdürlüğüne cins değişikliği başvurusu yapılmadan maalesef kat mülkiyetine geçiş sağlanmaz. Peki bu durumda iskanı en hızlı ve kolay şekilde nasıl sorgularız ? Bu durum maalesef hala belediyelerimiz veya çevre şehircilik bakanlığı tarafından tam olarak ele alınmadı. En garanti ve hızlı çözüm satın almayı düşündüğümüz veya sorgulamak istediğimiz mülkün tapusu ile ilgili belediyenin imar birimine giderek bilgi almak.