ufuk saçıntı
Ufuk Saçıntı
Tüm Başlıklar

Özellikle son iki yılda ülkemizde irili ufaklı birçok inşaat firması ya konkordato ilan etti ya da iflasını açıkladı. Mağdur olan birçok insan birikimlerinin peşinden umutsuzca koşmaya devam ediyor. Haliyle yeni alım yapma hazırlığında ki birçok insan da mağdur olmamak adına araştırma yapma ihtiyacı içerisinde. Peki doğru araştırma nasıl yapılmalı? detaylar yazımızda;

Güvenilir İnşaat Firması | Ön Araştırma Nasıl Yapılır?

Bir inşaat firmasıyla ilgili bilgi toplamak gayesiyle veya bölgede ki hangi inşaat firmalarının güvenilir olduğuyla ilgili araştırma yapmak niyetinde olabilirsiniz. Bu iki durum içinde ilk adım aynıdır.

1.Emlakçılara Danışmak

Emlakçılar bölge dedikodularını ilk duyan kişilerdir. Hangi firmanın ne zamandır bu sektörde faaliyet gösterdiğini, yılda kaç konut ürettiğini, üretilen konutların iskanlarının alınıp alınmadığını bu şekilde öğrenebilirsiniz. Bu adımda ki püf nokta en az 3 emlakçı ile görüşmek ve damıtılmış gerçek bilgiye ulaşmaktır.

2.Yapı Denetim Firmasını Araştırmak

Ülkemizde inşaat firmalarının her projesinin sorumlusu olarak bir yapı denetim firması bulunmaktadır. Yapı denetim firmaları yapıların seviye tespitlerini, projeye uygunluğunu, beton kalite kontrollerini ve demir donatısını kontrol ederler. Yapı denerim firması olmadan inşaat ruhsatı da iskan belgesi de alınmaz. Her katın betonu atılırken betondan alınan numuneler proje de talep edilen beton kalite standartlarına uyuyor mu diye laboratuvar ortamında kontrol edilir ve kayıt altına alınır.

Yapı denetim hakediş ücretlerinin yatırılmasıyla beraber yapı durumu belediyeye işlenir ve bina seviyesi yüzde üzerinden sürekli takip edilir. Konut almayı planladığınız bölgenin ilgili belediyesine giderek size pazarlanan dairenin projeleriyle ilgili bilgi alabileceğiniz gibi seviye tespit yüzdesini de yapı denetim firmasının kim olduğunu da öğrenebilirsiniz. Firma ile ilgili yapı denetim firmalarının fikirleri son derece önemlidir. Kendilerine danışabilirsiniz.

3.Taşeron Firmaların Ödeme Alma Durumu

Konut üretiminde birçok ana kalem bulunmaktadır. Bu ana kalemleri farklı taşeron firmalar tamamlar. Çok az sayıda inşaat firması sigortalı işçilerle kendi işlerinin kontrolünü sağlamaktadır. Cam işlerini yapan firma, kaba inşaat işlerini yapan firma, alçı sıva ve mantolama işlerini yapan firma genellikle farklı firmalardır. İnşaat sahalarında genellikle bu firmalarla ilgili reklam afişleri bulunur. Bu firmalara inşaat firmasıyla ilgili sorular sormak bulabiliyorsanız tanıdık ödemelerin düzenli alınıp alınmadığını sorgulamak size inşaat firmasıyla ilgili net bilgiler sağlayacaktır.

4. Müteahhit Firma Satış Stratejisi Analizi

Pazarlama konusunda firma ısrarcı davranıyor mu? Fiyatlarda esneklik fazla mı? Satış yapan kişi bir personel mi yoksa müteahhit ‘in kendisiyle mi muhatapsınız?

Satış pazarlamayı bir profesyonel yapıyorsa söylediklerinden psikoloji analizi yapmak çok kolay olmaz çünkü maaşı ve primi belli bir çalışanla muhatapsınız. Firma zor durumda ve acil bir satış ihtiyacı var ise bunu sezemeyeceksiniz. Hemen karar vermeyin. Daha sonra size alt fiyat teklifleriyle dönüş yapılıyorsa ve bu indirimler doğal indirimlerden fazlaysa firmanın sıkışık olma ihtimali var. Bu durum iki farklı sonuç doğurur. Ya karşınızda avantajlı bir alışveriş fırsatı var risk alıp para kazanabilirsiniz, ya da batan bir gemiden bilet almak üzeresiniz.

5.Arsa Sahipleriyle Görüşmek

Birçok inşaat firması konut üretimini kat karşılığı anlaşmalarıyla yapmakta. Arsa sahipleri ve inşaat firması arasında ki anlaşma koşullarını araştırmak, inşaat firmasının verdiği taahhütleri şu ana kadar yerine getirip getirmediğini teslim tarihinin ne zaman olduğunu, gecikme olup olmadığını arsa sahiplerinden öğrenmekte fayda var.

6.İnşaat Firmasının Eski Projelerini Araştırmak

Firmanın tamamlamış olduğu projeleri incelemek size firmanın güvenilirliği ile ilgili önemli bilgiler sağlayacaktır. Eski projelerinde oturan insanlara veya site yönetimlerine sormanız gereken sorular şu şekildedir.

  • Tamamlanmış projelerin hepsinin iskanları alınmış mı?
  • Mülklerin tesisat veya malzeme kalitesiyle ilgili sorunları var mı?
  • Taahhüt edilen her şey yerine getirildi mi?
  • Isı veya ses yalıtımı açısından bir problem yaşanıyor mu?

Tüm bu araştırmaların akabinde firma güvenilirliği ve alınacak konutun kalitesi ile ilgili ciddi bir fikir sahibi olacaksınız. Şimdiden herkese karlı ve güvenli alışverişler dileriz.